×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
18. janvāris, 2012
Drukāt

Rīgā šķūnīšu nodokļa šogad vēl nebūs


Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Rīgā par šķūnīšiem un citām saimniecības ēkām nodoklis šogad vēl nebūs jāmaksā. Vienīgais izņēmums ir garāžas, par kurām būs jāmaksā, – nodokļa likme par tām būs tāda pati kā par dzīvojamām mājām – 0,2 līdz 0,6% no ēku kadastrālās vērtības. 


Tā vakar, 17. janvārī, lēmuši Rīgas domes deputāti, apstiprinot pašvaldības Finanšu un administrācijas lietu komitejā sagatavoto projektu.

Tāpat Rīgas pašvaldība paredz saglabāt tā dēvēto ierobežojumu par zemi maksātā nodokļa pieaugumam. Tas nozīmē, ka šim gadam par zemi aprēķinātā nodokļa summa nedrīkst pārsniegt 25% no pērn maksātās.

Kā zināms, nodokļa 25% pieauguma ierobežojumu ieviesa 2008. gadā, strauji ceļoties zemes kadastrālajām vērtībām, ko izraisīja masveida spekulācijas ar nekustamiem īpašumiem un strauji augošās cenas tirgū. Šis ierobežojums Rīgā, kur jau 2007. gadā zemei bija noteikts ļoti augsts kadastrālais novērtējums, daudziem rīdziniekiem gan nebija nekāds lielais atspaids, tāpēc ka maksājamā nodokļa summa tik un tā bija prāva un būtībā ik gadu cēlās par 25%. Taču, atceļot ierobežojumu, 2012. gadā par zemi maksātā nodokļa summa daļai rīdzinieku celtos divas līdz trīs reizes.

Citai galvaspilsētas iedzīvotāju daļai šā ierobežojuma saglabāšana nedos neko, tāpēc ka četros gados nodokļa pieaugums – ik gadu par 25% no iepriekšējā gadā maksātās summas – jau ir sasniedzis zemei noteikto kadastrālo vērtību.

 

Ar nodokli galvaspilsētā apliks automobiļu maksas stāvlaukumus – 1,5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības. Par nolaistām ēkām nodoklis tiks dubultots (3%), to aprēķinās no graustam piesaistītā zemes gabala kadastrālās vērtības.

 

Pagājušā gada decembrī Rīgas domē apstiprināja grozījumus 2012. gadā piešķiramo nodokļa atvieglojumu plānā, kas vēl jāsaskaņo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā.

2012. gadā par zemi, dzīvojamām mājām un dzīvokļiem maksātajam nodoklim pašvaldība noteikusi papildu atvieglojumu 1. vai 2. grupas invalīdiem un personām, kurām ir kopīga deklarētā dzīvesvieta ar bērnu invalīdu, 1. vai 2. grupas invalīdu, kas ir šīs personas bērns, mazbērns, brālis, māsa, vecāki vai vecvecāki.

Personām, kurām piederošo zemes gabalu vai tā daļu pašvaldība izmanto izglītības, sporta, kultūras un sociālo iestāžu darbībai, šogad piešķirtais nodokļa atvieglojums būs 90% (pērn bija 70%).

Kā zināms, ar likumu noteikts, ka pašvaldībām ir tiesības piešķirt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus 25 līdz 90% apmērā no aprēķinātās nodokļa summas. Rīgas domē lēš, ka uz nodokļa atvieglojumiem varētu pretendēt aptuveni 
25 000 rīdzinieku ģimeņu, tostarp trūcīgie un maznodrošinātie, vientuļie pensionāri, 1. un 2. grupas invalīdi u. c.

Rīgā par maznodrošinātu atzīst tādu ģimeni, kuras ienākumi uz vienu ģimenei piederīgo pēdējos trīs mēnešus nepārsniedz 200 latus mēnesī. Vientuļam cilvēkam – 250 latus mēnesī. Par trūcīgu atzīst cilvēku, kura mēneša ienākumi nepārsniedz 90 latus. Nodokļa atvieglojumu piešķiršanai gan ir vairāki nosacījumi – nekustamā īpašuma adrese ir nodokļa maksātāja deklarētā dzīvesvieta; atvieglojuma prasītājam tas ir vienīgais nekustamais īpašums Rīgā, un tas netiek izmantots saimnieciskai darbībai. Atvieglojumus par zemi, kas piesaistīta dzīvojamai ēkai, piešķir platībā līdz 1500 kvadrātmetriem.

Rakstiskus lūgumus nodokļa atvieglojumiem par 2012. gadu varēs iesniegt līdz 15. oktobrim.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+