×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
7. janvāris, 2013
Drukāt

Rīgā ēdinās visus mazaizsargātos iedzīvotājus

Foto no Labklājības departamenta arhīvaFoto no Labklājības departamenta arhīva

Šogad no 1. janvāra katru darba dienu siltu pārtiku vienā no pašvaldības finansētajām ēdiena izsniegšanas vietām var saņemt ne tikai trūcīgie un maznodrošinātie Rīgas iedzīvotāji, bet arī personas, kurām nevar piešķirt maznodrošinātā statusu.


Kā skaidro Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas vadītājas vietniece Tatjana Lukina, maznodrošinātā statusu nav iespējams piešķirt, ja uz personas vārda ir fiktīvi reģistrēts un nav likvidēts uzņēmums vai reģistrēti vairāki faktiski neesoši transporta līdzekļi, kuri nav noņemti no uzskaites. “Ik mēnesi Rīgas Sociālais dienests atsaka piešķirt statusu apmēram 400 šādām personām, neskatoties uz to, ka viņu ienākumu līmenis atbilst maznodrošinātās ģimenes budžetam,” teic T. Lukina.

Arī šogad jau trešo reizi pēc kārtas siltā ēdiena izsniegšanas vietās saimniekos pilnsabiedrība “Rīgas virtuve”. Kā stāsta Rīgas domes Labklājības departamenta iedzīvotāju informēšanas sektora vadītāja Lita Brice, neviena cita firma pat neinteresējas par šā pakalpojuma iepirkuma konkursu. “Tam varēja pieteikties desmit dienas. “Rīgas virtuve” bija vienīgais uzņēmums, kas pieteicās konkursam, turklāt visi iesniegtie dokumenti atbilda iepirkuma prasībām,” teic L. Brice.

Šogad ēdināšanai Rīgas dome ir atvēlējusi 903,273 latus. L. Brice stāsta, ka 2012. gadā no ieplānotā gandrīz 1,1 miljona latu lielā budžeta palika pāri 56 347 lati.

“2013. gadā nauda nepaliks pāri, jo, pirmkārt, trūcīgo un maznodrošināto skaits nav samazinājies, un, otrkārt, silto ēdienu saņems daudz vairāk personu, jo tagad tādas tiesības ir arī iedzīvotājiem bez maznodrošinātā statusa,” paredz T. Lukina.

Izsniedzamo porciju skaits gan paliek nemainīgs – 600 porcijas dienā katrā izdales vietā. Katru dienu tiek piedāvāta cita ēdienkarte: zupa, otrais ēdiens, dzēriens un maize. Kā piebilst domes pārstāve L. Brice, ēdiens vienmēr tiek pagatavots Pārtikas un veterinārā dienesta atzītā virtuvē.

Vienā no izdales vietām – Slokas ielā 33 – nedaudz pēc desmitiem rītā varēja manīt diezgan drūmu un pelēcīgu cilvēku rindu. Virtuves darbiniece Līga Krampāne norādīja, ka līdz divpadsmitiem ir garākās rindas. “Puse apmeklētāju ēd uz vietas, otra puse, kas kautrējas vai jūtas neērti, ņem līdzi,” stāsta L. Krampāne. Departamenta noteiktās prasības paredz, ka ēdienkartē jāiekļauj ēdieni no dažādām pārtikas produktu grupām, turklāt pagatavošanai jāizmanto tikai svaigi produkti. Piemēram, todien cilvēki stāvēja rindā pēc svaigu kāpostu zupas, rīsiem ar sardeli un kāpostu salātiem, kā arī tējas un maizes šķēles. “Cilvēki, kas nāk, ir ļoti dažādi. Vienus kaut kas neapmierina, toties citi pateicas,” teic L. Krampāne. Līgas kolēģe Irina Tihoņenoka uzsver, ka apmeklētāji pārsvarā ir cilvēki, kas vecāki par 50 gadiem. “Jaunu cilvēku ir ļoti maz. Nāk tikai tad, kad zaudējuši darbu,” stāsta I. Tihoņenoka. Gadās ļoti nervozi cilvēki, kas izgāž savas dusmas uz darbiniekiem. Kā teic Irina: “Meklē vainīgos!”

Todien sastaptais nedaudz iereibušais Andrejs, kas, sēžot pie galda, mielojās ar ēdienu, Slokas ielu 33 apmeklē katru dienu. “Tiek piedāvāts ļoti dažāds ēdiens. Vakar bija harčo zupa un zirņu biezputra ar speķa mērci. Ļoti garšīgi!” apmierināts ir Andrejs.

Silvija, kas 35 gadus strādājusi par skolotāju, pēc ēdiena nāk mazās pensijas dēļ, jo citādi iztikt nevar. “Nāku katru dienu un nākšu, kamēr būs izrakstīta 
nabadzības apliecība. Es vienmēr ņemu līdzi, jo, ēdot uz vietas, jūtos neērti,” teic pensionāre. Taču Silvija pretēji Andrejam neslavē izsniegto pārtiku, jo, viņasprāt, gandrīz visos ēdienos ir par daudz sāls. Otra pensionēta skolotāja Alevtina ar 42 gadu stāžu arī pēc pārtikas nāk mazās pensijas dēļ un pārtiku vienmēr ņem līdzi, lai pabarotu savu vīru, kas pēc insulta palicis invalīds. “Vienu dienu ēdiens ir garšīgs, citu dienu ne visai. Taču nevar sūdzēties, ja nebūs šī nabadzības statusa, nezinu, kā iztiksim. Gandrīz visu naudu atdodam par dzīvokli,” teic Alevtina.

 

Fakts

Siltā ēdiena izdales vietas: Slokas ielā 33; Bolderājā, Stūrmaņa ielā 25; Sarkandaugavā, Ceļinieku ielā 4a; Juglā, Brīvības gatvē 399; Daugavpils ielā 41; Ziepniekkalnā, Zaļenieku ielā 40.

 

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +11.0
Alūksne +7.2
Daugavpils +10
Saldus +9
Liepāja +7.1
Jelgava +9
Ventspils +6.1
Limbaži +6
Madona +8
Rēzekne +9
Draugiem Facebook Twitter Google+