Pasaulē
Citur

Rietumi nosoda Kerčas šauruma tilta atklāšanu0

Foto – AFP/LETA

Eiropas valstis un ASV nosodījušas tilta atklāšanu, kas savieno Krieviju ar Ukrainai piederošo, bet Krievijas okupēto un anektēto Krimas pussalu, kā mēģinājumu nostiprināt šīs teritorijas “nelikumīgo sagrābšanu”.

“Krievijas īstenotā tilta uzbūvēšana kalpo par atgādinājumu tam, ka turpinās Krievijas gatavība neievērot starptautiskās tiesības,” paziņoja ASV Valsts departmenta pārstāve Hetere Nauerta. Viņa apliecināja, ka “Krima ir Ukrainas daļa un ka ASV nosoda [šī tilta] uzbūvēšanu un daļējo atvēršanu, ko Krievija īstenojusi bez Ukrainas valdības atļaujas”. “Tilts ne vien pārstāv Krievijas mēģinājumu nostiprināt Krimas nelikumīgo sagrābšanu un okupāciju, bet arī traucē kuģošanu, ierobežojot kuģu lielumu, kuri var šķērsot Kerčas šaurumu,” sacīja Valsts departamenta pārstāve.

Viņa apliecināja “ASV uzticību Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei,” brīdinot, ka visas ar Krimu saistītās ASV sankcijas pret Krieviju “paliks spēkā, līdz Krievija nodos kontroli pār [Krimas] pussalu atpakaļ Ukrainai”.

Ukrainas premjerministrs Volodimirs Groismans paziņojis, ka šī tilta uzbūvēšana pārkāpj starptautisko tiesību normas. Ukrainas prezidents Petro Porošenko ironizējis, ka “iebrucējiem vajadzēs tiltu, kad viņiem nāksies steidzami pamest mūsu Krimu”.

Eiropas Savienība norādīja, ka tilta atklāšana ir jauns uzbrukums Ukrainas teritoriālajai nedalāmībai un ka tilta mērķis ir pastiprināt okupētās pussalas piespiedu integrāciju Krievijā un izolāciju no Ukrainas, turklāt tilts ierobežo kuģu satiksmi ar Ukrainas ostām Azovas jūrā.

Arī NATO nosodīja tilta atklāšanu starp Krievijas pamatteritoriju un Maskavas okupēto Krimu, būvi dēvējot par Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes vēl vienu pārkāpumu. “NATO nosoda Kerčas šauruma tilta starp Krieviju un Krimu būvniecību un daļējo atklāšanu,” paziņoja alianses pārstāvis. “Krima ir Ukrainas daļa, un šis tilts ir vēl viens Ukrainas suverenitātes un teritoriālas integritātes pārkāpums. 19 kilometrus garais tilts, kas ierobežo jūras satiksmi uz Ukrainas Azovas jūras ostām, ir arī navigācijas tiesību pārkāpums tās teritoriālajos ūdeņos”, viņš piebilda. “Krievija turpina demonstrēt acīmredzamu necieņu pret starptautiskajām tiesībām,” norādīja alianses pārstāvis, uzsverot, ka NATO neatzīst Krievijas veikto Krimas aneksiju.

Krievija 2014. gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš 2014. gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos. Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.

LA.lv