×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. jūlijs, 2015
Drukāt

Rietumi bezspēcīgi pret džihādistiem (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Grieķijas finanšu krīzei ­izvēršoties traģikomēdijā, reāla drāma norisinās ­Tunisijā, Francijā un Kuveitā, kur pēdējās nedēļās teroraktos gājuši bojā desmitiem cilvēku.

 

Lepojas ar pastrādātajām zvērībām

Publiski nocirstas galvas Rietumu ķīlniekiem Irākā, atpūtnieku slaktiņš Tunisijā, masu soda slepkavības Sīrijā – ar līķu smārdu publiskajā telpā pēdējā gada laikā arvien biežāk dižojas viena no šobrīd ekstremālākajām un vardarbīgākajām teroristiskajām organizācijām pasaulē – “Islāma valsts”. Pirms gada šis grupējums paziņoja par “kalifāta” izveidi Irākas un Sīrijas ziemeļos. Tagad tā kaujinieki ir spēcīgāki nekā jebkad, un, neskatoties uz rietumvalstu un to sabiedroto pūliņiem, pagaidām šo džihādistu vājprātu nevienam nav izdevies apturēt. Radikālais sunnītu grupējums “Islāma valsts” ir nostiprinājies Sīrijas pilsoņu kara laikā. Tomēr tieši pēdējā gada laikā tas izveidojies par bīstamu islāma radikāļus vienojošu spēku, straujā ofensīvā iekarojot plašas teritorijas Irākā un Sīrijā. Pērn 30. jūnijā islāmisti tajās pasludināja “kalifātu” jeb dzīvi pēc šariata likumiem. Grupējums pazīstams ar šaušalīgām masu slepkavībām, asinsstindzinošu spīdzināšanu un plašiem teroraktiem. Tomēr tam izdevies rast sekotājus un savu ideju atbalstītājus arī ārpus musulmaņu valstīm, radot draudus ne tikai reģiona ietvaros, bet visā pasaulē.

 

Islāmistu teroristu draudi Eiropā pieaug

Analītiķi kā vienu no bīstamākajām tendencēm min islāmistu radikāļu spēju pielāgoties modernajam laikmetam un globalizācijas tendencēm, neskatoties uz viduslaiku vērtībām, ko tie sludina. “Islāmistu teroristu draudi Eiropā turpinās pieaugt, kamēr grupējums “Islāma valsts” saglabās kontroli pār savu “kalifātu” Sīrijā un Irākā,” teikts “Newsweek” publiskotajā Vācijas Konstitūcijas aizsardzības biroja un Iekšlietu ministrijas ziņojumā, kurā paustas bažas par terorisma draudiem Eiropā jaunā līmenī. “Kalifāta pasludināšana un “Islāma valsts” militārie panākumi, neskatoties uz kaujinieku pastrādātajām zvērībām un teroraktiem, radījuši eiforiju Eiropas džihādistu vidū, palielinot to sekotāju skaitu.” Tāpat tiek uzsvērts, ka “Islāma valsts” vairs nav parasta teroristu organizācija. CIP analītiķis Tonijs Šafers izdevumam “The Economist” neslēpj bažas: “Tik ekstrēmistisku un bīstamu teroristu organizāciju pasaule vēl nav pieredzējusi. Viņi ir stratēģiski gudrāki nekā savulaik Osamas bin Ladena iedibinātais teroristu grupējums “Al Qaeda”,” rezumē Šafers. Atšķirībā no tradicionālas teroristu taktikas, kas izvēlas atsevišķus konkrētus uzbrukumus, “Islāma valsts” īsteno ģeopolitiskus mērķus.

 

Rietumi pagaidām bezspēcīgi

Vairākās Eiropas valstīs jau izsludināts augstākais terorisma trauksmes līmenis. Cīņā pret radikāļiem apvienojušās vairākas valstis – uzlidojumus islāmistu pozīcijām veic ASV vadīta koalīcija.

