Mobilā versija
+18.8°C
Meldra, Meldris, Melisa
Piektdiena, 21. jūlijs, 2017
3. marts, 2015
Drukāt

Rīgā atklās piemiņas plāksni Valteram Benjamiņam

Foto: Wikipedia.deFoto: Wikipedia.de

Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) ar instalāciju “Valtera Benjamina dzīvoklis” 7. martā atklās piemiņas plāksni filozofam Valteram Benjaminam (Walter Benjamin), aģentūrai BNS pavēstīja LKA pārstāve Aija Lūse.

Benjaminam (1892–1940) veltītā piemiņas plāksne tiks atklāta Rīgā, Dzirnavu ielā 53.

Dzirnavu ielas 53.namā, kas atrodas tieši pretī LKA teātra mājai “Zirgu pasts”, Benjamins bija apmeties 1925.gada novembrī. Filozofs ieradās Rīgā, lai satiktos ar sava mūža liktenīgo sievieti Asju, teātra režisori Annu Lācis (1891–1979), kas tobrīd strādāja Rīgā, vadot Rīgas Arodbiedrību centrālā biroja dramatisko sekciju, un iestudēja politiskas izrādes.

Benjamina piemiņas plāksnes atklāšanu papildinās instalācija “Valtera Benjamina dzīvoklis”, kas būs unikāla iespēja ieskatīties Dzirnavu ielas 53.nama 17.dzīvoklī, kur uzturējies filozofs. Instalāciju veidojuši Māra Ķimele, Beata Paškevica, Inga Bermaka, Agnese Leilande, Lita Liepa, Mihails Ivanovs un Ģirts Kalniņš.

Kopš 1925. gada savulaik milzīgais centra nama dzīvoklis piedzīvojis visus laikmeta uzslāņojumus: lielajās zālēs pēc Otrā pasaules kara izbūvētas starpsienas, izveidojot komunālo dzīvokli daudzām ģimenēm, bet pašlaik dzīvoklis ir gandrīz atbrīvots un gaida eiroremontu.

Rīgas reminiscences atrodamas Benjamina grāmatās “Vienvirziena iela” (“Einbahnstraße”, kas veltīta Lācis), “Maskavas dienasgrāmata” (“Moskauer Tagebuch”) un citos darbos. Benjamins dienasgrāmatā norādījis, ka viņa spēja rakstīt ir ļoti atkarīga no kontakta ar Asju Lācis.

Projektu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome.

Pievienot komentāru

Viktorija Streiča: Nesauciet mani par režisori!Tradicionālo Jēkabpils Operas dienu ietvarā piektdien, 22. jūlijā, Krustpils brīvdabas estrādē ar Eltona Džonsa un Tima Raisa Brodvejas mūziklu "Aīda" viesojas Kauņas Valsts muzikālais teātris no Lietuvas. Titullomā teātra vadošā aktrise Viktorija Streiča.
Draugiem Facebook Twitter Google+