Mobilā versija
-3.6°C
Antons, Antis, Antonijs
Trešdiena, 18. janvāris, 2017
3. marts, 2015
Drukāt

Rīgā atklās piemiņas plāksni Valteram Benjamiņam

Foto: Wikipedia.deFoto: Wikipedia.de

Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) ar instalāciju “Valtera Benjamina dzīvoklis” 7. martā atklās piemiņas plāksni filozofam Valteram Benjaminam (Walter Benjamin), aģentūrai BNS pavēstīja LKA pārstāve Aija Lūse.

Benjaminam (1892–1940) veltītā piemiņas plāksne tiks atklāta Rīgā, Dzirnavu ielā 53.

Dzirnavu ielas 53.namā, kas atrodas tieši pretī LKA teātra mājai “Zirgu pasts”, Benjamins bija apmeties 1925.gada novembrī. Filozofs ieradās Rīgā, lai satiktos ar sava mūža liktenīgo sievieti Asju, teātra režisori Annu Lācis (1891–1979), kas tobrīd strādāja Rīgā, vadot Rīgas Arodbiedrību centrālā biroja dramatisko sekciju, un iestudēja politiskas izrādes.

Benjamina piemiņas plāksnes atklāšanu papildinās instalācija “Valtera Benjamina dzīvoklis”, kas būs unikāla iespēja ieskatīties Dzirnavu ielas 53.nama 17.dzīvoklī, kur uzturējies filozofs. Instalāciju veidojuši Māra Ķimele, Beata Paškevica, Inga Bermaka, Agnese Leilande, Lita Liepa, Mihails Ivanovs un Ģirts Kalniņš.

Kopš 1925. gada savulaik milzīgais centra nama dzīvoklis piedzīvojis visus laikmeta uzslāņojumus: lielajās zālēs pēc Otrā pasaules kara izbūvētas starpsienas, izveidojot komunālo dzīvokli daudzām ģimenēm, bet pašlaik dzīvoklis ir gandrīz atbrīvots un gaida eiroremontu.

Rīgas reminiscences atrodamas Benjamina grāmatās “Vienvirziena iela” (“Einbahnstraße”, kas veltīta Lācis), “Maskavas dienasgrāmata” (“Moskauer Tagebuch”) un citos darbos. Benjamins dienasgrāmatā norādījis, ka viņa spēja rakstīt ir ļoti atkarīga no kontakta ar Asju Lācis.

Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Pievienot komentāru

"KZ" jaunā rakstu ciklā apceļos Latvijas bibliotēkas. Pirmā pietura - Pelči2017. gadā "Kultūrzīmes" sāk jaunu rakstu sēriju "Kultūrzīmju literatūras klubs", kuras gaitā plānojam viesoties gan lielās, gan mazās novadu un arī galvaspilsētas bibliotēkās, iepazīstoties ar to darbu, lasītāju interesēm un analizējot kopējo valsts politiku bibliotēku jomā. No savas puses uz bibliotēku arvien centīsimies paņemt līdzi kādu autoru, kam svaigi iznākusi grāmata.
Draugiem Facebook Twitter Google+