Apbrīno

Ričija leģenda par Artūru 0

Publicitātes foto

Kopš kino dzimšanas karalis Artūrs kļuvis par gandrīz 150 filmu, seriālu vai animācijas darbu varoni. Jaunāko – “Karalis Artūrs: Leģenda par zobenu” – uzņēmis angļu nebēdnieks Gajs Ričijs, kurš pelnošo leģendu appušķojis ar krietniem specefektiem, izteiksmīgām kaujas ainām un aktieriem Čārliju Hanemu un Džūdu Lovu galveno – karaļa Artūra un tirāna Vortigerna – lomās.

Britu leģendām Holivudā piemīt īpaša spozme, un karalis Artūrs ir ienesīgs varonis, kaut gan patiesībā par viņa dzīves gaitām zināms gaužām maz un tas pats savijies ar folkloru un mitoloģiju. Bet tas dod brīvas rokas scenāristiem, kuri ar materiālu, kas paaudžu atmiņā slēpj varonību, draudzību, mīlestību un noslēpumus, var izrīkoties pēc sirds patikas. Ne vienmēr tas nozīmē kinematogrāfisku veiksmi – arī Gaja Ričija filma nav tikusi pasargāta.

Tāpat kā jaunus vaibstus Ričijs piešķīra Šerlokam Holmsam un doktoram Vatsonam (aktieru Roberta Daunija jaunākā un Džūdas Lova izpildījumā) un Doila romāniem – krietnu devu nekaunības, jautrības un holivudisku atrakciju, līdzīgi viņš izrīkojies ar karali Artūru un viņa komandu. Pirms kļuvuši par Apaļā galda bruņiniekiem, viņi Londīnijas zaņķos perina idejas par Vortigerna pilnvaru reducēšanu – ar šā sliktā varoņa tēlu Lovs atmet pēdējās druskas no romantisko komēdiju smukulīša ampluā.

Vortigerns, reiz troni un dzīvību atņēmis paša brālim, jau gadiem valda pasaulē, kurā lemts parādīties īstajam karalim, – tikai viņš no akmens spēs izvilkt leģendāro Ekskaliburu, ar kuru rokās atbrīvos tēva karaļvalsti. Taču šis varonis nav rātns princis baltā zirgā ar patosa caurvītiem tekstiem, bet nācis no pašām padibenēm un draugos ar ielasmeitām un zagļiem. Artūrs ar aso mēli un tālredzīgo pasaules skatījumu ir cienīgs pretinieks paša tēvocim, garajā ceļā līdz tronim izlīdzoties ar jokiem, zobena un dūru vicināšanu, halucinācijām un torsa demonstrēšanu, kas Čārliju Hanemu īsā laikā iekļāvusi Holivudas vareno pulkā.

Atšķirībā no Pērsija Foseta lomas biogrāfiskajā drāmā “Zudusī pilsēta Z” viņš izskatās priecīgs starp datora ģenerētiem specefektiem un brutāliem tēviņiem, kuri labi apzinās, ka spēks slēpjas dūrē, un tāpat kā Daunija jaunākā Šerloks mētājas asprātībām un tā atšķaida blīviem notikumiem pārpildīto filmu, kas radīta kā puiciska izklaide ar prātā paliekošām kaujas ainām. Vienu no tām Ričijs izspēlē divreiz, tā pats sev izdarot lāča pakalpojumu, taču revanšējas epizodiskā lomiņā. Par teicienu “kas par daudz, tas par skādi” viņš, šķiet, ir piemirsis, jo šis izklaidējošais popkorna “Karalis Artūrs” prasās tapt saīsināts vismaz par ceturtdaļu.

 

“Karalis Artūrs: Leģenda par zobenu”/”King Arthur: Legend of the Sword”

ASV, 2017.

Režisors: Gajs Ričijs

Lomās: Čārlijs Hanems, Džūda Lovs, Eidans Gilens, Džimons Honsu, Ēriks Bana, Mikaēls Persbrants, Deivids Bekhems, Popija Delaviņa

No 12. maija “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “K Suns”

LA.lv