Foto – Aija Geida

Rieksti… veļas pulvera vietā 0

Ar Indijas ziepju riekstu čaumalām varot izmazgāt gan balto, gan krāsaino veļu, noberzt traukus un nospodrināt rotaslietas. Nu negribas ticēt, ka ar kāda koka riekstiem iespējams tas pats, kas ar mazgāšanas līdzekli! Pamēģināsim?

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Eiropieši nespēj iedomāties, kā var izmazgāt veļu bez pulvera, bet citur pasaulē itin labi bez tā iztiek, vai nu izsitot, izberzējot to upes ūdenī vai izmantojot ziepju koka riekstus. Nepālas un Indijas iedzīvotājiem šīs čaumalas ir gadsimtiem pazīstams mazgāšanas līdzeklis. Mūsu platuma grādos tāds brīnums neaug, tam vajag siltāku klimatu, toties visu jau var nopirkt. Atsauksmes par šo mazgāšanas veidu ir visdažādākās – no rūgtām žēlabām par sabojātām drēbēm līdz patiesam priekam par tīru, smaržīgu un mīkstu veļu. Izlēmu pamēģināt: iegādājos puskilogramu šo riekstu un visdažādākajos režīmos un veidos centos pārbaudīt, cik efektīvi tie ir mājsaimniecības praksē.

 

Kas šis par koku?

Indijas ziepju koks (Sapindus mukorossi) pavasarī zied skaistiem dzeltenīgi baltiem ziediem un rudenī nobriedina zeltainus, ļoti lipīgus riekstus. Kad tos izžāvē, rieksti zaudē daļu sava lipīguma, kļūst tumši brūni. Tad tos pāršķeļ, izņem kodolus, kas nav ne ēdami, ne kā citādi izmantojami, bet čaulas safasē auduma maisiņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ne katras čaumalas spēj izmazgāt veļu. Viss noslēpums ir lipīgajā masā, kurā ir aktīvā viela saponīni (vidēji 15 % no čaumalas satura).

Koks izstrādā šīs vielas, lai sevi pasargātu no kukaiņu uzbrukumiem un slimību ierosinātājiem (sēnītēm, baktērijām). Kad saponīni nonāk saskarsmē ar ūdeni, veidojas sārmains šķīdums ar labām mazgāšanas īpašībām. Šis ir pilnīgi dabisks līdzeklis (bez balinātājiem, smaržvielām un citām kairinošām vielām!), kas nepiesārņo vidi un īpaši piemērots alerģisku cilvēku un bērnu veļas mazgāšanai.

 

Kā notiek mazgāšana?


Atverot iepakojumu, degunā iesitas dīvaina, stipra smarža. Nez, kā pēc tam smaržos drēbes, kuras būs izmazgātas ar šiem lipīgajiem riekstiem? Un vai baltās neiekrāsosies, ja tās augstā temperatūrā karsēsies kopā ar tumši brūnajām čaumalām? Varbūt visas kļūs iedzeltenas un tūdaļ izmetamas? Eksperimenta nolūkos ir vien jāriskē un jāuzsāk dīvainā mazgāšanas tūre. Jāpiebilst, ka ziepju riekstiem uzreiz dodu vissarežģītāko uzdevumu: salieku veļas mašīnā meitas baltās zeķubikses, kas krietni novārtītas, vīra baltos kreklus un baltās zeķes, kas tagad, vasarā, ir ļoti savalkātas un tāpēc diezgan grūti izmazgājamas, ielieku arī virtuves dvieļus. Riekstiem domāts mazs kokvilnas maisiņš, kas parasti nāk līdzi komplektā. Ieberu sešas pusītes, aizsienu maisiņu un ar bažām iestatu mašīnai baltās veļas mazgāšanas programmu (+90 grādi un dubultā skalošana). Ar nelielu skepsi vēroju notiekošo. Sākumā, kamēr veļas mašīna pumpē auksto ūdeni, nenotiek nekas: redzu vien tīru, skaidru ūdeni un samirkušas drēbes. Bet, kad mašīna uzkarsējusi ūdeni, tas saputojas gluži kā ar mazgājamo līdzekli.

Reklāma
Reklāma

Brūns gan nav iekrāsojies, tas vieš cerību, ka ar drēbēm viss būs kārtībā. Rodas jautājums – kā tās izskalosies, ja riekstu čaumalas paliek iekšā?

Izrādās, ka aukstā ūdenī saponīni tikpat kā neizdalās un skalošanu tie neietekmē. Kādas izņēmu drēbes? Jāapbēdina šo ziepju fani – baltās zeķes un bērnu zeķubikses nekļuva tīras. Virtuves dvieļi arī ne. Pārējās drēbes gan izmazgājās labi.

Ziepju rieksti vispiemērotākie ir krāsainajām drēbēm. Vienīgi ir mazliet jāeksperimentē ar daudzumu un ūdens temperatūru. Savalkātiem džinsiem vajag vairāk čaumalu, mazāk nepieciešams vasaras kleitiņai, kura ir tikai nedaudz savārtīta. Apmēram tāpat, kā izmantojot veļas bumbu – ar baltām drēbēm un veciem traipiem tā netiek galā, bet vienkārši savalkātas, netīras drēbes izmazgā normāli.

 

Kā lietot čaumalas?

