×
Mobilā versija
+7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2015
Drukāt

Rīdziniekiem lielāki īpašuma nodokļi (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Oktobrī Rīgā stājušies spēkā jaunie nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas noteikumi. Nākamgad no rīdzinieku kabatām uz šī nodokļa rēķina Rīgas dome plāno ieņemt papildus aptuveni 24 miljonus eiro. Taču tā ir tikai “leduskalna” redzamā daļa. Par 24 miljoniem krietni lielākus ieņēmumus pašvaldība cer iegūt uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa rēķina, ko dotu pastāvīgo dzīvesvietu deklarējušo personu skaita palielināšanās.

Šo plānu Rīgas domē kaldināja jau kopš pavasara, taču tā apstiprināšana aizķērās tāpēc, ka pašvaldībai nebija saskaņojuma ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

 

Uz pusi vairāk par zemi

Rīdziniekiem par 50% celsies par zemi maksātais nodoklis. Kā zināms, kopš 2012. gada par zemi maksātā nodokļa likme galvaspilsētā dzīvesvietu deklarējušiem iedzīvotājiem bija 1% no kadastrālās vērtības. Nākamgad visiem likme būs jau agrāk likumā noteiktā – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības.

Savukārt par nesakoptu zemi un graustiem, nepabeigtām ēkām, kurām pārsniegts noteiktais būvdarbu veikšanas ilgums, kā arī ēkām, kuru būvniecībai nav bijusi izsniegta atļauja, patvaļīgi pārbūvētiem dzīvokļiem nodokļa likme dubultosies – 3% no kadastrālās vērtības. Nodokli turklāt aprēķinātu no augstākās – no ēkas vai tai piekrītošās zemes gabala kadastrālās vērtības.

 

Iespaidīgas summas nedeklarētajiem

Dzīvokļiem un dzīvojamiem namiem, kuros neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu, līdzšinējās likmes – 0,2 līdz 0,6% vietā pašvaldība piemēros 1,5% likmi. Tādējādi mājokļu īpašniekiem bez tajos deklarētajām personām nākamgad nodoklis pieaugs aptuveni piecas līdz sešas reizes.

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē rēķina, ka, piemēram, par lab­iekārtotu divu istabu dzīvokli padomju laikmeta apbūves sērijas namā (dzīvokļa platība 51 kv. m; zemes domājamā daļa 38 kv. m), kurā neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu, šogad nodokļos samaksāto 55,99 eiro vietā nākamgad īpašnieks būs spiests samaksāt jau 298,05 eiro.

Piemēram, par ģimenes privātmāju Teikā (ēkas platība – 103 kv. m; zeme 756 kv. m), kurā neviens nav deklarējis dzīvesvietu, šogad samaksāto 705,37 eiro vietā īpašniekam nākamgad jau būs jāsamaksā 1137,36 eiro.

Par dzīvojamo namu, kura īpašnieks ir uzņēmums, nodokļa aprēķinos ņems vērā ne tikai deklarētos iedzīvotājus, bet arī ar viņiem noslēgtos īres līgumus. Nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā piemēros tikai tad, ja ar īrniekiem noslēgtie īres līgumi būs reģistrēti zemesgrāmatā.

 

Belziens kopīpašniekiem

Šis nodokļa kāpums stipri patukšos iedzīvotāju kabatas tajos namos, kuros dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos – īpašniekiem tie pieder kopīpašuma domājamās daļās. Pēc jaunajiem noteikumiem, nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā rēķinās tikai par 30 kvadrātmetriem uz katru namā deklarēto personu. Toties par platību, kuras pārsniedz 30 kvadrātmetrus, nodokļa likme būs 1,5% apmērā no ēkas kadastrālās vērtības. Iznākumā – jo šajos namos, kuros dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos, būs mazāk deklarēto personu, jo uz nenosegtās platības rēķina lielāks nodoklis būs jāmaksā.

