×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. maijs, 2015
Drukāt

Rīgā atklās piemiņas plāksni ķeizaram Jozefam II

Rigas Sapju Dievmates plebanija_Broce_1791

Rīgas Sāpju Dievmātes banzīca un plebānija, 1791. gads, Broces zīmējums.

Rīgas Sāpju Dievmātes baznīcā 22. maijā atklās piemiņas plāksni Hābsburgu Svētās Romas impērijas ķeizaram Jozefam II, kurš devis ieguldījumu šā dievnama celtniecībā, aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Romas Katoļu baznīcas Informācijas centrs.

Piemiņas plāksni atklās Austrijas vēstnieks Latvijā Arads Benke (Dr. Arad Benkö), to iesvētīs Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Pasākumā piedalīsies arī plāksnes projekta atbalstītājs Austrijas Federālā kanclera padomnieks Eiropas politikas jautājumos un bijušais Austrijas vēstnieks Latvijā Stefans Pēringers (Dr. Stefan Pehringer), kā arī piemiņas plāksnes sponsors uzņēmējs Juris Savickis.

Uz Somijas pelēkā granīta plāksnes izveidotā Jozefa II portreta, tā laika ģerboņa ciļņa bronzā un teksta autors ir tēlnieks Viktors Suškēvics.

Ķeizars Jozefs II slepeni kā grāfs Falkenšteins 1780. gadā ceļā no Vīnes uz Pēterburgu apmeklēja Rīgu. Ieraudzījis katoļu kapelas niecīgos apmērus un nabadzīgo iekārtojumu, viņš apsolīja sarunā ar carieni Katrīnu II atbalstīt katoļu nodomu celt jaunu mūra baznīcu Rīgā. Drīz vien šāda atļauja tika dota, un Jozefs II dāsni ziedoja jaunās – Sāpju Dievmātes – baznīcas būvei. Dievnama celtniecība sākta 1784. gadā. Pēc gada tā bija pabeigta un iesvētīta. Tas bija pirmais katoļu dievnams pēc reformācijas ienākšanas Livonijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+