Ekonomika
Īpašums

Rīgā īrēt grib gan studenti, gan karavīri: cenas sākas no 120 eiro par īres istabu6


Uzņēmuma “Arco Real Estate” īres nodaļas nekustamo īpašumu aģents Mārtiņš Miezītis spriež, ka studentiem, tāpat darba un peļņas meklējumos galvaspilsētā iebraukušajiem piemēroti varētu būt, piemēram, īres dzīvokļi Čaka ielas 115. namā.
Uzņēmuma “Arco Real Estate” īres nodaļas nekustamo īpašumu aģents Mārtiņš Miezītis spriež, ka studentiem, tāpat darba un peļņas meklējumos galvaspilsētā iebraukušajiem piemēroti varētu būt, piemēram, īres dzīvokļi Čaka ielas 115. namā.
Foto – Valdis Semjonovs

Nekustamo īpašumu tirgus lietpratēji vienprātīgi atzīst, ka arī šogad, kad vasara jau otrajā pusē, Rīgā audzis pieprasījums pēc īres dzīvokļiem.

Nekustamo īpašumu uzņēmuma “Arco Real Estate” īres nodaļas vadītājs Dzintars Bērziņš teic, ka šo pieprasījumu vairo jaunieši, tostarp no ārzemēm atbraukušie, kuri vēlas studēt Rīgas Stradiņa Universitātē un citās augstskolās, kā arī starptautisko bruņoto spēku karavīri, kuri Latvijā uzturas militāro mācību ietvaros.

Arī nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma “Latio” nekustamo īpašumu aģents Ģirts Krūmiņš atzīst, ka vasaras otrajā pusē īres dzīvokļus meklē galvenokārt pašmāju un ārvalstu studenti. Bet viesstrādnieku ietekme tirgū gan neesot jūtama.

Pats lielākais pieprasījums ir pēc labiem ekonomiskās klases dzīvokļiem cenu robežās no 250 līdz 350 eiro mēnesī. Tie parasti tiek izīrēti pāris nedēļu laikā, skaitot no dienas, kad tie parādās tirgū.

 

Īres pajumti var atrast

Nekustamo īpašumu īres un nomas uzņēmuma “Rent In Riga” valdes loceklis Jānis Lipša gan apgalvo, ka laikus sākot meklējumus un apbruņojoties ar pacietību, īres pajumti varot atrast vienmēr.

Uzņēmuma “Arco Real Estate” īres nodaļas nekustamo īpašumu aģents Mārtiņš Miezītis spriež, ka studentiem, tāpat darba un peļņas nolūkā galvaspilsētā iebraukušajiem piemēroti varētu būt, piemēram, īres dzīvokļi Čaka ielas 115. namā. Līdzīgi piedāvājumi varētu būt Ķiršu ielā 4, kur tiek izīrētas istabas. Īrētu pajumti tāpat varot atrast arī mikrorajonos.

Savukārt vidusmēra latviešu ģimenes interešu lokā vairāk esot labiekārtoti un uzturēti dzīvokļi ar izolētu guļamistabu, netālu no galvaspilsētas centra, lai varētu ātri nokļūt līdz darba vietai. Par šādiem dzīvokļiem tās būtu ar mieru maksāt 500 līdz 550 eiro mēnesī, summā iekļaujot arī komunālos izdevumus. Starp latviešu ģimenēm pieprasītākie ir labiekārtoti triju istabu dzīvokļi, kuru īres maksa kopā ar komunālajiem izdevumiem nepārsniegtu 650 līdz 700 eiro mēnesī. Priekšroka tiek dota tiem dzīvokļu piedāvājumiem, kur pie nama ir arī autostāvvieta un gana sakopta, zaļa apkārtne. Bet, viņaprāt, šādām prasībām gan vairāk atbilst jaunie dzīvokļi, kurus diemžēl lielākā daļa vidusmēra latviešu ģimeņu nevar atļauties.

Arī uzņēmuma “Rent In Riga” pārstāvis Jānis Lipša novērojis, ka visbiežāk īrnieki meklē dzīvokļus, kuru cenas nepārsniedz 400 eiro mēnesī. Tāpat noturīgs pieprasījums ir pēc tikko izremontētiem, labiekārtotiem un mēbelētiem dzīvokļiem labos īres namos un sakoptā apkārtnē. Bet parasti esot tā – jo īres maksa lielāka, jo pieprasījums mazāks.

 

Īres cenas krasi neceļas

Viņaprāt, pieprasījums vienmēr būs atkarīgs no tā, kādu summu pats īrnieks plānojis iztērēt un ko var atļauties maksāt. Tomēr jārēķinās, ka īres cenas sākas no 120 eiro par īres istabu un sākot no 250 eiro mēnesī par lab­iekārtotu vienas vai divu istabu dzīvokli kādā no mikrorajoniem. Atkarībā no platības pašu lētāko īres dzīvokļu cenas svārstās no 4 līdz 7 eiro un līdz 15 eiro par kvadrātmetru, neskaitot izdevumus par komunālajiem pakalpojumiem. Tādējādi par labiekārtota divu istabu dzīvokļa īri cenas svārstās no 350 līdz 400 eiro, bet par triju istabu dzīvokli līdz 600 eiro mēnesī, neskaitot komunālos maksājumus. Aizvadīto triju gadu laikā īres cenas gan neesot ievērojami kāpušas.

Pēc “Arco Real Estate” pārstāvja Mārtiņa Miezīša domām, īres cenu strauju celšanos bremzē tas, ka pēdējos gados dzīvokļus vairāk nevis īrē, bet pērk.

Cenas krīt vienīgi nolaistiem un morāli novecojušiem dzīvokļiem. Vienai daļai iedzīvotāju, pelnot vairāk, aug arī viņu prasības. Bet tikko izremontētiem un rūpīgi uzturētiem dzīvokļiem īres cenas nekrīt tāpēc, ka pēc tiem pastāvīgi ir pieprasījums.

 

Cenu nosaka labiekārtojums

Saistītie raksti

Pēc Jāņa Lipšas novērotā, īres cenrāžus galvenokārt nosaka dzīvokļa lab­iekārtojums, nama izskats un atrašanās vieta. Tomēr starp mikrorajoniem cenu atšķirības neesot tik lielas. Vienīgais izņēmums ir Maskavas priekšpilsēta un Bolderāja, kur īres dzīvokļu cenas parasti ir viszemākās. Toties īres tirgus dārgais gals nemainīgi ir pilsētas tuvais un klusais centrs, Skanstes ielas rajons, Mežaparks, Ķīpsala.

Jānim Lipšam jautāju, vai īres dzīvokļu piedāvājumu ietekmējis Valsts ieņēmumu dienests, kurš, izmantojot “SS.COM”, “pieJuras.lv”, “booking.com” un citur publicētos sludinājumus, šogad sācis tramdīt dzīvokļu izīrētājus, prasot samaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli no īres gūtajiem ienākumiem. Viņš atbild, ka ne. Pastāvīgie izīrētāji pēdējos gados arvien vairāk un labprāt maksā tā saucamo īres nodokli, kas ir 10%.

LA.lv