Foto – Shutterstock

Kā izaudzēt labus stādus no sarkanlapu lazdu riekstiem? 3

“Kā izaudzēt labus stādus no sarkanlapu lazdu riekstiem?” 
GUNA SKRUNDAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Sarkanlapu lazdas stāda galvenokārt skaistumam. Košais lapojums rotā šos dekoratīvos krūmus jau vasaras sākumā, bet rudenī ienākas laba riekstu raža. Nevienai šķirnei rieksti gan nav lielāki kā meža lazdai, arī kodoli nav prāvi. Garša tāda pati kā selekcionētajām lazdu kultūršķirnēm.

Lazdu rieksti dīdzību saglabā 2–3 gadus, tie dīgst pirmajā gadā. Vienādi diedzē gan parasto lazdu šķirņu, gan sarkanlapu šķirņu riekstus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai izaudzētu stādus, riekstus dobēs var iesēt rudenī tūlīt pēc novākšanas, tomēr pastāv risks, ka ziemas sējumus var izēst peles.

Ja riekstus glabā sausus, pirms stratifikācijas tos 3–5 dienas iepriekš izmērcē. Pēc tam, sajauktus ar kūdras–grants maisījumu (attiecībā 1 : 1), 80–100 diennaktis tur 0…+5 °C temperatūrā. Stratifikācijas laikā jāraugās, lai substrāts neizžūtu un tajā saglabātos vienmērīgs mitrums. Dobē izsēj, tiklīdz atkususi augsne (parasti martā, aprīlī). Augsnei jābūt labi mēslotai, sastrādātai 35 cm dziļumā. Lazdu dzinumi virs augsnes parādās maijā. Pēc sadīgšanas augsni dobē vairākkārt irdina un uztur tīru no nezālēm. Pietiekami lielus, pastāvīgā vietā izstādāmus stādus var izaudzēt divos trijos gados, tie visu šo laiku var palikt dobē nepārstādīti.

Pavairojot ar sēklām, jāņem vērā, ka no sarkanlapu lazdu riekstiem audzētie stādi var atšķirties no mātesauga, proti, tiem ne vienmēr būs sarkanas lapas, jo jaunai lazdai mēdz parādīties kāda zaļlapu senča iezīmes. Parasti no visiem iesētajiem riekstiem sarkanas lapas ir aptuveni pusei sējeņu (pārējie ir ar zaļām lapām).

Ģeneratīvi pavairoti stādi ar vairāk vai mazāk izteiktu sarkano lapu nokrāsu noder stādīšanai brīvi augošā dzīvžogā. Lazdas aug jebkurā augsnē, bet piemērotākas ir caurlaidīgas, trūdvielām bagātas smilšmāla vai mālsmilts augsnes. Stādot vēlams saknēm uzbērt meža zemi, kur labi aug lazdas. Tādējādi var nodrošināt ātrāku mikorizas izveidi – šim nolūkam savāc 10–15 cm biezu augsnes virskārtu no lazdu audzes.

Nacionālā botāniskā dārza kolekcijā ir trīs sarkanlapu šķirnes: ‘Moskovskij Rubin’ (spēcīgi, apmēram 4,5 m augsti krūmi ar koši sarkanām lapām, kas vasaras beigās iegūst tumši sarkanu nokrāsu, ražo regulāri), ‘Pamjatj Jablokova’ (spēcīgi krūmi ar lielām lapām, veido koši sarkanu riekstu čemurus), ‘Māras Sarkanlapu’. Lai saglabātu visas vecākaugu īpašības, tās pavairo veģetatīvi – ar noliektņiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.