×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
25. jūnijs, 2017
Drukāt

Rīga – sarūkoša pilsēta (20)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

ANO apkopotā statistika par laika posmu no 2005. līdz 2015. gadam Latvijas galvaspilsētu Rīgu ierindo starp tām pasaules pilsētām, kas minēto desmit gadu laikā piedzīvojušas procentuāli vislielāko iedzīvotāju skaita sarukumu.

Laikraksta “Financial Times” publikācijā Rīga ar zaudētiem 12,8% ir trešajā vietā pasaulē, kamēr pirmajā atrodas Ķīnas Krievijas pierobežas industriālais centrs Jičuna Heilundzjanas provincē. Laikraksts gan neanalizē Rīgas gadījumu, taču pārsvarā pasaules praksē pilsētu panīkšanas pamatā ir deindustrializācija.

Globālā mērogā uz Zemes vērojama strauja urbanizācija, un tiek lēsts, ka šobrīd vairāk nekā puse planētas iedzīvotāju dzīvo pilsētās. Turklāt līdz 2050. gadam šis rādītājs sasniegs divas trešdaļas – kaut kas tāds notiek pirmo reizi cilvēces vēsturē. Tomēr, kā norāda laikraksts, ir vietas, kur deindustrializācija izraisījusi arī pretējo procesu, tātad iedzīvotāju aizplūšanu no pilsētām. Piemēram, saraksta līderi Jičunu desmit gadu laikā atstājuši 111 tūkstoši ļaužu. Iemesls ir ne tikai metalurģisko rūpnīcu slēgšana, bet arī masīvā mežu izciršana Heilundzjanas reģionā. Pēdējā sekas ir regulāri plūdi, kas aizskalo auglīgo augsnes virskārtu. Reiz strauji augošajos Dienvidkorejas un Japānas industriālajos centros vairākos gadījumos novērojama līdzīga depopulācijas tendence. Trešā lielākā Japānas sala Kjusju reģions Kitakjusju ir bijis metalurģiskās ražošanas līderis kopš 1901. gada, taču ar 20. gadsimta 70. gadiem iedzīvotāju skaits tur sāk samazināties. Pēdējās desmitgadēs tas sarucis par 72 tūkstošiem. Pētījumā gan norādīts, ka te iemesli ir citi nekā Ķīnā – Dienvidkorejā un Japānā šobrīd vērojama strauja iedzīvotāju novecošana un ļaužu skaita samazināšanās kā sekas. Kitakjusju iziet no situācijas, pārejot uz “augstajām tehnoloģijām” – elektronikas, robotu ražošanu.

“Financial Times” secina, ka faktiski Āzija sāk piedzīvot, to, ko jau savā laikā piedzīvojuši Rietumu pasaules vecie, vēl 19. gadsimtā dzimušie, rūpniecības centri. Tādas ir ziemeļrietumu Anglijas “kokvilnas pilsētas”, Vācijas “Rūras baseins” ar ogļraktuvēm un metalurģiskajiem uzņēmumiem vai tā sauktā “rūsas josla” ASV ziemeļaustrumu štatos, kur netrūkst pamestu, bankrotējušu smagās rūpniecības uzņēmumu. Cilvēki pamet šīs vietas un pārvietojas turp, kur veidojas jaunie ražošanas centri. Industrijas aiziešana atstāj aizslaukošu efektu uz rūpnieciskajām priekšpilsētām, krītas pieprasījums pēc mājokļiem un attiecīgi nekustamo īpašumu cenas, tomēr potenciālie jaunienācēji vairās no tādām vietām. Jebkuram industriālajam centram jārēķinās, ka kaut kad iestāsies deindustrializācija un nāksies risināt ar to saistītās problēmas. Novērots, ka deindustrializācija “jaunās” pasaules valstu rūpnieciskajiem centriem uzbrūk daudz straujāk nekā vecās Rietumu pasaules vēsturiskajiem lielražošanas centriem.

 

Riga_8

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Rīga.
  1935. g. 385063. Latvieši – 242731 (63,04%), krievi – 28346 (7,36%).
  1989. g. 910455. Latvieši – 331934 (36,46%), krievi – 430555 (47,29%).
  2017. g. 641423. Latvieši – 300423 (46,84%), krievi – 238133 (37,13%).
  Pēdējos 28 gados latvieši: -31511; krievi -192422.

  • Latvieši Rīgā dzīvoja galvenokārt centra namos. Pēc brīvības atgūšanas šos namus denacionalizēja, iedzīvotājus izmeta laukā, tāpēc jaunie latvieši tagad ir ārzemēs, vecie kapos, un Rīgā latvieši bezmaz vai mazākumā. Un lielie centra nami ir tukši un jau brūk kopā.

