×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
8. decembris, 2014
Drukāt

Rīgā atzīmēs Štāba bataljona izveidošanas 95. gadadienu

Foto - LETAFoto - LETA

Trešdien, 10. decembrī, ar vairākiem pasākumiem Rīgā atzīmēs Štāba bataljona izveidošanas 95. gadadienu, vēsta Aizsardzības ministrija.

Plkst. 9:10 Rīgas Svētā Pētera baznīcā sāksies ekumēniskais dievkalpojums, pēc kura apsveikuma vārdus karavīriem teiks aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube. Savukārt plkst.11 pie Brīvības pieminekļa noritēs svinīgā goda srdzes maiņas ceremonija.

Štāba bataljona Godasardzes rotas karavīri ikvienam Rīgas iedzīvotājam un galvaspilsētas viesim sarūpējuši arī īpašu velti. No plkst.10 līdz plkst.16 karavīri pie Brīvības pieminekļa veiks no ikdienišķās atšķirīgu goda sardzes maiņas rituālu, tajā iekļaujot jaunas darbības – papildus patruļai ik pēc 15 minūtēm karavīri postenī veiks paraugdemonstrējumus ar ieročiem. Šī iemesla dēļ triecienšauteni “M-16” aizstās ar “M-14”, kuru pārsvarā izmanto salūta grupas un defilē priekšnesumos.

Veidojot Latvijas armiju, 1919. gada 10. jūlijā nodibināja Armijas virspavēlnieka posteni, līdz ar to – arī Armijas virspavēlnieka štābu. Vēlāk izveidoja Komandantūras rotu, kuru 1936. gadā pārveidoja par Štāba bataljonu. Neilgi pēc PSRS veiktās Latvijas okupācijas Štāba bataljonu likvidēja.

Pēc neatkarības atgūšanas 1992. gada 1. februārī izveidoja Aizsardzības spēku Štāba bataljonu, kuram uzdeva pildīt tādus pašas uzdevumus, kādi tie bija pirms II Pasaules kara. Laika gaitā uzdevumu apjoms un to dažādība gan ir pieaugusi.

Štāba bataljona sastāvā ietilpst dažādas apakšvienības – Godasardzes rota, Štāba un apgādes rota, Radiosakaru un Radioreleju rotas, Sakaru un informācijas sistēmu atbalsta centrs un bruņoto spēku orķestris.

Štāba bataljons ir vienība, kura miera laikā piedalās valsts un bruņoto spēku reprezentācijas pasākumos un pilda goda sardzes uzdevumus.

Goda sardzi pie Brīvības pieminekļa norīko katru dienu no plkst.10 līdz plkst.16. Goda sargu maiņa notiek ik pēc stundas. Godasardzes karavīri reizi pusstundā septiņas minūtes patrulē Brīvības pieminekļa pakājē. Goda sardze noņem, ja gaisa temperatūra ir zemāka par -10 C un augstāka par +25 C, kā arī stipra vēja un spēcīga lietus gadījumā.

Bataljons sniedz atbalstu Apvienotajam štābam, nodrošinot bruņoto spēku sakaru un informācijas sistēmu darbību, lai Apvienotais štābs varētu sekmīgi vadīt Regulāro spēku un Zemessardzes vienības. Tāpat bataljona karavīri ikdienā pilnveido savas kaujas spējas, lai būtu gatavi uzdevumu izpildei krīzes situācijās. Viņi piedalās arī starptautiskajās operācijās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+