Piemēram, daudzdzīvokļu namā, kas pieder sešiem kopīpašniekiem vienādās domājamās daļās (ēkas kadastrālā vērtība 665 340 eiro; platība 780 kv. m) un ar 26 deklarētajām personām, nākamgad vienam kopīpašniekam nodokļos būs jāsamaksā 338,08 eiro. Ja šajā namā būs tikai 15 deklarēto, tad vienam kop­īpašniekam būs jāsamaksā 845,80 eiro. Toties, ja nebūs nevienas deklarētās personas, tad vienam kopīpašniekam jau būs jāšķiras no 1663,35 eiro.

 

Gādās par ārzemniekiem

Nosakot nodokļa likmi, nākamgad pašvaldība ņems vērā arī dzīvesvietas deklarācijas, kuras būs iesnieguši Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas, Šveices Konfederācijas pilsoņi, kā arī personas, kuras Latvijā saņēmušas pastāvīgās uzturēšanās atļaujas. Tiesa, ar noteikumu, ka šo personu pastāvīgā dzīvesvieta Latvijā bijusi deklarēta pirms septiņiem gadiem.

Savukārt tiem ārzemniekiem, kuri ieguvuši termiņuzturēšanās atļaujas, neatkarīgi no deklarēšanās nākamgad nodoklis palielināsies uz mājokļu likmes rēķina – līdz šim 0,2 līdz 0,6% vietā 1,5% no kadastrālās vērtības.

 

Būs arī atlaides

Jaunie noteikumi paredz arī virkni nodokļa atlaižu, turklāt tādas, kuru atlaižu sarakstā līdz šim nebija.

Par mājokli un zemi mazāk būs jāmaksā ģimenēm ar bērniem. Līdz šim nodokļa atlaidi 90% apmērā pašvaldība piešķīra tikai ģimenēm ar trim un vairāk bērniem. Turpmāk to paredz 50% apmērā no aprēķinātās nodokļa summas arī ģimenēm ar vienu bērnu, bet 70% apmērā ģimenēm ar diviem bērniem. Šī nodokļa atlaide paredzēta ģimeņu atvasēm līdz 24 gadu vecumam, ja viņas mācās profesionālās izglītības iestādēs vai augstskolās. Minēto nodokļa atlaidi par bērniem saņemtu arī ģimenes tajos namos, kuros dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos.

Tāpat kā līdz šim nākamgad nodokļa atlaides 90% apmērā tiks saglabātas daudzbērnu ģimenēm, vientuļiem pensionāriem, vientuļiem 1. un 2. grupas invalīdiem, maznodrošinātajiem un trūcīgajiem rīdziniekiem. Visus līdz šim noteiktos nodokļa atvieglojumus paredzēts saglabāt ģimenēm ar bērnu, kurš saņem apgādnieka zaudējuma pensiju. Maznodrošinātajiem, pensionāriem un 1.un 2. grupas invalīdiem bez bērniem nodokļa atlaides būs 70% apmērā no aprēķinātās nodokļa summas.

Cita starpā precizēts par Rīgā pastāvīgi dzīvojošajiem ārzemju pensionāriem, kas pensionējušies ārzemēs, kur ir cita pensionēšanās kārtība. Turpmāk pašvaldība varētu dot nodokļa atlaides tikai tādiem, kuri sasnieguši Latvijā noteikto pensionēšanās vecumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Varbūt atradīsies kāds gudrs jurists, kas šos RD murgus un tautas slaukšanu iesūdzēs satversmes tiesā.

  2. Sākot no okupacijas laika līdz šodienai prettautiskā valsts vara ir visvisādi diskriminējusi, pazemojusi un aplaupījusi tieši valsts latvisko cilvēku daļu – valsts radītājus un tās pamatu

