Ekonomika
Tehnoloģijas

Rīgā ieradīsies Eiropas kosmosa industrijas lielākie uzņēmumi1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: SCANPIX/REUTER/LETA

Nākamtrešdien, 20.martā, Rīgā notiks Kosmosa industrijas diena jeb Sadarbības partneru meklēšanas pasākums  kosmosa tehnoloģijās.

Pasākumu organizē Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), Igaunijas Ekonomikas ministriju un Lietuvas Ekonomikas ministriju.

Lai sekmētu zinātnisko institūciju un industrijas sadarbību, dalībniekiem tiks organizētas arī individuālas tikšanās.

Kosmosa industrijas dienā piedalīsies 28 uzņēmumi un zinātniskie institūti no Latvijas un Lietuvas, 7 organizācijas no Igaunijas un trīs Eiropas kosmosa nozares lielākie uzņēmumi:

“Airbus Defence and Space” (2,6 miljardu eiro apgrozījums, nodarbina 40 000 darbiniekus);

“Thales Alenia Space” (10,8 miljardu eiro apgrozījums, nodarbina 8000 darbiniekus);

“OHB Systems” (634 miljonu eiro apgrozījums, nodarbina 2000 darbiniekus).

Šie uzņēmumi specializējas, lai izstrādātu apjomīgas kosmosa sistēmas un nodrošinātu to darbību.

Uzņēmumiem ir vismaz viens sadarbības līgums kosmosa sistēmas izveidei vērtībā virs 200 miljoniem eiro vai vairāk, kas iekļauj ar kosmosu saistītas infrastruktūras, nesējraķešu vai satelītu izstrādi.

Kosmosa industrijas dienas mērķis ir veicināt sadarbību starp Eiropas kosmosa nozares Lielo sistēmu uzņēmumiem (Airbus Defence and Space, Thales-Alenia Space un OHB Systems) un Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kosmosa industrijas dalībniekiem, kā arī veicināt Baltijas valstu kosmosa industrijas sadarbību.

Latvija, Lietuva un Igaunija aktīvi ir iesaistījušās EKA aktivitātēs.

Igaunija kopš 2015.gada ir pilntiesīga EKA dalībvalsts, ikgadēji ieguldot aptuveni 2,6 miljoni eiro kosmosa aktivitātēs un kopš 2010. gada iesaistījusies vairāk kā 50 projektos.

Latvija un Lietuva kopš 2015.gada ir EKA Eiropas Sadarbības valsts statusā un 2020.gadā izskatīs iespēju pievienoties EKA, kā asociēta vai pilntiesīga dalībvalsts. Pašreizējais Latvijas ieguldījums EKA ir 7,1 miljoni eiro.

Līdz šim ir organizēti četri projektu konkursi, piektais un sestais projektu konkurss paredzēts šā gada martā un jūlijā.
Saistītie raksti

Pētījumi liecina, ka kosmosa nozare loma un pielietojums vidēji palielinās par 7% gadā, un Eiropas kosmosa industrija nodarbina vairāk nekā 42,6 tūkstošus profesionāļu, 2017. gadā sasniedzot ikgadējo apgrozījumu ap 8,7 miljardiem eiro.

Eiropa ražo aptuveni vienu trešdaļu no pasaules satelītiem, tai skaitā pasaules vadošās satelīttelekomunikāciju un palaišanas sistēmas.

LA.lv