×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. oktobris, 2013
Drukāt

Rīgā grasās apvienot divas skolas un vairākus latviešu un krievu bērnudārzus (12)

Foto: LETAFoto: LETA

Balsojums Rīgas domes sēdē.

Par spīti vecāku iebildumiem, Rīgas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas komisijas sēdē šodien tika nolemts apvienot Rīgas Herdera vidusskolu un Rīgas Krievu vidusskolu, kā arī apvienot sešu bērnudārzu administrācijas, izveidojot trīs pirmsskolas izglītības iestādes, aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē.

Šis lēmuma projekts tiks virzīts skatīšanai Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejā, bet gala lēmums būs jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Reorganizācijas rezultātā Herdera vidusskola tiks pārcelta uz Rīgas Krievu vidusskolas ēku Lauku ielā 9, Grīziņkalnā, savukārt jaunizveidotajai skolai tiks dots Rīgas Herdera vidusskolas nosaukums. Reorganizāciju paredzēts pabeigt 2014.gada augustā, nosakot, ka nodrošināma reorganizējamo skolu izglītības programmu īstenošanas pēctecība. Paredzēta arī ēkas Lauku ielā 9 renovācija, savukārt atbrīvotā ēka Skolas ielā 32 vairs nebūs nepieciešama izglītības, kultūras un sporta funkciju nodrošināšanai.

Rīgas dome plāno nākamgad Rīgas Krievu vidusskolas ēkas Lauku ielā 9 telpu renovācijā un apkārtnes labiekārtošanā ieguldīt aptuveni 2,5 miljonus latu, informēja pašvaldībā. Skolas ēku nosiltinās, tiks nomainīti iekšējie inženiertīkli, sakārtota aktu zāle, sporta zāle, bibliotēka, virtuve un ēdamzāle, garderobe un citas telpas. Mācību telpas tiks pārveidotas atbilstoši izglītības programmu prasībām, pie skolas atradīsies futbola laukums ar mākslīgo segumu, basketbola un volejbola laukums, vingrošanas un spēļu laukums, tiks uzlabots apgaismojums un ierīkota video novērošanas sistēma.

Herdera vidusskolas skolēnu vecāku pārstāve Jeļena Jaskova pauda viedokli, ka ar šo lēmumu no Herdera vidusskolas faktiski paliks pāri tikai nosaukums. Aptuveni puse jeb 155 bērnu vecāki parakstījuši vēstuli, kurā iebilst pret skolas pārcelšanu uz Grīziņkalnu un pievienošanu Krievu vidusskolai, kā arī lūguši izskatīt citas iespējas, kur pārvietot skolu, tomēr vecāku argumentus nav uzklausījusi ne skolas, ne Rīgas domes vadība. Daļa vecāku jau savus bērnus pārcēluši uz citu skolu un sagaidāms, ka līdzīgi rīkosies arī pārējie, kas parakstījuši protesta vēstuli.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane (GKR) norādīja, ka attālumam starp skolām nevajadzētu būt par šķērsli, ņemot vērā, ka Rīgā skolēniem sabiedriskais transports ir pieejams bez maksas. Tāpat viņa uzsvēra, ka tuvākajā laikā tiek plānota virkne pasākumu, lai uzlabotu vidi Grīziņkalnā – tiks renovēta skolas ēka Lauku ielā 9, plānots sakārtot Grīziņkalna parku un ieviest pašvaldības policijas papildu patruļas apkaimē. Aldermane skaidroja, ka šo abu skolu apvienošana nav tikai Herdera vidusskolas nākotnes jautājums, jo skolēnu skaits ievērojami krities arī Krievu vidusskolā.

Tikmēr vecāki netic domes solījumiem, ka nelabvēlīgā vide Grīziņkalnā tuvākajā laikā varētu jūtami uzlaboties, tāpat vecāki netic, ka, pārceļoties uz jaunajām telpām, tiks saglabātas esošās klases. Tā kā liela daļa skolēnu, visticamāk, izvēlēsies citu skolu, no oriģinālajām klasēm būs palicis ļoti maz bērnu, tāpēc tajās tiks ievietoti arī jauni skolēni, pastiprinot vecāku bažas par nelabvēlīgās vides ietekmi uz saviem bērniem.

Jaskova uzsver, ka vecākiem nav principiāli svarīgi, lai skola atrastos Rīgas centrā, bet gan vietā, kur ir droša vide un ērti pieejams sabiedriskais transports, jo izglītības kvalitātes dēļ un vācu valodas mācību augstā līmeņa dēļ Herdera vidusskolā jau tagad mācās skolēni no dažādām vietām pilsētā. Vecāku aicinājums izskatīt iespēju pārvietot skolu uz citām telpām nav ticis sadzirdēts – domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC), tiekoties ar vecākiem, norādījis, ka pašvaldībai neesot citu skolas vajadzībām piemērotu tukšu telpu.

