×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. augusts, 2014
Drukāt

ASV un Francija Irākas kurdiem sūta ieročus un humāno palīdzību (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Islāma teroristiskajai organizācijai “Islāma valsts” turpinot ofensīvu Irākā un aizvien dziļāk iespiežoties autonomajā Kurdistānas apgabalā, ASV nosūtījušas uz Irāku 130 militāros padomniekus, bet Francijas prezidents Fransuā Olands paziņojis, ka piegādās kurdiem ieročus.

Arī čehi gatavi palīdzēt


ASV militārpersonas – jūras kājnieki un īpašo uzdevumu vienību karavīri – ieradīsies kurdu apdzīvotajos Irākas ziemeļos esošajā Erbilas pilsētā, bet neiesaistīsies kaujas operācijās, paziņojis ASV aizsardzības ministrs Čaks Heigels. Uz Irāku nosūtītajām ASV militārpersonām būs jāizstrādā operācija teroristu grupējuma “Islāma valsts” kaujinieku ielenkto civiliedzīvotāju atbrīvošanai kalnainajā Sindžāras apvidū, informē ziņu aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz Pentagona izplatīto paziņojumu. Saskaņā ar ANO aplēsēm “Islāma valsts” kaujinieku uzbrukumu iespaidā Sindžāras kalnos ir iesprostoti vairāki desmiti tūkstošu cilvēku, kuriem ir nepieciešama humānā palīdzība. Gan ASV, gan Francijas, gan Britānijas gaisa spēki šiem cilvēkiem piegādājuši palīdzību no gaisa, humānās palīdzības pakas nometot no kravas lidmašīnām. ASV valdība paziņojusi, ka tā Sindžāras kalnu apvidū nometusi aptuveni 100 tūkstošus pārtikas paku un 123 tūkstošus litrus dzeramā ūdens. Arī Francija plāno tuvākajā laikā uz Erbilu nosūtīt 20 tonnas ar humāno palīdzību, tostarp medikamentiem, teltīm un ūdeni.

Autonomā Kurdistānas apgabala prezidents Masuds Barzani jau nedēļas nogalē lūdza starptautiskās sabiedrības palīdzību kaujās pret radikālo sunnītu organizāciju “Islāma valsts”, kas kontrolē plašas teritorijas no Sīrijas ziemeļiem līdz Irākas austrumiem. Jūnija beigās “Islāma valsts” šīs teritorijas pasludināja par “kalifātu”, kurā viņi grib ieviest stingros sunnītu viduslaiku likumus.

Nedēļās sākumā laikraksts “The Washington Post” informēja, ka ASV, atbildot kurdu amatpersonu lūgumam, sākušas piegādāt ieročus kurdu spēkiem. Kaut arī Eiropas Savienība nav spējusi vienoties par ieroču piegādēm kurdiem, Brisele paziņojusi, ka dalībvalstis katra neatkarīgi no pārējām var lemt par bruņojuma sūtīšanu kurdiem. Jau vakar Francijas prezidents Olands paziņoja, ka Kurdistānas apgabals atrodas “katastrofālā situācijā”, un tāpēc Francija “tuvākajās stundās” kurdiem piegādās ieročus. Arī Čehijas valdība paziņojusi, ka apsver iespēju sniegt palīdzību Kurdistānas apgabalam cīņā pret “Islāma valsti”. “Mums ir zināms priekšstats, kas kurdiem vajadzīgs, un mums ir ko piedāvāt,” laikrak­stam “Hospodarsek Noviny” sacīja Čehijas ārlietu ministrs Ļubomirs Zaorleks, piebilstot, ka “palīdzības sūtījumam nav obligāti jābūt ieročiem”.

Irākā jauns premjers


Tikmēr Irākas šiītu kontrolētajā valdībā notiek cīņa par varu. Irākas prezidents Fuads Masums lūdzis līdzšinējam parlamenta vicespīkeram Haidaram al Abadi veidot jauno Irākas valdību. Daudzus gadus trimdā Britānijā nodzīvojušais Abadi tiek uzskatīts par politiķi, kurš varētu apvienot Irākas sabiedrību. Viņam atbalstu paudusi gan Irākā ietekmīgā šiītu garīdzniecības vadība, gan sunnītu pārvaldītās Irāna un Saūda Arābija. Abadi aicinājis “visas Irākas politiskās grupas, kas tic valsts konstitūcijai un demokrātijai, apvienot centienus un kopīgi stāties pretī Irākas jaunajiem izaicinājumiem”, ar to domājot cīņu pret teroristisko organizāciju “Islāma valsts”.

Arī Francijas prezidents Olands, paziņojot par ieroču sūtīšanu kurdiem, pauda atbalstu Abadi, aicinot viņu izveidot valdību, kurā būtu pārstāvēti visi irākieši un kas efektīvi cīnītos pret “Islāma valsti”. Taču arī līdzšinējais Irākas premjerministrs Nauri al Maliki nevēlas nolikt varas grožus, viņam atbalstu pauduši arī Irākas armijas komandieri. Tādējādi paredzams, ka līdztekus kaujām notiks sīvas cīņas arī Irākas politiskajos gaiteņos.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu ja abruņos kurdus tad Turcija kā valsts arī nepastāvēs jo ASV parūpēsies lai notiktu rožu revolūcija kā tas notiek Ukraina kur visā pilnība izpaužas ziedoša demokrātija pēc Obamas vārdiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+