×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. decembris, 2012
Drukāt

Rīgā būs īpašuma nodokļa atlaides 


Foto - LETAFoto - LETA

Nākamgad Rīgā ģimenēm ar vismaz trim nepilngadīgiem bērniem par zemi, vienas un divu ģimeņu dzīvojamām mājām un dzīvokļiem nekustamā īpašuma nodokļa atlaide būs 90% apmērā no aprēķinātās nodokļa summas līdzšinējo 50% vietā.


 

Tā vakar nolēma Rīgas pašvaldības deputāti, spriežot par nekustamā īpašuma nodokli nākamajam gadam.

Pašvaldības saistošajos noteikumos par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu noteikšanas kārtību paredzēts, ka 90% atlaide pienāksies arī ģimenēm ar audžubērniem, aizbildņiem, īpašniekiem, kuru aprūpē ir apgādnieku zaudējis bērns.

Reizē 90% atlaidi saņems 44 tā sauktā sabiedriskā labuma organizācijas, tostarp Kultūras ministrijā akreditētie privātie muzeji un citas. Nodokļa 90% atlaide gan ir ar piebildi, ka atlaides summa nevar pārsniegt 600 latus.

Nākamgad rīdziniekiem par pusprocentu samazināsies arī par zemi maksātā nodokļa likme – pašlaik noteikto 1,5% vietā. Bet 1% likme skars tikai tos zemes īpašniekus, kuri Rīgā deklarējuši savu pastāvīgo dzīvesvietu. Ja cilvēkam Rīgā ir īpašums, bet pats savu pastāvīgo dzīvesvietu deklarējis citur, tad par zemi nodokļa likme būtu līdzšinējā – 1,5% no tās kadastrālās vērtības.

No nākamā gada pašvaldība atcēlusi “griestus” tā sauktajam nodokļa pieaugumam. Kā zināms, līdz šim likums noteica, ka par zemi gadam aprēķinātā nodokļa summa nevar pieaugt vairāk kā par 25% no aizvadītajā gadā maksātās. Šādam lēmumam gan nav lielas nozīmes. Pat saglabājot šo ierobežojumu, lielai daļai īpašnieku nodoklis būtiski nesamazinātos tāpēc, ka četru gadu laikā nodokļa pieaugums – ik gadu par 25% no iepriekšējā gadā maksātās summas – jau ir aizsniedzis zemei aprēķināto kadastrālo vērtību. Atceļot minēto 25% ierobežojumu, likmes samazinājums par pusprocentu iznākumā par zemi maksātā nodokļa summas pārāk neietekmēs. Tomēr Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis spriež, ka labums tomēr būs – salīdzinājumā ar šogad maksāto nākamgad nodoklis nepieaugs. Kādai daļai zemes īpašnieku tas varētu būt pat aptuveni 10 līdz 20% mazāks par šogad maksāto.

Rīgas deputāti lēmuši, ka nākamgad par šķūnīšiem un citām saimniecības ēkām nodoklis nebūs jāmaksā. Vienīgais izņēmums ir garāžas, par kurām jāmaksā kā par dzīvojamām mājām – 0,2 līdz 0,6% no ēku kadastrālās vērtības – tāpat kā šogad.

Rīgas domē lēš, ka nākamgad dažādas atlaides varētu saņemt aptuveni 40 000 nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju. Nodokļu atlaižu kopsumma paredzēta aptuveni 
1 miljona latu apmērā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+