   • Rīgas centra namos nedzīvoja latvieši ,bet gan vācieši . Manas vecāsmātes māsa Raiņa bulvāra namā bija nokalpojusi par kalponi pie vācu tirgotāja 17 gadus ,līdz pat 1940.g. jūnijam. Un tā bija pilnīgi visos šī rajona namos. Latviešu dzīves vietas pamatā bija Torņakalns ,Āgenskalns,arī Čiekurkalns,krievi apdzīvoja Maskavas ielu ,bet bagātie arī Marijas ielu un mājas Vecrīgā.

   • Un vēl . Mani ka no rūpnīcas nosūtītu ,ap 1960.gadu vairakkārt iekļāva tā saucamajās, aģitbrigādēs.Mums bija pirms vēlēšanām jāapstaigā Kr.Barona ielas dzīvokļi un jāpanāk ,ka visi ies uz vēlēšanām.Tad lūk dzīvokļos ap Benjamiņa namu un veco bibliotēkas ēku, stāvēja pirmskara mēbeles un to krievu iemītnieki mums jauniešiem lepni stāstīja ,ka viņi esot Rīgā iebraukuši ar sarkanarmijas pirmajiem vezumiem un ieņēmuši šos dzīvokļus.

  • P.S. Man tolaik bija 18 gadi ,dzīvojām puspagraba dzīvoklī Āgenskalnā ,pirms tam Torņakalnā visai dīvaina būcenī. Strādāju no 16 gadu vecuma ,var teikt ,pilsētas centrā Kompresorā ,tur ,uz Lāčplēša ielas tukšs laukums. Kopuma 50.-60.to gadu Rīga bija stipri citādāka. Nekādu Juglu ,Ķengaragu ,Purvciemu ,Mežciemu ,Zolitūžu un Imantu šodienas izskatā nebija ,nebija vispār. Bija pļavas.

 2. apriebušies tie … zanudas

 3. T’ada politika

 4. Ak tad tagad pastalniekiem Ušakovs palicis vainīgs pie tā, ka tauta izmirst? Rīga ir vienīgā vieta, kur vēl IR iedzīvotāji un kaut kas notiek. Paskatieties uz latviskajiem laukiem un mazpilsētām, tur vispār ir tukšs, izmiris un iznīcība, neskatoties uz to, ka par ES naudiņu fasādes ir uzfrišinātas un puķītes sastādītas. Cilvēku ta nav! Tautas iznīkšana ir rezultāts valdības mērķtiecīgajam darbam, iznīcinot ražošanu, nesamērīgi paaugstinot nodokļus un atņemot jebkādu vēlēšanos uzsākt kādu biznesu un pie reizes atņemot iespēju ārstēties.

  • un usaks NIN neuzliek ko Riigai,usaks biletes cenas spraagoni nenosaka ko/kaada valdiiba taads tavs suuda usaks,zog visi izdzimteni.

 5. Sarūkoša ir visa Latvija, un Latgalē iedzīvotāju sarukums ir vēl lielāks. Lūk valdošo – labējo Latvijas partiju nopelns

 6. neviens negrib kopā dzīvot ar voņučkām

 7. Ne tikai sarūkoša ,bet arī sabrūkoša.Daudzstāvu māju lifti sen nokalpojuši,paneļu mājas arī ,nedaudz jaunuzceltās augsto cenu dēļ nenopērkamas.

 8. A ko grib?!8 gadus valda ušaks.Īre palielināja divas reizes,pat krīzes laikā,sabiedriskā transporta cenas dubultoja,praktiski.Tas kā remontē iekšpagalmus,vispār,komiski.Uztaisa šoseju kas beidzas ušaka golfa laukumā…Pat nav smieklīgi.

 9. Latvija iznīkst. Vieta paliek oligarhiem un arābu iebraucējiem. Un okupantu varzai asv armijai

 10. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Bībele, Dieva Vārds, Psalms 127:1,2

  Ja Tas Kungs namu neuzceļ, tad darbojas velti, kas gar to strādā. Ja Tas Kungs pilsētu neapsargā, tad velti sargs nomodā. 2 Ir velti, ka jūs agri ceļaties un vēlu paliekat nomodā un ēdat savu maizi ar rūpēm; saviem mīļajiem Viņš to bagāti dod miegā.

  • Un, ja tā Kunga namā ausainis@co, tad cits iznākums nav gaidāms!!!

  • Pie tam, Rīga, salīdzinot ar visas Latvijas iedzīvotāju saitu, jau tā bija līdzīga tādam kurkulēnam. Pārāk liela galvaspilsēta tik “lielam” iedzīvotāju skaitam visā valstī. Ušakvs šai gadījumā “ņe pri čom”. Tiesa, pensionāri -latvieši labprātāk pārceļas uz dzīvi vai nu laukos vai mazpilsētās. Nospiedošais krievu īpatsvars Rīgā rada nepatīkamu, diskomfortainu dzīves vidi. Mūsu svētkos to var sajust sevišķi skaudri. Tā ka Rīgas skaitliskais sarukums ir drīdžk pozitīva nevis negatīva ziņa.
   Arī Tev, pravieti, es piekrītu.

 11. Veiksmes stāsts

 12. Veiksmes stāsts

Draugiem Facebook Twitter Google+