×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
19. oktobris, 2015
Drukāt

Rīdzinieki varēs vērsties pašvaldībā, lai pārskatītu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu lielumu (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas iedzīvotāji varēs vērsties pašvaldībā, lai pārskatītu dzīvojamām mājām piesaistīto zemesgabalu lielumu, paredz šodien Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputātu atbalstītais saistošo noteikumu “Par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala pārskatīšanu” projekts.

Šie saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā tiek ierosināts un pārskatīts funkcionāli nepieciešamais zemesgabals dzīvojamai mājai, kurai privatizācija sākta saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un likumu “Par kooperatīvo dzīvokļu privatizāciju”.

Pilsētā dažkārt dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamais zemesgabals – zeme, uz kuras uzcelta dzīvojamā māja, tās uzturēšanai, apsaimniekošanai un funkcionēšanai nepieciešamie infrastruktūras, labiekārtojuma un komunikāciju elementi – ir daudz lielāks, nekā būtu nepieciešams, un rada mājas īpašniekiem papildu izdevumus gan apsaimniekojot, gan maksājot zemes nodokli, noteikumu nepieciešamību skaidro domē.

Dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu var ierosināt gan dzīvokļu īpašnieki un tie, kas tos privatizējuši paātrinātā kārtībā, gan zemes īpašnieki. Ja zemesgabala pārskatīšanu ierosina dzīvokļu īpašnieki, nepieciešams arī dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums.

Ierosinājumus par funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu īpašnieki varēs iesniegt Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisijā, kā arī Rīgas domes Apmeklētāju pieņemšanas centrā un tā teritoriālajās filiālēs.

Funkcionāli nepieciešamais zemesgabala pārskatīšanas ierosinājums vai norise neaptur spēkā esošo zemes nomas līgumu darbību.

Noteikumi vēl jāapstiprina Rīgas domes sēdē, un tie stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.

Kā ziņots, Saeima 8.oktobrī nodeva izskatīšanai komisijās likumu grozījumus, kuros piedāvāts risinājums dalītā īpašuma attiecību izbeigšanai. Plānots noteikt kārtību, kādā atsevišķo zemes un ēkās esošo dzīvokļu īpašumu vietā varētu izveidot vienotu īpašumu, proti, dzīvokļu īpašniekiem paredzēt iespēju par taisnīgu samaksu no zemes īpašniekiem izpirkt zemi.

Kā skaidro Tieslietu ministrijā (TM), likumprojektā “Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” paredzēts piedāvāt privatizēto daudzdzīvokļu ēku un zemes īpašniekiem vienkāršotu dalītā īpašuma attiecību izbeigšanas risinājumu. Likumprojekts nosaka kārtību, kādā atsevišķo zemes un ēkās esošo dzīvokļu īpašumu vietā varētu izveidot vienotu īpašumu, proti, dzīvokļu īpašniekiem paredzēta iespēja par taisnīgu samaksu no zemes īpašniekiem izpirkt zemi, ņemot vērā, ka privāttiesiskā ceļā izbeigt piespiedu dalītā īpašuma attiecības tieši daudzdzīvokļu ēku gadījumos ir apgrūtināti vai pat neiespējami.

TM analizējot piespiedu dalītā īpašuma tiesiskās attiecības tieši privatizēto daudzdzīvokļu māju gadījumā, ir secināts, ka Latvijā piespiedu dalītā īpašuma tiesiskajās attiecībās ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, kopā ir 110 970 dzīvokļi, kas atrodas uz 7354 citām personām piederošām zemes vienībām. Minēto 7354 zemes vienību kadastrālā vērtība varētu būt no 130 000 000 līdz 180 000 000 eiro. No visām daudzdzīvokļu mājām, kas atrodas uz citai personai piederošas zemes, aptuveni 30% māju atrodas Rīgā, daudz šādu māju ir arī Jūrmalā, Daugavpilī, Jelgavā un Ogrē.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Jā interesats lēmums, bet šai lēmumā nav neviena vārda ,ka ja samazinās platibu ,vai ATMAKSĀS ari sertifikātus par platības samazinājuma STARPĪBU.To padomājiet ka būs Rīgā jābalso par Ušakova vai Amerika partijām