Herdera vidusskolas skolēnu vecāki nav apmierināti ar komunikācijas veidu – skolas vadība faktiski nostādījusi vecākus fakta priekšā, savukārt tikšanās laikā ar domes vadību radies iespaids, ka pašvaldības pārstāvji nav gatavojušies apspriest citus risinājumus. “Radās iespaids, ka viss jau ir izlemts,” atzina Jaskova.

Rīgas vispārējās izglītības iestāžu tīkla optimizācijas komisijas sēdē šodien nolemts reorganizēt arī sešus bērnudārzus, apvienojot to administrācijas, bet mācību procesu turpinot organizēt līdzšinējās telpās. Līdz 2014.gada jūnijam Rīgas 91.pirmsskolas izglītības iestāde Sparģeļu ielā 1, kur mācības notiek latviešu valodā, tiks apvienota ar Rīgas 1.pirmsskolas izglītības iestādi Matīsa ielā 75 ar krievu mācību valodu. Reorganizācijas rezultātā tiks izveidota Rīgas pirmsskolas izglītības iestāde “Ziedonis”, par kuras direktori paredzēts iecelt Rīgas 1.pirmsskolas izglītības iestādes vadītāju Jautrīti Glaudiņu.

Bolderājā Rīgas 34.pirmsskolas izglītības iestāde ar krievu mācību valodu Stūrmaņu ielā 5/7 tiks apvienota ar Rīgas 78.pirmsskolas izglītības iestādi Gobas ielā 27, kur mācības notiek latviešu valodā, izveidojot Rīgas pirmsskolas izglītības iestādi “Vaduguns”. Par tās direktori paredzēts iecelt Ainu Ušakovu, kura abas iestādes vadījusi arī līdz šim.

Savukārt Rīgas 113.pirmsskolas izglītības iestāde Vietalvas ielā 10 tiks apvienota ar Rīgas 261.pirmsskolas izglītības iestādi Jaunrozes ielā 12. 261.bērnudārzā mācības notiek gan latviešu, gan krievu valodā, bet 113.pirmsskolas izglītības iestādē – krievu valodā. Reorganizācijas rezultātā abas iestādes turpinās darbu ar vienu nosaukumu – Rīgas Dārzciema pirmsskola. Par tās direktori paredzēts iecelt līdzšinējo vadītāju Veru Kalcenauu.

Nākamajā dienā pēc lēmuma stāšanās spēkā tiks pārtraukta jaunu pieteikumu par bērnu reģistrāciju pieņemšanu vispārējās pirmsskolas izglītības programmas apguvei Rīgas 91.pirmsskolas izglītības iestādē, kā arī mazākumtautību vispārējās pirmsskolas izglītības programmas apguvei Rīgas 34.pirmsskolas izglītības iestādē un Rīgas 113.pirmsskolas izglītības iestādē. Jau iesniegtie pieteikumi tiks pārreģistrēti attiecīgi Rīgas 1.pirmsskolas izglītības iestādē, 78.pirmsskolas izglītības iestādē un 261.pirmsskolas izglītības iestādē, ievērojot agrāko pieteikuma reģistrācijas datumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Vai Valsts valodas inspekcijai šeit nekas nav sakāms?

 2. kritiskais jautājums Atbildēt

  Kura valoda šajās skolās dominēs — valsts valoda latviešu vai svešvaloda krievu ?

 3. pārkrievošana turpinās, jo pie varas Rīgā ir krievjūdi SC.

 4. Padomju okupanti vēlas atgriezt padomju okupācijas režīma praksi.

 5. rīgas dome nevar ,bez vecāķu piekrīšanas to darīt! tas ir vardarbība pret skolēniem!

  • pagaidām jau vēl to pārkrievošanu ir iespējams apturēt, un pretošanos tai ir jādara organizēti, bet ne katram latviešu bērna vecākam atsevišķi.

 6. Šausmas!!!

  Jauktās skolas, tās ir nebeidzamu etnisko konfliktu un nacionāla naida kalves.

  Tā, vismaz, bija padomju laikā, un nez vai daudz ir mainījies.

  Toreiz parasti mazo krieveļu bandas terorizēja latviešu bērnus, kas katrs turējās atsevišķi un nespēja agresoriem dot pretsparu savas savādākās kultūras un mentalitātes dēļ. Krievu skolotājas šovinistes, saprotams, savējos dažādi piesedza un pat iedrošināja.

  Situācija apmēram kā ar turkiem un arābiem Vācijā vai Lielbritānijā. Vācieši nu sūdzas, ka mazgadīgos vācietēnus skolās piekaujot, jo nu pat lielākā daļa klases mēdzot gadīties melnīgsnēji iebraucēji, kas uzskata par goda lietu paterorizēt vietējos. Nu taisni kā pie mums bija PSRS gados.

 7. Tas man atgādina okupantu polītiku PSRS laikā, kad latviešu skolas tika iekļautas “divplūsmu” sistēmā, kuras gala mērķis bija pilnīga pāriešana uz krievu valodu. Valdībai te ir jāiejaucās. Vai Latvijai ir Izglītības ministrija, vai nav? Vai Ušakovam ir sava atsevišķa republika, kurai Dombrovskim bail pieskarties?

Draugiem Facebook Twitter Google+