×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
9. februāris, 2017
Drukāt

Rīgā piemin Reformācijas piecsimtgadi (2)

Publicitātes attēlsPublicitātes attēls

Ceturtdien, 9. februārī Rīgas Sv. Pētera baznīcā Latvijas prezidents Raimonds Vējonis un Vācijas prezidents Joahims Gauks (Joachim Gauck) piedaloties valsts augstākajām amatpersonām un augstākajiem garīdzniecības pārstāvjiem atklās piemiņas plāksni Reformācijas 500 gadu atcerei.

Piemiņas plāksnes ir izgatavota no granīta (142 x 98 cm) ar iegravētu tekstu un Mārtiņa Lutera profilu un Lutera rozi. Plāksnes stūros četras apzeltītas stiprinājuma rozetes ar ziedlapiņām krusta formā. Piemiņas plāksnes autors ir tēlnieks Jānis Strupulis.

Kāpēc plāksne atklāta tieši Rīgā? Viens no 16. gadsimteņa visvairāk ietekmīgākajiem notikumiem bija Reformācija, kas cieši saistīta ar Mārtiņa Lutera aktivitātēm. Rīga ātri iesaistījās notikumos, kuru rezultātā radās jauna konfesija – protestantisms. Vēsturnieks Gvido Straube savā laikā ir izteicies: “Rīdzinieki var būt lepni, ka viņu pilsēta vēstures annālēs tiek minēta starp aktīvākajiem Reformācijas ideju atbalstītājiem. Pats lielais reformators Mārtiņš Luters Rīgas iedzīvotājiem rakstīja vēstuli iedvesmot viņus sekot viņa idejām un aizstāvēt tās.”

Mārtiņš Luters Latvijā bija cieņā, jo tālajā 1883. gadā sakarā ar Lutera 400 dzimšanas dienu pie Gulbenes evaņģēliski luteriskās baznīcas tika atklāts viņam veltīts piemineklis, kurš tika izgatavots Vācijā. Tas pārdzīvoja visas varas maiņas un stāv vel šodien nemainīgi tur, kur to atklāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Reformācijas fināls ir tautas iznīcināšana – tautas vairs nav, īsto latviešu palicis jau tik maz, ka ar grūtībām varētu izveidot nacionālo kopienu. 500 gadus izturējām un tagad fināls – pēc kristiešiem nekas nepaliek.

  2. “reformācija” tulkojas kā “perestroika” ?

Draugiem Facebook Twitter Google+