Publicitātes foto

Rēzija Kalniņa iestudējusi Igo “Cilvēks, kas smejas” 0

3. decembrī Latvijas Nacionālā teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos Viktora Igo slavenā romāna “Cilvēks, kas smejas” jauniestudējums. Izrādes režisore ir aktrise Rēzija Kalniņa. Izrādes mūzikas autora Imanta Kalniņa dziesmas skanēs Jāņa Aišpura apdarēs, tekstu un dramatizējuma autors – dzejnieks Viks.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

“Aiz ārēja kropluma bieži nepamanām pilnīgu un absolūtu Dvēseli, savukārt aiz perfektas ārējās čaulas var slēpties izkropļota un briesmīga Dvēsele,” teic izrādes veidotāji.

Igo romāns ir stāsts par bērnībā apzināti profesionāli sakropļotu puisēnu Gvinplēnu, kura sejai ir radīta mūžīgo smieklu grimase. Bērnu kopā ar zīdainīti Deu kādā puteņa naktī atrod un savā aprūpē pieņem filosofs un komediants Ursuss. Bērniem augot, veidojas viņu lielā un skaistā mīlestība. Dea ir akla, tādēļ neredz Gvinplēna sakropļoto seju, bet redz viņa iekšējo skaistumu. Notikumu gaitā atklājas, ka Gvinplēnam patiesībā ir aristokrātiska izcelsme. Viņš atgriežas augstākajā sabiedrībā, tomēr tajā viļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušā gadsimta 70. gados šim darbam tapa Imanta Kalniņa dziesmu cikls ar Vika vārdiem. Diemžēl izrāde tā arī uz skatuves nenonāca, taču dziesmas sāka pašas savu dzīvi, un viena no tām ir pat folklorizējusies. Viks rakstīja “Saki man, bieza siena, – vai otrā pusē IR diena?”. Iespējams, daudzi jau piemirsuši, ka tautā iemīļotā un grupas “Menuets” izpildītā “Dziesma, ar ko tu sācies” ir no šī cikla. Imanta Kalniņa mūzika šajā reizē uz Nacionālā teātra skatuves izskanēs grupas “The Sound Poets” līdera, komponista Jāņa Aišpura aranžējumos.

Lai arī Imanta Kalniņa un Vika cikls no teātra skatuves izskanēs pirmoreiz. Izrādes veidotāji teic – jautājumi palikuši tie paši. “Kas katram no mums ir Siena vai Mūris, ko paši sev esam uzcēluši?” toreiz jautāja Viks. Izrādes veidotāji turpina jautāt – “Un kas ir diena? Vai vērts dzīvot aizmigušam? Ko nozīmē pamosties? Kā jebkuros apstākļos palikt par Cilvēku? Un galu galā – kas ir Sirds Apziņa? Varbūt saucēja balss tuksnesī – mūsos pašos?” taujā izrādes veidotāji.

Deas lomā ir jaunā Nacionālā teātra aktrise Madara Cīrule (“Lilioms”, “Kabarē”, Migla”, “Vīnes meža stāsti”, “Uguns un nakts”). Savukārt cilvēka, kas smejas, jeb Gvinplēna lomā iejutīsies aktieris Kaspars Aniņš (“Satisfakcija”, “Divu kungu kalps. Anno 1963”, “Jūtu tektonika”, “Raiņa sapņi” u. c.). “Kad strādāju pie kādas lomas, man blakus šajā procesā vienmēr ir kāds paralēla mākslas darba celiņš, no kura ņemu to, ko man tajā brīdī vajag un caur kuru atdodu to, ko man nevajag. Parasti tā ir mūzika. Imantu Kalniņu dzirdu mēģinājumos, bet šobrīd paralēli trāpījās elektroniskā rokmūzika – trokšņi,” stāsta aktieris.

Izrādes režisore – aktrise Rēzija Kalniņa – teātra režijā debitējusi jau 2006. gadā, Latvijas Leļļu teātrī iestudējot lugu “Alu sieviete”, savukārt Novosibirskas akadēmiskajā Operas un baleta teātrī viņas režijā tapušas vairākas operas – “Traviata” un “Bastiēns un Bastiēna”, kā arī koncertuzvedums “Mesa”. Arī šajā reizē režisore strādā kopā ar dzīvesbiedru diriģentu Aināru Rubiķi. Izrādē piedalās arī dejotāji: Aldis Liepiņš, Ivars Broničs, Reinis Rešetins un Ģirts Bisenieks.

Reklāma
Reklāma

Varbūt noder!!

Režisore – Rēzija Kalniņa

Muzikālais vadītājs – Ainārs Rubiķis

Scenogrāfs – Mihails Kramenko

Kostīmu māksliniece – Anna Heinrihsone

Mūzikas aranžētājs – Jānis Aišpurs

Gaismu mākslinieks – Igors Kapustins

Lomās: Agnese Cīrule, Maija Doveika, Daiga Kažociņa vai Anna Klēvere, Dace Bnāte, Indra Burkovska, Kaspars Aniņš, Mārtiņš Egliens, Normunds Laizāns, Uldis Anže, Uldis Dumpis vai Ģirts Jakovļevs, Uldis Norenbergs, Jānis Skanis, Dāvis Kalniņš u.c.

Tuvākās izrādes: 3., 4., 6., 8., 17. XII Lielajā zālē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.