Sauszemes cīņās piedalās Irākas valdības spēki un sunnītu cilšu kaujinieki, kā arī sīriešu nemiernieku grupas. Neskatoties uz kopējiem pūliņiem un dažām veiksmīgām operācijām, “Islāma valsts” kaujiniekus pagaidām nav izdevies apturēt. “Islāma valsts” ir ārkārtīgi sarežģīts pretinieks, kas vienlaikus izmanto un pārvalda vairākas uzbrukuma stratēģijas, raksta “Deutsche Welle”. Turklāt džihādistiem ir izdevies piesaistīt bijušos Irākas diktatora Sadama Huseina ģenerāļus, kuri vada aptuveni 25 000 kaujiniekus. Vairāki eksperti uzsver – lai cīņa ar šo grupējumu būtu efektīva, ir jāmaina sabiedroto īstenotā stratēģija, jo tikai ar militārām metodēm šo organizāciju nebūs iespējams sakaut. Līdzšinējā stratēģija tikai veicina džihādistu ideoloģiju un uzturēto mītu par Rietumu īstenoto karu pret musulmaņiem. Eksperti uzsver, ka Rietumiem cīņā pret teroristiem, kas kaujās izmanto Irākas armijai atņemtos savulaik ASV piegādātos modernos ieročus, vairāk jāiesaista islāmticīgo valstis, kā Ēģipte, Saūda Arābija un Irāna, kuras pašas ir ieinteresētas “Islāma valsts” sakaušanā. ASV apzinās, ka cīņa pret islāmistu radikāļiem nav vedusies, un šonedēļ pastiprinājušas militāro kampaņu pret teroristu grupējumu. Vienlaikus tās apzinās, ka cīņa būs ilga un tajā iespējamas neveiksmes. “Islāma valsts” šobrīd ir pasaulē bagātākā teroristu organizācija, kas pati ir spējīga finansēt savu darbību, nepaļaujoties tikai uz atbalstītāju sniegto palīdzību, uzsver “The Independent”. Liela daļa naudas iegūta ar nelegālu naftas tirdzniecību, cilvēku nolaupīšanu un nodokļiem, kas tiek iekasēti kaujinieku sagrābtajās teritorijās, mēnesī vidēji ievācot vairākus desmitus miljonu dolāru.

 

Džihādistu rindas biedējoši aug

Pateicoties globālam kaujinieku vervēšanas tīklam un aktīvai darbībai sociālajos tīklos, radikāļu rindām pievienojas arvien vairāk džihādistu no visas pasaules. Kopš pagājušās vasaras to skaits pieaudzis par 70%. Teroristu ideoloģijas eksperts no Britānijas Karaliskā aizsardzības un drošības pētījumu institūta (RUSI) Afzals Ašrafs skaidro, ka lielākā daļa šo cilvēku kļūst par ekstrēmistiem, jo uzskata, ka pasaulē notiek netaisnība pret musulmaņiem. Britānijas tiesībsargājošo iestāžu aplēses liecina, ka vairāk nekā 700 jaunu vīriešu un arī vairākas sievietes no Britānijas pēdējos mēnešos ir devušies uz Sīriju un Irāku, lai pievienotos teroristu grupējumam “Islāma valsts”. Arī Vācijas Konstitūcijas aizsardzības biroja ziņojumā secināts, ka būtiski pieaudzis to Vācijas iedzīvotāju skaits, kas devušies papildināt džihādistu rindas. Grupējumam pievienojusies vēl virkne citu valstu iedzīvotāju, pastiprinot satraukumu par sekām, ko varētu radīt džihādistu rindās karojošo kaujinieku atgriešanās mītnes zemēs. Draudus nākotnē varētu radīt džihādistu “izskolotie” bērni, vēsta BBC. Kaujinieki izveidojuši skolas, kurās bērniem tiek mācīts šaut un nogalināt. Bērni kareivji tiek izmantoti pat gūstekņu nāvessodu izpildē.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Islāma valsts nav nevienu pašu reizi apdraudējusi nevienu ebreju…. Vai tas neliek aizdomāties, kas patiesībā stāv aiz šīs organizācijas un no kurienes nauda…?

  2. Islāma valstij praktiski nav pretgaisa aizsardzības.Tās sabumbošana ir naudas jautājums.Vislētāk ir lietot bezpilotus.

  3. Humānie rietumi atteikušies no nāves soda,ģimeniskām vērtībām,slavē homoseksuālismu.Rietumeiropas tautas strauji noveco. Uz šī fona islamistiem visas iespējas sekmīgi turpināt izplesties .

Draugiem Facebook Twitter Google+