×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. februāris, 2014
Drukāt

Rīgā svinēs Meteņdienu

Foto: LETAFoto: LETA

Rucavas sievas no tradīciju nama "Zvanītāji" saņēma kultūras zīmi "Latviskais mantojums" lauku tūrisma uzņēmējiem par latvisku tradīciju kopšanu.

Nodibinājums “Māras loks” 9. februārī aicina uz pirmajām Meteņdienas svinībām Rīgā, Grīziņkalnā, liecina informācija biedrības mājas lapā.

Piedalās folkloras kopas no četriem Latvijas vēsturiskajiem novadiem: “Dzīne” no Vidzemes, Rucavas sievas no Kurzemes, “Ūzuļeņi” no Latgales, “Dzedzieda” un “Laukam pāri” no Zemgales un Rīgas “Silavoti”. Par veltēm sarīkojuma apmeklētājiem un dalībniekiem gādās A/S “Laima”.

Katrai gadskārtai ir sava simboliskā jēga un nozīme, kas tai bijusi piešķirta gan vērojot norises dabā, gan vadoties pēc veicamajiem darbiem, kā arī ņemot vērā spēku un enerģiju izmaiņas tā brīža Saules gadskārtas ritā. Iedziļinoties svētku svinību būtībā, top redzams, ka arī šodien senā Saules gadskārta ir “dzīva” un tikpat nepieciešama cilvēka harmoniskai līdzās pastāvēšanai ar dabu kā senāk. “Nodibinājums Māras loks” aicina sagaidīt Meteņdienu, izdzīvojot senās ieražas un notvert to smalko pavedienu, kas vieno mūs ar senču noausto senās dzīvesziņas krāšņo audeklu.

Meteņi ir Saules gadskārtas svinamais laiks, kad ziema metas uz pavasara pusi. Meteņos ir laiks attīrīties no liekā un mest metus, lai būtu ražens gads. Tiek plānots nākamais saimnieciskais gads un nostiprinātas ciešas saiknes ar savu dzimtu un tautu, šajā dienā brauc ciemos pie brāļiem un māsām, turklāt uzskata: jo tālāk braukts, jo raženāks būs gads. Laižas no kalna ar ragavām, lai lini gari augtu un laukiem būtu auglība. Viss iesākas ar domu – metu, šis ir plānošanas laiks, bet stipras domas un tāli meti liek labu pamatu jaunam saimnieciskajam ciklam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+