×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. decembris, 2013
Drukāt

Riekstiņš: Ir pāragri runāt par bezpartejisku premjeru (4)

Foto - LETAFoto - LETA

Runāt par bezpartejisku premjeru patlaban ir pāragri, jo tas ir bezizejas situāciju modelis, uzskata Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Māris Riekstiņš, kuru Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa (V) šodien nosaukusi kā iespējamo premjerministra amata kandidātu, kuru 7.janvārī varētu nosaukt Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Riekstiņš aģentūrai LETA uzsvēra, ka tik nopietnus piedāvājumus – ieņemt valsts vadītāja amatu – var izteikt tikai politisko partiju vadība vai Valsts prezidents personīgi, taču viņam oficiālu piedāvājumu kļūt par premjerministru neviens nav izteicis.

Pēc Riekstiņa domām, bezpartejisks premjers iespējams tikai situācijā, kad politisko partiju mēģinājumi sevi ir izsmēluši. “Tas ir ārkārtas situācijas modelis, bet Latvijas situācijā šis brīdis nav pienācis,” sacīja Latvijas pārstāvis NATO.

“Situācija ir politisko partiju rokās. Valsts prezidents ir definējis, ko sagaida no politiskajām partijām, – piedāvājumus, kā risināt pašreizējās valdības izveidošanas jautājumus, un konkrētus termiņus piedāvājumiem. Demokrātiskā valstī tas ir pareizs risinājums, ka kandidātus izvirza politiskās partijas,” uzsvēra Riekstiņš.

Jautāts, vai būtu gatavs šo amatu uzņemties, Riekstiņš sacīja, ka viņam pat teorētiski uz šo jautājumu nav jāatbild, jo partijas joprojām meklē savus kandidātus. Viņš uzsvēra, ka nākamgad valdībai būs daudz nopietnu darbu – jāorganizē Saeimas un Eiroparlamenta vēlēšanas, jāsagatavo budžets, kas nav viegli pirms vēlēšanām, jāgatavojas Eiropas Savienības prezidentūrai. Tie ir būtiski jautājumi, lai politiskās partijas noliktu emocijas malā un tos risinātu.

Uz jautājumu, vai viņam piemistu nepieciešamās makroekonomiskās un fiskālās zināšanas, kādas no premjera amata kandidāta vēlas sagaidīt prezidents, Riekstiņš atbildēja, ka katram ir savas stiprās un vājās puses: “Pasaulē ir ļoti dažādi piemēri, ar kādām zināšanām cilvēki nonāk valdības vadītāja amatā, tāpēc trafareti šeit nebūtu vietā.”

Riekstiņš atturējās paust viedokli par premjera meklēšanas procesu, norādot, ka viņam kā Latvijas vēstniekam NATO šie procesi jāskaidro starptautiskajiem partneriem, tāpēc viņam neklājas tos komentēt.

Kā ziņots, Āboltiņa uzskata, ka premjera amata kandidāts, ko varētu piedāvāt Valsts prezidents Andris Bērziņš, ja partijas līdz 7.janvārim nespēs vienoties šajā jautājumā, varētu būt Riekstiņš.

“Man liekas, ka nevienam nav īpašu šaubu, kurš ir šis kandidāts, kuru prezidents gatavojas nosaukt 7.janvārī,” žurnālistiem sacīja Āboltiņa. Viņa piebilda – ja prezidents norādīja, ka šī cilvēka vārds jau izskanējis, tad nevajag “trīs reizes minēt”.

Taujāta, vai tas varētu būt Riekstiņš, politiķe atbildēja: “Domāju, ka jā.”

Vienlaikus Āboltiņa uzsvēra, ka “Vienotība” neatsakās no savām tiesībām izvirzīt valdības vadītāja amata kandidātu, bet tas, visticamāk, notiks pēc

Jaunā gada, lai būtu pārliecība, ka par kandidātu panākta vienošanās.

Atbildot uz jautājumu, vai par premjera amata kandidātu varētu virzīt kādu no “Vienotības” ministriem, Āboltiņa atzina, ka pašlaik partija “neskatās šajā virzienā”. Viņa piebilda, ka arī diplomāti tika uzlūkoti kā iespējamās kompromisa figūras.

Kā uzsvēra politiķe, jaunajai valdībai jāspēj radīt miera un pārliecības sajūtu, ka 11.Saeimā ievēlētie politiķi ir pelnījuši šos mandātus.

Sākotnēji arī “Vienotība” runājusi ar Riekstiņu par iespējamo valdības veidošanu, tomēr viņu šim amatam nevirzīja. Taujāta, vai “Vienotība” būtu gatava strādāt Riekstiņa vadībā, Āboltiņa teica, ka vēl pāragri runāt par to, “kas būs, ja būs”.

Kā ziņots, Bērziņam esot padomā konkrēts premjera amata kandidāts, kuru piedāvāt partijām, ja tās nespēs vienoties līdz 7.janvārim, taču tas nebūšot nekāds pārsteigums, jo šī cilvēka vārds jau ir publiski izskanējis starp partiju apspriestajiem augstā amata potenciālajiem pretendentiem.
Bērziņš šorīt telekanālā LNT stāstīja, ka vakar ap pusdienas laiku “Vienotības” pārstāvji viņam ziņojuši, ka izskatot trīs potenciālos kandidātus premjera amatam.

No “Vienotības” rindām Bērziņa “favorīts numur viens” ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs, kura galvenais pluss esot informētība un izpratne par aktuālajiem politikas procesiem.

Savukārt otrdien Latvijas Radio prezidents atklāja, ka premjera amata kandidāti ir vairāki, starp tiem ir ĀM valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Riekstiņš un bijušais Latvijas vēstnieks Japānā Vaivars.

Līdzšinējais premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) 27.novembrī paziņoja par atkāpšanos no amata, uzņemoties atbildību par traģēdiju Zolitūdē, kurā, iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, gāja bojā 54 cilvēki.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Ir pāragri runāt par bezpartejisku premjeru,mažoritāro vēlēšanu sistēmu,progresīvo ienākuma nodokli,diferencētu kapitāla pieauguma nodokli,samazinātu pievienotās vērtības nodokli pārtikai,bezmaksas augstāko izglītību valsts augstskolās un pat atraitņu pensijām kā Igaunijā un Lietuvā. Turpināsim”Vienotības” iesākto!

  2. Bērziņa ņemšanās ap premjera iecelšanu ļoti līdzinās pašvaldības iepirkumiem Rīgā – jāizveido nosacījumi, lai atbilstu vien konkrēts kandidāts ar paaugstinātu(%% Mr.20 un Mr.54) samaksu.

  3. Latvijā nav pienācis brīdis ne tikai atjaunot progresīvo ienākuma nodokli,bet pat samazināt PVN pārtikai,ko bezpartejisks premjers aiz pārskatīšanās varētu ierosināt.

  4. Partijai jāturpina iesāktais-sociālā budžeta konsolidēšana un IIN samazināšana politiķiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+