×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
5. jūnijs, 2015
Drukāt

Rīgā celsies nekustamā īpašuma nodoklis (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Rīgas dome plāno no nākamā gada pacelt nekustamā īpašuma nodokli par zemi un par dzīvokļiem un dzīvojamiem namiem, kuros neviens nav deklarējis savu pastāvīgo dzīvesvietu. Vienlaikus nodokli paredz samazināt ģimenēm, kurām ir vismaz viens bērns.

Kā zināms, kopš 2012. gada par zemi maksātā nodokļa likme galvaspilsētā dzīvesvietu deklarējušiem iedzīvotājiem bija 1% no kadastrālās vērtības. Nākamgad pašvaldība paredz atgriezties pie likumā noteiktās likmes – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības. Tādējādi, paceļot likmi par 0,5%, par zemi īpašniekiem nākamgad būs jāmaksā par 50% vairāk, nekā viņi maksājuši šogad. Nesakoptu zemi plānots aplikt ar divkāršu nodokli – 3% no zemes kadastrālās vērtības.

Par mājokļiem. Līdzšinējā likme – 0,2 līdz 0,6% apmērā no mājokļa kadastrālās vērtības tiks saglabāta īpašumiem, kuros savu pastāvīgo dzīvesvietu deklarējusi vismaz viena persona. Toties par īpašumiem, kuros neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu, likme palielinās līdz 1,5% no īpašuma kadastrālās vērtības, tātad aptuveni 7 līdz 8 reizes.

Namos, kuri nav sadalīti atsevišķos dzīvokļu īpašumos – īpašniekiem tie pieder domājamās daļās – nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā aprēķinās par 30 kvadrātmetriem uz katru namā deklarēto personu. Toties namos, kuros dzīvesvietu deklarējušo nav, tāpat par platībām, kuras pārsniedz minētos 30 kvadrātmetrus, rēķinot uz vienu deklarēto “galviņu”, nodokļa likme būs 1,5% no ēkas kadastrālās vērtības.

Tādu pašu nodokļa 3% likmi kā par novārtā pamestu zemi piemēros arī graustiem, nepabeigtām ēkām, kurām pārsniegts noteiktais būvdarbu veikšanas ilgums, kā arī ēkām, kuru būvniecībai nav bijusi izsniegta atļauja. Nodokli aprēķinātu no augstākās kadastrālās vērtības – no ēkas vai tai piekrītošās zemes gabala. Dubultā nodokļa likme tiks piemērota arī patvaļīgi pārbūvētiem dzīvokļiem.

Par dzīvojamo namu, kurš pieder juridiskajai personai, nodokļa aprēķinos ņems vērā ne tikai deklarētos iedzīvotājus, bet arī ar viņiem noslēgtos īres līgumus. Nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā piemēros tikai tad, ja dzīvokļa īres līgums būs reģistrēts zemesgrāmatā.

Būtisks kāpums nedeklarētajiem

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis skaidro, ka pilsētā esot aptuveni 6000 dzīvojamo ēku un 39 000 dzīvokļu, kuros neviens cilvēks nav deklarējis savu dzīvesvietu.

“Ar šiem grozījumiem nodokļu aprēķināšanas kārtībā gribam panākt, pirmkārt, lai Rīgā būtu mazāk neapdzīvotu, pamestu un nesakoptu nekustamo īpašumu. Otrkārt, pašvaldībai ir svarīgi, lai Rīgā deklarētu savu dzīvesvietu tie iedzīvotāji, kuri patiesībā te jau dzīvo vai arī dzīvo citur, tomēr ikdienā izmanto galvaspilsētas infrastruktūru. Bet viņu maksātie nodokļi pilsētas budžetā nepaliek. Atlikušajos šā gada mēnešos visi, kurus varētu skart šīs pārmaiņas, var izlemt gan par deklarēšanos, gan par namīpašuma sadalīšanu atsevišķos dzīvokļu īpašumos,” saka Ilmārs Ziedonis.Šādi Rīgas dome vai nu piespiedīs deklarēties galvaspilsētā, vai arī celsies īres cenas dzīvokļos, kuros īpašnieki paši nedzīvo. Jebkurā gadījumā jaunā nodokļu aprēķināšanas kārtība varētu dot papildu ienākumu pilsētas budžetā aptuveni 24 miljonu eiro apmērā, rēķina Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē.

