×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
1. oktobris, 2017
Drukāt

Riekstiņš: Rietumu un Krievijas attiecību dinamika ir atkarīga no Putina (15)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Šobrīd tālāko Rietumu un Krievijas attiecību dinamika ir atkarīga no tā, kādu ceļu izvēlēsies Krievijas prezidents Vladimirs Putins, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas vēstnieks Krievijā Māris Riekstiņš.

Pēc viņa domām, iemesls, kādēļ Krievijas un Rietumu attiecības šobrīd ir nonākušas vienā no zemākajiem punktiem, ir Krievijas rīcība Krimā un Ukrainā. Tomēr svarīgi saprast, ka piespiest kādu valsti kaut ko darīt ir ļoti sarežģīti, tādēļ arī neviena starptautiska organizācija nevar Krieviju piespiest mainīt savu politiku.

“Mēs redzam Ziemeļkorejas gadījumu – visa starptautiskā sabiedrība ir noskaņota pret Ziemeļkorejas kodolprogrammu, bet acīmredzot tas nestrādā. Neesmu eksperts tajā reģionā, man nav receptes, bet ir jādomā par kādiem citiem veidiem, kā mainīt Ziemeļkorejas pozīciju. Es negribu teikt, ka ar Krieviju ir identiski, bet no ārpuses piespiest viņus mainīt savu politiku ir neiespējami,” ir pārliecināts vēstnieks.

Riekstiņš skaidroja, ka Rietumiem jācenšas pārliecināt Krievija, ka tās ilgtermiņa interesēs ir pragmatiska, racionāla dialoga veidošana un sadarbošanās ar Rietumiem. Mēģinājums šo sadarbību veidot balstoties uz vienu izpratni par fundamentālām vērtībām un mēģināt pārliecināt, ir pareizas ceļš, kādā Rietumiem būtu jāstrādā, domā diplomāts.

“Rietumi vairākkārt ir demonstrējuši savu gatavību iet šajā virzienā, un šobrīd bumba ir Krievijas pusē. Šobrīd sadarbība ir ierobežota un sankciju režīmi ir “nolemti”. Man ir grūti iedomāties, ka sankcijas pret Krieviju tiks pārskatītas, ja nebūs progress Minskas vienošanās izpildē,” sacīja Riekstiņš.

Ja jāmin kāda kļūdaina rīcība vai bezdarbība no Rietumu puses attiecībās ar Krieviju, tad, viņaprāt, var minēt Rietumu nostāju vai dialogu ar Krieviju kara laikā Gruzijā, 2008.gadā. Vēstnieks skaidroja, ka Rietumi toreiz domāja – iespējams, Krievijai kā PSRS tiesību pārmantotājai, ir grūti psiholoģiski “pārdzīvot” PSRS sabrukumu, līdz ar to karš jāuztver kā blakus efekts.

“Kā izrādījās, šis vērtējums no Rietumu puses nebija pareizs un, visticamāk, tajā brīdī nebija Rietumu gatavība ar Krieviju runāt atklātā valodā, proti, “tas, ko jūs darāt, tas netiks akceptēts un tas nav ceļš, kas var virzīt mūs uz sadarbību”. Toreiz tie secinājumi varbūt tika izdarīti nepareizi. Ukrainas situācija bija kā modinātājzvans, ka Krievija ir izvēlējusies ceļu, kas Rietumiem šķiet nepieņemams,” norādīja Riekstiņš.

Diplomāts vērsa uzmanību, ka dialoga uzturēšana ar Krieviju ir ļoti svarīga, jo ir jācenšas runāt arī ar valsti, ar kuru viedokļi daudzos jautājumos nesakrīt vai ir diametrāli pretēji. “Pat nerādot ar pirkstu uz Krieviju, pēc teorijas, diplomāta pienākums ir runāt, pat ar sarunu partneri, kad tu skaidri zini, ka sarunas būs grūtas un tās nebūs divu draugu tikšanās un priecīga tējas padzeršana,” teica vēstnieks.

Izklāstot savu pieredzi ar Krievijas kolēģiem, Riekstiņš noradīja uz radušos priekšstatu, ka Krievija novērtē tiešu sarunu un novērtē, ja Latvijai ir spēcīgi argumenti un valsts ir atklāta savā viedokļa paušanā. Savukārt tie brīži, ko gan Krievija, gan daudzas citas valstis neuztver pozitīvi, ir tie, kuros sarunu partneris sāk otru mācīt, skaidroja vēstnieks, piebilstot, ka arī latviešiem nepatīk, kad kāds no ārpuses māca, kā šeit Latvijā labāk kārtot lietas.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. ASV,devusi Pasaulei – dolārus,iPhone,Stels,datorus,Teslas,348 Nobeļa prēmijas laureātus.
  Krievija devusi pasaulei- revolūciju,NKVD,Golodomoru,Krimas,D.Osetijas,Abhāzijas,Piedņestras okupāciju,karu Sīrijā un Ukrainā.

