Uncategorized

Rīgā vērienīgā konferencē meklēs iespējas cūku mēra apkarošanai 16

Foto – Shutterstock

Lai debatētu par iespējām ierobežot straujo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību, jūnijā Rīgā tiks rīkota vērienīga starptautiska konference, portālu la.lv informēja Zemkopības ministrijā.

Plānots, ka divu dienu konference sāksies 1.jūnijā un tajā piedalīsies ĀCM skartās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis un valstis, kas robežojas ar ĀCM skartajām teritorijām, kā arī trešās valstis, kurās arī plosās ĀCM – Ukraina, Moldova, Gruzija un Krievija. Paredzēts, ka šajā konferencē piedalīsies arī ES veselības un pārtikas nekaitīguma komisārs Vītenis Andrjukaitis.

Tāpat konferencē piedalīsies Igaunijas lauku lietu ministrs Tarmo Tamms un Lietuvas lauksaimniecības ministrs Broņus Markausks, kurus uz šo sanāksmi personīgi uzaicinājis zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. Vakar Igaunijā, Sangastē, notika visu triju Baltijas valstu ministru tikšanās, kurā debatēts par kopīgo viedokli sarunās ar Eiropas Komisiju par ES Kopējās lauksaimniecības politikas nākotni pēc 2020. gada.

Tikšanās laikā Baltijas valstu lauksaimniecības ministri pārrunāja arī aktualitātes ĀCM apkarošanā un izplatības ierobežošanā, kā arī nepieciešamībā ES sniegt atbalstu ĀCM skartajām valstīm.

Jau vēstīts, ka šogad Latvijā ĀCM konstatēts 323 mežacūkām 49 novadu 94 pagastos. Pērn slimība skāra 1146 mežacūkas.

Mājas cūku populācijā ĀCM šogad 13.janvārī skāra “Ancers” fermu “Rukas” Krimuldas novadā, kur nedēļas laikā likvidētas 5023 cūkas. Savukārt 7.februārī sērga uzliesmoja kompānijas otrajā fermā Salaspils novada “Bunčos”, kur likvidēts vairāk nekā 8500 cūku ganāmpulks.

Tikmēr trīs gadu laikā, kopš Latvijā ievazāts ĀCM, tā profilakses un apkarošanas pasākumiem izlietoti vairāk nekā 13 miljoni eiro. No šīm izmaksām mājas cūku īpašniekiem kompensācijās par kopumā apmēram 14 000 cūku likvidēšanu sērgas skartajās novietnēs, kā arī kompensācijās par tirdzniecības traucējumiem izmaksāti 2 332 386 eiro.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

LA.lv