Foto – LETA

Rīgā GMI trūcīgajiem nākamgad nemainīsies 0

Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta apmērs trūcīgajiem Rīgas iedzīvotājiem nākamgad tiks saglabāts tādā pašā apmērā kā iepriekš, neskatoties uz to, ka nākamgad GMI plānots samazināt līdz 35 latiem, pirmdien žurnālistiem sacīja Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas
Lasīt citas ziņas

Pašlaik GMI pabalsts pilngadīgai personai ir 40 latu, bet bērnam – 45 lati, taču nākamgad to plānots samazināt pretēji starptautisko aizdevēju jau iepriekš izteiktajam lūgumam ar šādu lēmumu nogaidīt, līdz būs izstrādāts Pasaules Bankas pētījums par ilgtermiņa bezdarbniekiem, atzīstot, ka turpmāka sociālo pabalstu decentralizācija un sociālās aizsardzības izdevumu samazinājums varētu veicināt ienākumu nevienlīdzību un traucēt izaugsmi.

Ušakovs norādīja, ka kopumā valdības pieņemto lēmumu dēļ Rīgas domes budžets būs par aptuveni 14 miljoniem latu mazāks, taču, neskatoties uz to, dome ir apņēmusies nodrošināt pabalstus līdzšinējā apmērā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš gan uzsvēra, ka saistībā ar plānotajām izmaiņām dome nevarēs īstenot pēc iespējas lielākā apmērā citus pasākumus, piemēram, ēku iekšējo pagalmu atjaunošanu.

Ušakovs gan nevarēja nosaukt precīzu summu, cik nākamgad pašvaldībai būs nepieciešams, lai pašas spēkiem nodrošinātu trūcīgajiem iedzīvotājiem GMI. Viņš vien pieļāva, ka pabalsta saņēmēju skats varētu būt līdzīgs kā citus gadus.

Pēc Rīgas mēra teiktā, lai trūcīgajiem iedzīvotājiem GMI pabalsts tiktu nodrošināts līdzšinējā apmērā, dome tuvākajā laikā nāks klajā ar jauna atbalsta programmu trūcīgajiem.

Kopumā GMI pabalsta saņēmēju skaits Rīgā varētu būt aptuveni 14 tūkstoši.

Rīgas mērs arī atzina, ka, nodrošinot pabalstus, pašvaldībai šoziem būs jāšķiras no lielākas summas, kas paredzēta, lai segtu trūcīgajiem izmaksas par dzīvokli, jo apkure kļuvusi dārgāka. “Gāzes cena ir palielinājusies, līdz ar to dārgāka būs arī apkure,” viņš paskaidroja.

Savukārt Rīgas domes Administratīvās komisijas priekšsēdētāja Olga Veidiņa kritizēja ieceri samazināt noteikto GMI apmēru, paužot, ka plānotie 35 lati ir pārāk maz, lai persona varētu iegādāties kvalitatīvu pārtiku.

“Cilvēks ar 35 latiem nevar iegādāties dažādus pārtikas produktus, tostarp gaļu, kas pasliktinās viņu veselību. Ja cilvēks tā ēdīs divus līdz trīs mēnešus, tad viņš arī nevarēs normāli strādāt,” klāstīja Veidiņa.

Jau vēstīts, ka, neskatoties uz Starptautiskā Valūtas fonda direktoru aicinājumu atlikt izmaiņas sociālo pabalstu, tostarp GMI, reformās līdz 2013.gada aprīlī būtu gatavs Labklājības ministrijas (LM) un Pasaules Bankas pētījums par ilgtermiņa bezdarbniekiem, no nākamā gada GMI līmeni plānots noteikt visiem trūcīgajiem cilvēkiem vienādu – 35 lati mēnesī. Vienlaikus paredzēts, ka pašvaldības domei būs tiesības noteikt augstāku GMI līmeni ne tikai vecuma un invaliditātes pensiju saņēmējiem, bet arī bērniem. Tā maksimālais līmenis plānots līdz 90 latiem.

Reklāma
Reklāma

To paredz LM izstrādātie Ministru kabineta noteikumi par garantēto minimālo ienākumu līmeni, kas izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

GMI pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp Ministru kabineta vai pašvaldības domes noteikto GMI līmeni katram ģimenes loceklim un trūcīgas ģimenes (personas) kopējiem ienākumiem.

Pērn GMI pabalstu saņēma 121,8 tūkstoši cilvēku jeb 40,5% no kopējā pašvaldību sociālās palīdzības pabalstu saņēmēju skaita.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.