  3. Mūsu valstī viss notiek pēc principa kam nav no tā tiek ņemts kam ir tam tiek dots.

  4. Un vēl – ierosinu diferencētu pieeju nodokļu maksātājiem, citu -simbolisku, kas mantojuši, pirkuši līdz 1940 gadam, citu kas ir pirkuši psrs okupācijas laikā-diferencēti – likumīgiem pilsoņiem, to mantiniekiem citu likmi, psrs kolonistiem vai militāro, milicijas, kgb utt. okupācijas varas resoru darbiniekiem citu nod. Un citu, kas pirkuši pirms 10 gadiem un citu, kas pirms gada, arī šķirojot vai tie ir pilsoņi jeb iedzīvotāji. Jo tie visi tā vai citādi ir savu artavu jau iemaksājuši valsts kasē , valsti stiprinot. Pavisam citu nod. jāaprēķina ārzemniekiem, arī izejot no maksāto nodokļu ilguma gados rēķinot. Nedrīkst būt, ka valsts ierēdņi nolaidīgi, nekvalitatīvi un bieži pretvalstiski strādājot, saņem algas pielikumus, bet valsts pamats – pilsoņi saņem nodokļu palielinājumus, nevis tiek smazināts valsts birokrātiskis aparāts, nevis tiek samazinātas ierēdņu algas par savu slikti padarīto darbu. Ja valstī tiek apzināti veidota demogrāfijas bedre, ja joprojām no valsts tiek izdzīti pilsoņi,ber reemigrācija nenotiek ne mazākā mērā no valsts aparāta puses, tikai melīgas runas par nepieciešamību atgriezt izbraukušos utt., .Tad kāda alga,, kādi pielikumi pienākas tādiem darboņiem? Darbs juristiem – jo to formulējums būtu pavisam citāds, nekā manis teiktais, bet galvenais saglabāt idejas būtību – valsts radīta pilsoņiem, nevis pilsoņi valstij un tā tāda nedrīkst būt, ka nodevīgu, alkatīgu un stulbu ierēdņu čupa pazemo un iznīcina savas pašu tautas pamatu – latviešus, līvus!

  5. Tas ir netaisnīgi un arī juridiski nekorekti, jo celt var cik grib valsts nodokļus, bet… reiz senču mantoto, vai citādi likumīgi pirkto īpašumu, par kuru ir samaksāts gan nodoklis, gan pirkuma maksa un piem.līdz šim ir maksāts ikgadējais nodoklis. Bet, ja īpašnieks pēkšņi vairs nevar samaksāt pieprasīto nod. summu, tad neviens nav tiesīgs šo no senčiem mantoto īpašumu atņemt, jo tas ir godīgi un likumīgi pirkts, nodokļi arī reiz jau tikuši samaksāti. Rodas jautājums, kas tad tas par “privātīpašumu”, ja valsts var atņemt to, kā valsts izīrētu tās mantu, kuru tā ir pret nodokļiem izīrējusi apmuļķotajam “īpašniekam”??! Jo nodokļi tiek iekasēti lai uzturētu valsts struktūras un apgaismojumu, kanalizāciju, ātro palīdzību, policiju utt. un ja kāds nevar samaksāt nodokļus, tad nav tiesības atņemt viņa vienīgo mājokli, bet ir tiesības atteikt, atslēgt minētos valsts pakalpojumus un to izmantošanas gadijumā iekasēt par to citu, īpašu maksu, bet nevis kā bandīti, kā reketieri pilnīgi netaisnīgi atņemt tā saucamo svēto privātīpašumu. Aicinu visus valstī esošos taisnīgus, godīgus juristos izskatīt šo jautājumu un panākt taisnīgu regulējumu!

  6. pārmetums LA komerclapelei Atbildēt

    Internetā Latvijas Avīzē ievietots ne viss drukātais raksts, bet tikai daļa no tā, un pat jau šī jaunākā numura iznākšanas datumā par nepilnīgā apgraizītā teksta lasīšanu LA jau grib, lai ‘reģistrējās’, un samaksā naudu. Izlaista svarīga rindkopa par atlaidēm tām personām, kuri ir īrnieki citādi tukšajā dzīvoklī. Un pat arī tur tajā avīzē nav pateikts kā šim īrniekam jāreģistrējas, lai īpašnieks tiktu vaļā no lielāka nodokļa. Un ka tas ir kārtējais pašreizējās Rīgas Domes ierēdņu izmēģinājums ar piespiedu deklarēšanos Rīgā tai piesaistīt vairāk ienākumu nodokļu maksātāju, iespērjams, lai novilcinātu Rīgas domes riskanto ceļu uz pilsētas defoltu. Kas tas par “kurmi” ielavījies redakcijā, kurš sabotē LA avīzes rakstu saturu la.lv mājaslapā ?

Draugiem Facebook Twitter Google+