×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
24. septembris, 2015
Drukāt

Rietumeiropas mūzikas virzienā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Pianists Andrejs Korobeiņikovs

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris jauno sezonu atklās divos koncertos – 25. septembrī Rīgā, Lielajā ģildē, un 26. septembrī Vidzemes koncertzālē Cēsīs. Līdzās LNSO mūziķiem orķestra galvenā diriģenta Andra Pogas vadībā koncertā uzstāsies Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un koncerta viesis – spožais Krievijas pianists Andrejs Korobeiņikovs. Sezonas atklāšanas koncertu programmā skanēs Sergeja Prokofjeva, Ādolfa Ābeles un Morisa Ravēla mūzika.

Nacionālā simfoniskā orķestra jaunās sezonas programma vērsta Rietumeiropas mūzikas virzienā ar spilgtiem franču un vācu simfoniskās krāsu paletes akcentiem. Klausītāji varēs gan baudīt simfoniskās mūzikas zelta fondu, gan novērtēt jaunatklājumus un repertuāra retumus. Cits citam līdzās rindosies Mocarts, Bēthovens, Šūmanis, Sibēliuss, Glāss un latviešu komponisti – īpaši jubilāra godā celtais Pēteris Vasks. Jaundarbus piedāvās Juris Karlsons, Kristaps Pētersons un Gundega Šmite.

Jaunās sezonas solistu parādi atklās spožais krievu pianists Andrejs Korobeiņikovs, kura solo skanēs Sergeja Prokofjeva Otrajā klavierkoncertā. Skaņdarbs ir jauna cilvēka emocionāla satricinājuma liecinieks – skaists un stipri dramatisks žanra paraugs. Latvijas publikai jau pazīstamais pianists Andrejs Korobeiņikovs klavieres spēlē kopš piecu gadu vecuma, 19 gadu vecumā beidzis Maskavas Konservatoriju un ir uzstājies vairāk nekā 40 valstīs visā pasaulē, Latvijā – kopā ar kamerorķestri “Kremerata Baltica”.

LNSO sezonas atklāšanas koncertā skanēs arī latviešu komponista Ādolfa Ābeles “Vīzijas”, kuru ierosme dzimusi Pēterburgā, saltā ziemas dienā, un laikabiedri zina teikt, ka šajā mūzikā komponists vēlējies ieaust paradīzes putnu balsis. Savukārt koncertam izraudzītajā Morisa Ravēla baletā viss skan rotaļā: pavedināšana, nolaupīšana, pirāti, nimfas un divi jaunieši, kas ar īsteni francisku maigumu uzplaukst paši savā mīlestībā.

Jaunajā orķestra sezonā būs dzirdamas visas četras Johanesa Brāmsa simfonijas – Pirmo simfoniju līdzās Jozefa Haidna “Koncertsimfonijai” un Pētera Vaska simfoniskajai elēģijai “Sala” programmā iekļāvis Krievijas altists Daniels Raiskins. Krievu diriģents Nikolajs Aleksejevs izvēlējies “Otro simfoniju”, un LNSO galvenais diriģents A. Poga savā pārziņā ņēmis Brāmsa Trešo un Ceturto simfoniju, kā arī “Vācu rekviēmu” ar izciliem solistiem no Vācijas. Jaunajā sezonā Andra Pogas vadībā koncertu apmeklētāji dzirdēs izskanam arī Gustava Mālera Sesto simfoniju.

Vecgada koncertu programmā īpaši gaidīts jubilārs Raimonds Pauls, kura parādīšanās uz skatuves ir svētki. Kopā ar kori “Kamēr…” un diriģentu Jāni Liepiņu trijos vecgada vakaros Maestro gādās par nepārejošu līksmību.

LNSO vairākkārt viesosies Latgales vēstniecībā “Gors”, Vidzemes koncertzālē “Cēsis” un brauks arī uz Liepāju – jauno koncertzāli “Lielais dzintars”.

Šīs sezonas jaunums ir Baltijas valstu simfonisko orķestru festivāls, kura ietvaros notiks Lietuvas Valsts simfoniskā orķestra, Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra un LNSO koncerti Rīgā, Tallinā un Viļņā. 10. martā Lielajā ģildē Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris Gintara Rinkēviča vadībā atskaņos Mikaloja Konstantina Čurļoņa simfonisko poēmu “Mežā”, Igora Stravinska “Svētpavasari” un kopā Vestardu Šimku – Morisa Ravela Klavierkoncertu Re mažorā (“Kreisajai rokai”). 31. martā Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri Rīgā diriģēs Nēme Jervi, bet festivāla nobeigumā koncertos Viļņā, Tallinā un Rīgā LNSO Andra Pogas vadībā atskaņos Dmitrija Šostakoviča Pirmo simfoniju un Ludviga van Bēthovena “Vijolkoncertu” ar brīnišķīgo solisti Evu Binderi.

Jaunajā sezonā turpināsies pērn iesāktais cikls “Koncertsarunas jauniešiem ar Goran Gora” ar četrām stilistiski atšķirīgām programmām, kas aizsāks Riharda Zaļupes kinematogrāfiski iespaidīgā simfonija “Namejs”. Sadzirdēt ir jāiemācās – šī ir devīze LNSO darbiem jaunās klausītāju paaudzes izglītošanā gan jauniešu koncertciklā, gan LeNeSOna ??? vadītajos bērnu koncertos.

Smalkumu cienītājiem savu rūpīgi gatavoto piedāvājumu sniegs LNSO kamermūzikas koncertu dalībnieki. Pirms koncertiem LNSO galvenais redaktors Orests Silabriedis aicinās uz “Pirmskoncerta sarunām”, kur teicami mūzikas pazinēji sniegs komentārus par koncertos iekļautajiem šedevriem.

VARBŪT NODER!!

LNSO sezonas atklāšanas koncerti:

25. IX 19.00 Rīgā, Lielajā ģildē

26. IX 19.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”

Programma:

Ādolfs Ābele, Simfoniskais dzejolis “Vīzija”; Sergejs Prokofjevs, Otrais koncerts klavierēm un orķestrim sol minorā op. 16; Moriss Ravels, balets “Dafnīds un Hloja”.

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena: EUR 10 – 40.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+