×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
17. septembris, 2015
Drukāt

Rēzija Kalniņa Dailes teātrī atgriežas dzīvi apliecinošā monoizrādē (1)

Foto - Jānis DeinatsFoto - Jānis Deinats

Dailes teātris savu jauno – 95. jubilejas sezonu sācis ar pirmizrādi Kamerzālē – aktrises Rēzijas Kalniņas monoizrādi „Oskars un Rozā dāma”, ko iestudējis Viesturs Meikšāns un kas stāsta par kāda puisēna dzīves pēdējām desmit dienām, kuras viņš izdzīvo kā veselu mūžu.

Mazajam Oskaram palikušas tikai kādas desmit dzīves dienas. Par viņu rūpējas žēlsirdīgā māsa rozā kostīmā. Un Oskars spēlē spēli – katru dzīves dienu viņš izdzīvo desmit savas dzīves gadus, tādējādi nodzīvojot garu, laimīgu, piesātinātu dzīvi. Viņš izaug, kļūst pieaudzis, iemīlas, apprecas, izjūt “pusmūža krīzi”, noveco. Turklāt vēl katru dienu Oskars raksta vēstules Dievam. Dievs šīs vēstules ņems vērā un izteiktās vēlēšanās izpildīs.

Franču rakstnieka Ērika Emanuela Šmita (1960) stāsts “Oskars un Rozā dāma” (2002) ir gudri skumjš un aizkustinoši maigs, tomēr paradoksālā kārtā tas ir arī jautrs, piedāvājot paskatīties uz iluzoro dzīvi ar pilnasinīgu apliecinājumu. Stāstu dramatizējis un tulkojis Viesturs Meikšāns. Viņa pārziņā būs arī telpas, kostīmu un mūzikas izvēle. Radošajā komandā strādā arī videomāksliniece Dace Sloka un gaismu māksliniece Jūlija Bondarenko.

Stāstot par gaidāmo izrādi, V. Meikšāns uzsver, ka izrāde tomēr būšot “dzīvi apliecinošs stāsts”, lai gan tā sižets vēsta par puiku, kuram atlicis maz laika, ko dzīvot. “Izrāde ir par prieku. Par to, kā saprast, ka kritumi, pieķeršanās un likteņa smagais pirksts ir svētība.” Režisors arī piebilst, ka šī nebūs tipiska monoizrāde, jo nebūs viena cilvēka stāsts par to, kas ar viņu noticis, bet vesela pasaule.

Izrādes darbība norisināsies ne tikai slimnīcas apstākļos, bet arī ārpus tās, un visus desmit stāstā darbojošos personāžus, gan galvenos varoņus – Oskaru un Rozā dāmu –, gan pārējos astoņus personāžus attēlos aktrise, kādreizējā Dailes teātra primadonna Rēzija Kalniņa, kurai šī loma būs atgriešanās teātra štatā. Aktrise atzīst, ka viņu uzrunājusi tieši šī monoizrāde, piebilstot, ka “bija arī režisors, kurš šajā izrādē vēlas ar mani strādāt”. R. Kalniņa vairākus gadus pavadījusi Krievijas pilsētā Novosibirskā, kur strādāja režisores ampluā kopā ar dzīvesbiedru, Novosibirskas Operas un baleta teātra galveno diriģentu Aināru Rubiķi.

“Bieži prieku uztveram kā normu vai rutīnu, bet fiziska vai garīga trauma, kāds zaudējums pēkšņi liek ieraudzīt dzīvi citādi un, iespējams, turpmāk novērtēt katru doto minūti.” Rēzija teic: “Man šķiet, šī izrāde ir maza pietura, pēc kuras, izejot ārā, tu pateiktu sev – sasodīts, cik labi ir dzīvot!”

Jau tagad skatītāju interese par izrādi ir liela – pirmizrādes biļetes vairs nav pieejamas. Tomēr šī nebūs vienīgā loma, kurā šajā sezonā redzēsim Rēziju Kalniņu. “Ceru, ka tas turpināsies,” saka aktrise, komentējot turpmāko sadarbību ar teātri un norāda, ka viņai paredzēta sadarbība arī ar režisoru Dž. Dž. Džilindžeru.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man łoti patika un aizkustināja.
    Rezijas spèle izcila!!!
    Priecājos, ka atkal varésim redzét Réziju LV.

Draugiem Facebook Twitter Google+