Ziepju rieksta čaumalas var izmantot, gan mazgājot ar rokām, gan veļas mašīnā. Tās piemērotas gan krāsainai, gan arī baltai un smalkai veļai. Mīkstinātāju pievienot nav nepieciešams, drēbes tāpat kļūst maigas, izņemot gadījumus, kad ir ļoti ciets ūdens. Ja traipi ir iestāvējušies, un skaidrs, ka tie slikti izmazgāsies, vai arī baltā veļa valkāšanas laikā kļuvusi pelēcīga, vēlams pievienot mazliet hloru nesaturoša balinātāja, piemēram, Sodasan, vai izmantot sodu. Jārēķinās, ka arī šajā variantā par grūti iztīrāmiem traipiem būtu jāparūpējas pirms mazgāšanas – tie jāapstrādā ar speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem un, iespējams, drēbes jāpamērcē. Ziepju rieksti nav brīnumlīdzeklis, kafijas, svaigu ogu, eļļas, tintes un zāles pleķus arī tie nespēj izņemt – tieši tāpat, kā parastie veļas pulveri.

Tā kā šo riekstu čaumalas ir ļoti lipīgas, tās fasēšanas laikā salīp vienā lielā gabalā. Ar sausām rokām no iepakojuma atdala 4 – 6 pusītes. Ja drēbes ir ļoti netīras, lieto vairāk čaumalu, ja tikai nedaudz savalkātas, pietiek ar 3 – 4 standarta veļas mašīnas ietilpībai.

Riekstu čaumalas liek nevis veļas mašīnas atvilktnē, kur ber pulveri un ielej mīkstinātāju, bet gan speciālā kokvilnas vai lina maisiņā pie netīrajām drēbēm.

Svarīgi maisiņu cieši aizsiet, lai čaumalas pēc tam nebūtu jāmeklē starp tīrajām drēbēm, jo tās var lietot atkārtoti. Ražotājs apgalvo – vismaz trīs reizes, nezaudējot mazgāšanas kvalitāti, zemā temperatūrā – pat 5 reizes.

Lielākoties mazais kokvilnas maisiņš jau ir iepakojumā, bet to var uzšūt arī mājās. Vēlamais izmērs: 10 x 10 centimetri. Piemērots gaišs audums, kas nekrāso, lai var lietot arī augstās temperatūrās.

 

Kur vēl noder?

Ziepju riekstus var izmantot arī trauku mazgāšanai un rotaslietu tīrīšanai. Lai pagatavotu līdzekli traukiem, trīs čaumalu pusītes pārlej ar 100 ml verdoša ūdens un atstāj uz 15 minūtēm ievilkties. Iegūst gaiši brūnu šķīdumu, nav ne biezs, ne putojošs, konsistence arī kā jau ūdenim. Kā tas nomazgā taukainus traukus? Ar siltu ūdeni – ļoti labi!

Savukārt rotaslietu tīrīšanai pāris riekstu čaumalu aplej ar 100 ml verdoša ūdens un ļauj tām 45 minūtes izmirkt. Tad izņem, paberzē saujā, līdz veidojas putas, un tad ar šīm pusītēm tīra dārglietas.

Sudraba kulons un ķēdīte kļuva tikpat spodra kā ar ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem. Ja pati nebūtu izmēģinājusi, grūti nāktos noticēt…

Cilvēki, kas Indijas ziepju riekstu šķīdumu izmanto ķermeņa kopšanai, apgalvo, ka pēc tam esot ļoti maiga un gluda āda. Kad ilgāk biju tīrījusi rotaslietas, rokas tiešām kļuva maigākas. Bet ļoti specifiskā smarža, kas traukiem un dārglietām, pat drēbēm pēc mazgāšanas nav jūtama, uz ādas tomēr mazliet paliek. Ja šis aromāts nepatīk, tas traucē.

 

Secinājums. Ziepju riekstu čaumalas ir laba alternatīva veļas mazgāšanai maziem bērniem un alerģiskiem cilvēkiem, kam pulvera paliekas audumā (visa ķīmija nekad neizskalojas!) uz ādas rada nepatīkamas reakcijas. Bet ikdienas steigas pārņemtajiem, kam nav laika traipus pamērcēt, pirms mazgāšanas paberzt ar ziepēm un tikai tad salikt mašīnā, iespējama vilšanās. Tie varētu kombinēt abus mazgāšanas veidus, vienkārši netīras drēbes mazgājot ar ziepju riekstiem, bet ļoti savalkātas – ar veļas pulveri. Kā liels plus pieminams arī fakts, ka veļa ir patīkami mīksta, arī mazgāta cietā ūdenī. Starp citu, to pašu esmu novērojusi, eksperimentējot ar mazgāšanas bumbu.

 

 

UZZIŅA

Ziepju riekstu cena ir no viena lata par 30 g maisiņu, kurš paredzēts 3 – 6 lietošanas reizēm, līdz pat 14 latiem par kilogramu čaumalu, kā pietiek 120 – 200 mazgāšanas reizēm. Attēlā redzamais puskilograma iepakojums maksā 8 latus, akciju laikā to var iegādāties pat par 4 latiem.

 

SVARĪGI

• Indietes ziepju riekstu čaumalu uzlējumu lieto savu skaisto, garo matu mazgāšanai. Kopā ar dažādiem augiem no čaumalām gatavo arī ziepes.

• Veikalos var iegādāties samaltas ziepju riekstu čaumalas, kuras iepakotas tējas paciņām līdzīgos maisiņos un paredzētas izmantošanai trauku mazgājamajās mašīnās.

• No čaumalām ražo arī šķidros veļas mazgāšanas līdzekļus, kas nopērkami eko veikalos un maksā vidēji 7,5 latus par 1,5 litru iepakojumu. Salīdzinot izmaksas, uzreiz skaidrs, ka čaumalas ir daudz lētākas un izdevīgākas.

• Ir aprēķināts, ka viens kilograms ziepju riekstu čaumalu pietiek visam gadam, ja veļas mašīnā drēbes mazgā 3 reizes nedēļā. Tātad tā ir arī līdzekļu ekonomija!

 

{gallery id=”2003″}

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.