Atvieglojumi ģimenēm ar bērniem

Nākamgad mazāks nodoklis par mājokli un zemi būs jāmaksā ģimenēm ar bērniem. Ģimenei ar vienu bērnu paredz nodokļa atvieglojumu 50% apmērā, bet ar diviem bērniem – 70% apmērā. Šāds atvieglojums paredzēts ģimeņu atvasēm līdz 24 gadu vecumam, ja viņas mācās profesionālās izglītības iestādēs vai augstskolās. Kā zināms, līdz šim nodokļa atlaidi 90% apmērā pašvaldība piešķīra tikai ģimenēm ar trim un vairāk bērniem.

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieka vietniece Ināra Papina piebilst, ka daudzbērnu ģimenēm, tāpat vientuļiem pensionāriem, 1. un 2. grupas invalīdiem, maznodrošinātajiem un trūcīgajiem rīdziniekiem, kā arī ģimenēm ar bērnu, kurš saņem apgādnieka zaudējuma pensiju, paredzēts saglabāt visus līdz šim noteiktos nodokļa atvieglojumus.

Ģimenēm ar bērniem paredzētos atvieglojumus lēš 2 miljonu eiro apmērā. Pārvaldē sagatavotos jaunos noteikumus par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas un atvieglojumu piešķiršanas kārtību šonedēļ jau atbalstījusi pašvaldības Finanšu komiteja. Bet deputāti par tiem izlems nākamnedēļ, 9. jūnijā.

nekipas_tab

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Viņi ir kauna pazaudēt,mes vairs par Ušak nebalsos, bet specom par NA

 2. Saeimai jāgroza līkumu par nodokļu samērīgumu ar esošo iztiksminimumu. Un jāaizliedz jebkuru likumdošanas iniciatīvas jebkurai sabiedriskai veidojumam kuri tika ieēvelēti, kā menedžeri kuri solījuši tai piešķirtai budžeta ietvaros veikt optimālo sabiedrisku pakalpojumus. Nevis nevis uzurpēt žnaudzeja vāru.

 3. Kas liek mums neliešus un valsts naidniekus iebalsot RD vadībā un vēl tos tur saglabāt,nevis tiesāt un sodīt

 4. Paldies Valdībai,
  Sakiet vai samaksas vietā var kaut kā atstrādāt vai arī kādu bartera sistēmu pieņemsiet? Audzēju tomātiņus, gurķīšus, kur lai ved nodot? Rīgas Domes ēdnīca ņems pretī?

 5. psrs kolonisti ar nodevējiem RD grib atgūt notralināto un pašu kabatās sabāzto Rīgas budzēta naudu uz visu rīdzinieku rēkina, ar 73 000 eiro algu ušaks uz mūsu rēkina var droši celt nekust. īpaš. nodokļus

 6. fasisti tai rigas dome sez

 7. Ja sak nodoklus palielinat vai pazeminat pec bernu skaita gimene nekustamajiem ipasumiem tad ta ir vistiesaka cilvekka tiesibu diskriminacija un ES valstis tas ir aizliegts.
  Nodoklu pielaides var pieskirt automasinam, neapliekamajamam minimumam…., cita veida pakalpojumiem, bet ne nekustamajaiem ipasumiem, kas ir vistiesakais cilveku brivibas, tiesibu ierobezojums.

 8. Ušakovs ar Ameriku izdomājuši kārtējo gājienu, kā likt cilvēkiem piespiedu kartā deklarēties Rīgas pasvaldībā. Tik de(r)mokrātiski pārvaldīt galvaspilsētu vēl jāmāk.

 9. Rīgas mērkaķiem Atbildēt

  Lai jūs nokļūtu tuksnesī bez piles ūdens, mērkaķi nolādētie. Cik var slaukt rīdziniekus. Dažu gadu laikā biļešu cenas Rīgas sabiedriskajā transportā trīskāršojušās, bet vēl nedaudz atlicis lai privatzemes un privātīpašuma nodoklis desmitkāršotos, salīdzinājumā ar to brīdi, kad pie varas Rīgā nonāca saskaņas centrs. Kopā ar ilggadējo Rīgas domes darboni Ameriku tikai par rīdziniekiem vien domā, kā tos kārtējo reizi smalki noslaukt.

 10. Visiem paceļ NIN Atbildēt

  Ušakovs & Co VISIEM paceļ NIN.
  Bet ko dod pretīm?

Draugiem Facebook Twitter Google+