 2. Pilsētās to pašu likumu kā LAUKU ZEMJU privatizācijā,un vis būs kārtībā.

 3. Lasu un brīnos, kas ir likumprojektā:
  “Likumprojekta nosaukums “Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” ir absurds. Katrs zina, ka dzīvokļi tika privatizēti uz brīvprātības principa, neviens, nevienu nepiespieda. Tāpat īpašuma tiesības atjaunoja uz zemi bez piespiedu elementiem. Terminoloģija piespiedu dalītais īpašums, turklāt daudzdzīvokļu mājās, ir juridiski nekorekts nosaukums, neatbilst likuma saturam, šādas tiesiskās attiecības mājās nav pastāvējušas un nepastāv. Turklāt īpašumam nepiemīt piespiedu raksturs, kā to raksta likuma nosaukumā un tekstā, tajā sakitā abi īpašumi – zeme un ēkas, būves radās uz brīvprātības principa pamata, atsevišķi kā ēkas, būves, tā zeme, kā jau konstatējām, bez piespiedu elementa. Autori nav laikam sapratuši, ka piespiedu elementi attiecas vienīgi uz zemes nomu.
  Likumprojekta cienījamā Tieslietu ministrijas (TM) darba grupa, ministriju attiecīgie darbinieki, kuri saskaņoja šo likumprojektu, laikam ir sapratuši, vienojušies, kā viltīgi padarīt šo zemes izpirkuma procesu neiespējamu – dzīvokļiem nostiprināt piespiedu nomas attiecības, iedzīt vēl lielākos parādos, dzīvokļus par parādiem atsavināt un dzīvokļu īpašniekiem saglabāsim īres tiesības, kā dažkārt to dara bankas. „Mego projekts” gatavs”.
  No likumprojekta: “Izpirkuma cenas aprēķināšanai izmanto zemes vienības vai zemes vienības daļas kadastrālo vērtību uz šā likuma 6. pantā minētā paziņojuma nosūtīšanas dienu”.
  Zini, ka kadastrālā vērtība katru gadu tiek paaugstināta. Pēc pieciem gadiem tā var trīskāršoties. Zemes īpašnieku TM cer padarīt par miljonāriem no zemes izpirkuma vien, bet dzīvokļu īpašniekus iedzīt strupceļā, izmisumā un bēgt no valsts. Likuma autori, saskaņotāji, Straujuma, nosūtot šo likumu uz Saeimu, laikam nav bijuši skaidrā prātā. Vai viņi aptver, ko plāno izdarīt ar 110 000 tautas? Un likumprojektu gatavoja „mīļie” Tieslietu ministrijas VISLATVIEŠI, Dzintars Rasnačs, kuri laikam plāno latviešu tautu dzīt trimdā cēl un vēl.

 4. Komentāra raksts ar LETAs rakstu atrodams Delfu arhīvā, kurš pastāvēja tikai dažas stundas. Pilns raksta variants publicēts blogos “IR un Pietiek .com zem rubrikas “KUNGU IELA”.
  Vērts izlasīt.

 5. “… dzīvokļu īpašniekiem paredzēta iespēja par taisnīgu samaksu no zemes īpašniekiem izpirkt zemi …”- lasi, ko raksta speciālisti:
  DALĪTĀ ĪPAŠUMA IZBEIGŠANAS LIKUMPROJEKTS – BŪTĪBĀ NOSTIPRINĀT PIESPIEDU NOMAS ATTIECĪBAS UN TURPMĀK ATSAVINĀT VISUS DZĪVOKĻUS
  Tieslietu ministrijas sagatavotais likumprojekts Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums jau nosūtīts uz Saeimu. Pēc būtības likumprojekts ir juridiski nekorekts, neatbilst Satversmei un cilvēktiesībām vispār.
  Šis likumprojekts, ja to pieņemtu Saeimā – dzīvokļu īpašniekiem būs nepanesams un graujošs.

  LIKUMPROJEKTĀ NAV NOTEIKTA PATIESA ZEMES VĒRTĪBA
  Diemžēl, likumprojektā nav risināta zemes zem daudzdzīvokļu mājām kadastrālās vērtības pārskatīšana. Ja to nerisina, zemes izpirkšanas nosacījumi būs kārtējā karikatūra un paredzēto 7-8 miljonu naudas izsviešana.
  Zemi zem daudzdzīvokļu mājām jāizpērk valstij un pašvaldībām, kas savulaik ar šo zemes reformu pilsētās sagrozīja līdz absurdam visu likumdošanas sistēmu šajā jomā, pēc tam jānosaka cena un noteikumi dzīvokļu īpašniekiem zemes zem mājas izpirkšanai jau no pašvaldības. Iespējams, ka ir citi varianti: 1) zemi jānosaka izpirkt par cenu, par kādu tās īpašnieki iegādājās, pie tam viņi jau gadus 20 saņēma nomas maksu, kas vērtējams ka izpirkuma maksa. Pilnīgi aplami un negodīgi likumā iestrādāt 49 % dzīvokļa zaudēšanas draudus, ja 50+1 nolems izpirkt; 2) Dzīvokļu īpašnieki zem daudzdzīvokļu mājām izpērk zemi par cenu, kurai valsts nosaka vēsturiski patiesu vērtību, skat iniciatīvu ManaBalss.lv un Latvijas Republikas 1938. gada likumu “Par dalīta īpašuma tiesību atcelšanu”.

Draugiem Facebook Twitter Google+