  • USA:> Hirosima i Nagasaki!!!; voina vo Vjetname, v Koreje, v Irake, arabskije revoljuciji, Livija, Jugoslavija, sekretnije tjurmi CRU! I mnogoje, mnogoje drugoje. Vsjo ih blagopoluchije osnovano na ograbljeniji drugih stran!

   • Katram krievu smerdelim nāksies atbildēt arī par asinsizliešanām Korejā, Vjetnamā, Laosā, Kambodžā, Horvātijā, Bosnijā un Kosovā.

 2. “Mēs redzam Ziemeļkorejas gadījumu – visa starptautiskā sabiedrība ir noskaņota pret Ziemeļkorejas kodolprogrammu, bet acīmredzot tas nestrādā. Neesmu eksperts tajā reģionā, man nav receptes, bet ir jādomā par kādiem citiem veidiem, kā mainīt Ziemeļkorejas pozīciju. Es negribu teikt, ka ar Krieviju ir identiski, bet no ārpuses piespiest viņus mainīt savu politiku ir neiespējami,” ir pārliecināts vēstnieks.
  Recepte ir – vajag gribēšanu un to pelmeņa valsti bloķēt ( atstāt bez naftas, tirdzniecības u.t.t. ) un nevis kā piemēram naftu piegādāt no Krievijas un laikam arī no Ķīnas…
  Kamer Krievija un arī Ķīna balstīs pelmeni, nekas nemainīsies.

 3. Šo gan tā nevajadzeja teikt, jo rinkevičīts ar bruņurupuču cilātāju pārliecinoši uzskata, ka viņi ir tie, no kā atkarīga pasaules politika, ka viņi ir tie vienīgie varenie gailēni! Ka trieku neķertu vai kārties neskrietu pēc šāda Riekstiņa paziņojuma?

 4. Savādi,joprojām lasīt t.s. “Noderīgo idiotu”spriedelējumus par iespēju sadarboties ar rusņu “noieta tirgus” sakarā.
  Pat tādam kremļa pakalpiņam kā Lukašenko vajadzēja tikai iečiepstēties pret rusņas ārpolitisko redzējumu”russkij mir”sakarā,lai baltkrievu piena produktos,pēkšņi uzrastos kaitīgas vielas.

 5. no sankcijām un embargo ir atkarīgas attiecības ar Krieviju – kā saucāt, tā noskanēja. Nav noieta tirgus? dārgas izejvielas – slānekļa gāze no amerikas? Parejiet uz Krieviju, ja nav attiecības, rejiet stiprāk varbūt nedzird?

  • Stiprāk par tevi ,izdzimteni,pariet ir neiespējami.

  • Par kādiem noieta tirgiem murgo, plānprātiņ, ja Krievijas ekonomika, kura turklāt sarūk ik dienas, ir 1% no pasaules ekonomikas? Pateicoties Amerikas slānekļa gāzei, Gazpromam ir nācies gandrīz trīs reizes nolaist cenu un tā vēl kritisies. Komunists Riekstiņš ne mazāk, kā tu, cer, ka Putinam izdosies iemidzināt Rietumu modrību, bet veltīgi. Tas etaps ir iziets un tiks darīts viss, lai krievu pasaule nekad vairs nevarētu apdraudēt cilvēci.

   • Latvijas gāze sniedza kompleksu pakalpojumu – kā monopolists – iesūknēt, uzglabāt, pārvadīt, sadalīt, ekspluatācija, un maksa par visu pakalojuma buķeti kopā ietvēra gāzes cenā. Tagad gāze atsevišķi maksā lētāk, bet no vienas firmas izauga 3 firmas. Un parētētājs tagad maksās 3 kantoriem, un katram kantorim vajag peļņu. Ieslēdz smadzenes.

    • Tikai nezin kāpēc,tās “pakalpojumu buķešu” cenas atšķiras.Viena “buķete”Baltijai,Ukrainai.Cita Baltkrievijai.

     • Muļķa rāpulim

      Tirgus ekonomika ne plānveida. Rietumvalstis Austrumeiropas valstīm pārtiku zem viena nosaukuma tirgo, tik cenas dažādas un saturs atšķirīgs. Pārtikas aparteīds. Tas pats ar gāzi – mana manta, par cik vienosimies, par tik tirgosim.

     • Rusņas attieksmei pret ekonomiskiem sakariem,nav nekā kopēja ar tirgus ekonomiku.
      Nejauc jogurtus un zobu pastu ar dabasgāzi,vai naftu.To ka rusņa izmantoja savu monopolu šantāžai var neredzēt,vai negribēt redzēt,tikai “noderīgs idiots”vai kremļa politikas bīdītājs.

Draugiem Facebook Twitter Google+