×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

Rīgā un Jūrmalā skanēs ērģeļmūzika Baha zīmē

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ar koncertiem 27. jūnijā Rīgas Domā un 29. jūnijā Jūrmalā, Dubultu ev. lut. baznīcā turpinās Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 notikums – koncertu cikls “Ērģeļmūzika BACH zīmē”, kas vēl līdz pat septembra beigām aicina ceļojumā laikā un telpā ar instrumentu karalieni – ērģelēm un okeānu pasaules mūzikā J. S. Bahu, vēsta pasākuma mākslinieciskā vadītāja Edīte Alpe.

Sasaucoties ar Rīga 2014 tematiskās līnijas “Okeāna alkas” ideju, šī koncertu cikla vēstījums ir “No strauta līdz okeānam BACH zīmē”. Vārds ‘bach’ vācu valodā nozīmē strauts, savukārt Bēthovens par dižo meistaru ir teicis – ne Strauts, bet Okeāns ir viņa vārds! Tas ir mākslas un gara spēks, kas spēj strautu pārvērst okeānā, kas spēj celt un pārspēt, sasniegt tos apvāršņus, par kuriem sapņojam!

Ciklu veido septiņas koncertprogrammas un noslēguma koncerti ar R. Dubras, J. Lūsena un Ē. Ešenvalda jaundarbu pirmatskaņojumiem. Koncertos skan izcilā J. S. Baha un viņa pēdējā skolnieka, Rīgas komponista J. G. Mīteļa mūzika, kā arī daudzu valstu un dažādu gadsimtu komponistu skaņdarbi, kuru iedvesmas avots ir J. S. Bahs un viņa mūzika. Koncertu ciklā piedalās vairāk nrkā divdesmit latviešu ērģelnieki, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, dziedātāji, instrumentālisti un kori. Muzicēšana ērģeļu balkonā klausītājiem Jūrmalā redzama arī ekrānā.

27. jūnijā plkst.19. Rīgas Domā un 29. jūnijā plkst.18 Dubultu ev. lut. baznīcā Jūrmalā koncertcikla Ērģeļmūzika BACH zīmē trešajā koncertā muzicēs trīs ērģelnieki – Līga Ivāne, Aivars Kalējs un Aigars Reinis, kā arī dziedātājs Ingus Pētersons. Koncertā skanēs vairākas J. S. Baha kompozīcijas: Prelūdija un fūga Do mažorā ērģelēm un Jesus bleibet meine Freude no 147. kantātes pārlikumā ērģelēm un tenoram solo, J. G. Mīteļa fantāzija un korāļprelūdija ērģelēm, kā arī četras dziesmas no krājuma “Četrdesmit piecas izmeklētas dažādu dzejnieku odas un dziesmas”.

Kaut arī J.G. Mītelis krājumu 1759. gadā izdeva Rīgā, mūsdienās Latvijā dziesmas no tā tiek atskaņotas ļoti reti, tādēļ dzirdēt Mīteļa dziesmas Rīgā un Jūrmalā ir īpašs notikums. Bez tam koncertā tiks atskaņotas arī divas Roberta Šūmaņa fūgas no cikla 6 fūgas par BACH ērģelēm, kā arī brazīliešu komponista Heitora Villa – Lobuša Ārija no ceturtās Brazīlijas Bahiānas un latviešu – kanādiešu komponista Tālivalža Ķeniņa Skerco – fantāzija, kurā daudzās virtuozās pasāžas, polifonā stila izmantošana un ērģeļu varenības elpa rada J. S. Baha gara klātbūtnes sajūtu.
Ieeja koncertos Jūrmalā par ziedojumiem. Koncetos Rīgas Domā par biļetēm, kuras var iegādāties Rīgas Doma kasē no pirmdienas līdz sestdienai, no plkst. 10 līdz 17, kā arī stundu pirms koncerta (biļešu cenas € 7.00, 10.00, 15.00).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+