×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
13. februāris, 2013
Drukāt

Rīgā būs skatāma slavenākā 20. gadsimta Austrālijas arhitekta Seidlera atcerei veltīta izstāde

foto - publicitātesfoto - publicitātes

No 22. februāra līdz 17. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma ceļojošā izstāde „Harijs Seidlers: arhitektūra, māksla un dizains”, veltīta slavenākā 20. gadsimta Austrālijas arhitekta Harija Seidlera 90. dzimšanas dienas atcerei.

Izstādes materiāli sniedz priekšstatu par Austrijā dzimušā arhitekta Harija Seidlera (25.06.1923, Vīne – 09.03.2006, Sidneja) izšķirīgo lomu, ieviešot un iedzīvinot Bauhaus principus Austrālijas arhitektūrā, kā arī identificē viņa ievērojamo ieguldījumu un radošo rokrakstu modernistu dizaina metodoloģijas ietvaros un ārpus tiem.
Ekspozīcijā atspoguļoti pavisam piecpadsmit Harija Seidlera izstrādātie arhitektūras projekti, to skaitā piecas celtnes un pieci biroju torņi, kas atrodas Sidnejā, kā arī pieci galvenie pasūtījuma darbi, kas lokalizēti ārpus Sidnejas. Meistara radošumu vienmēr stimulēja kopdarbs ar arhitektūras jomā strādājošām slavenībām, kas virzījušas tās attīstību. To vidū ir arhitekti Marsels Breiers un Oskars Nīmeijers, būvinženieris Pjērs Luidži Nervi, fotogrāfs Makss Dipēns, mākslinieki Jozefs Alberss, Aleksandrs Kalders, Normens Karlbergs, Sols Levits, Čārlzs Perijs, Frenks Stella un Lina Atzone. Šo savstarpējo auglīgo radošo personību sinerģiju veicināja Seidlera uzticība Bauhaus skolas dibinātāja Valtera Gropiusa idejām.
Ceļojošā izstāde tapusi sadarbībā ar Harija Seidlera dzīvesbiedri, arhitekti Penelopi Seidleri, un ar Seidlera Arhitektūras fonda („Seidler Architectural Foundation”; Sidneja, Austrālija) atbalstu to sagatavojusi „Intercontinental Curatorial Project” korporācija (Ņujorka, ASV), kas nodarbojas ar starptautisku arhitektūras izstāžu organizēšanu, pārraudzību un dizainu. Izstādē apskatāmo eksponātu klāstā ir arhitektūras objektu un skulptūru maketi, fotogrāfijas, arhitekta personīgā sarakste, grāmatas, albumi, preses izdevumi, zīmējumi un skiču oriģināli no Seidleru ģimenes arhīva, kā arī Jaundienvidvelsas „Historic Houses Trust”, Jozefa un Anni Albersu fonda, Sirakūzu Universitātes Marsela Breiera digitālā arhīva un mākslinieku Normena Karlberga, Čārlza Perija un Linas Atzones privātajiem arhīviem.
2014. gada martā izdevniecībā „Rizzoli” izdos arhitekta, arhitektūras teorētiķa un izstādes kuratora Vladimira Belogolovska (ASV) sarakstīto grāmatu „Harijs Seidlers. Darbs mūža garumā”. Tajā tiks iekļauti materiāli, kurus sagatavojuši Kriss Abels, Berijs Bergdols, Normens Fosters, Kenets Fremptons un Oskars Nīmeijers. Grāmatas grafisko dizainu veido mākslinieks Masimo Viņeli.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+