×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
10. septembris, 2013
Drukāt

Rīgas arhitektūras balvai izvirzīti 12 objekti

foto - Letafoto - Leta

Rīgas arhitektūras sasniegumu skatei “2013. gada balva Rīgas arhitektūrā” eksperti šogad izvirzījuši 12 objektus, aicinot rīdziniekus un citus iedzīvotājus, kurus interesē Rīgas arhitektūras attīstība, iesaistīties objektu vērtēšanā, aģentūru LETA informēja Rīgas pilsētas arhitekta birojā.

Balvai izvirzīts dzīvojamais nams “Futuris” Antonijas ielā 16a, mazstāvu koka daudzdzīvokļu dzīvojamā ēka Baldones ielā 12a, Rīgas 1. slimnīcas 1. un 17. korpusa vienkāršotā renovācija Bruņinieku ielā 5, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas traumpunkts un Uzņemšanas nodaļa Duntes ielā 22, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas “Ārstu māja” Vienības gatvē 45, Vasaras ielas pārbūve, Latvijas Mākslas akadēmijas saimniecības ēkas pārbūve Oskara Kalpaka bulvārī 13, Latvijas Kultūras akadēmijas teātra studiju bāzes ēkas “Zirgu pasts” pārbūve Dzirnavu ielā 46, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadības un dispečeru centrs Laktas ielā 8, dzīvnieku patversme “Labās mājas” Juglas ielā 18f, kā arī biroju ēka Dzelzavas ielā 120z un Krišjāņa Valdemāra ielas un Kronvalda bulvāra krustojuma tramvaja sliežu ceļu pārbūve pie Latvijas Nacionālā teātra.

Ar būvēm un to autoriem fotogrāfijās un ekspertu vērtējumos ir iespējams iepazīties Rīgas pilsētas arhitekta biroja mājaslapā “www.arhitekts.riga.lv”, savukārt nobalsot par sev tīkamāko objektu un paust savu vērtējumu vai viedokli iespējams Rīgas pilsētas arhitekta biroja “Facebook” kontā “www.facebook.com/RigasPilsetasArhitekts”.

Apbalvojumiem nominētos objektus vēl vērtēs un par tiem diskutēs Rīgas pilsētas arhitekta kolēģija, savukārt gala lēmumu par atzinībām un galveno – 2013. gada balvu Rīgas arhitektūrā – pieņems Rīgas pilsētas arhitekts septembra beigās, ņemot vērā gan ekspertu atziņas, kas gūtas, iepazīstoties ar objektiem klātienē, gan Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas, ko veido nozares profesionāļi, viedokli, gan arī Rīgas iedzīvotāju viedokli.

Arhitektūras sasniegumu prezentācija, kā arī atzinību un galvenās balvas pasniegšana notiks 7. oktobrī, kas pēc Starptautiskās Arhitektu savienības iniciatīvas un iedibinātas ilggadējās tradīcijas visā pasaulē tiek atzīmēta kā Pasaules arhitektūras diena.

Kā norāda Rīgas pilsētas arhitekta biroja pārstāvis Ilvars Metnieks, šā gada būvju skatē žūrijas eksperti īpaši meklēja labākos piemērus pilsētas dzīvojamās vides ilgtspējas nodrošināšanā, pievēršot uzmanību tādiem pilsētvides raksturlielumiem kā energoefektivitāte, vides pieejamība un universālais dizains, novērtējot paveikto gan Rīgas vēsturiskajā centrā, gan apkaimēs un mikrorajonos.

Objekti tika apskatīti četrās objektu grupās – daudzdzīvokļu ēku dzīvojamās vides ilgtspēja, kompleksi funkcionālie un teritoriālie risinājumi, pilsēttelpas attīstība, kas iekļauj ēkas, fasādes, torņus, skvērus, mazās formas, atsevišķā grupā vērtēti sabiedriski objekti – ēkas, tilti, ielas, parki, dārzi.

Arhitektūras darbu skatei sākotnēji pieteikts 71 objekts. Pieteiktos objektus žūrijas eksperti, kas pārstāv gan Rīgas pilsētas arhitekta biroju, gan nozares nevalstiskās organizācijas, izvērtēja, izveidojot reģistru ar 59 dalībniekiem, kas tika virzīti tālākai izvērtēšanai. Tālākā vērtēšanas procesā vairākkārtējās ekspertu sanāksmēs tika diskutēts un lemts par balvas pretendentiem, izvēloties 15 objektus, kurus eksperti augustā apmeklēja klātienes vizītēs, tiekoties gan ar būvju autoriem, gan pasūtītājiem. Pēc klātienes vizītēm tika izveidots galējais objektu saraksts, kurā iekļautas 12 būves.

Arhitektūras sasniegumu skati organizē pašvaldības aģentūra “Rīgas pilsētas arhitekta birojs” sadarbībā ar Rīgas domes struktūrvienībām un partneriem. Dalībniekus – būves un to autorus – skatei varēja izvirzīt Rīgas pilsētas arhitekta birojs, valstiskās un nevalstiskās institūcijas un organizācijas, kā arī jebkura juridiska un fiziska persona. Skatei varēja tikt izvirzītas 2012. gadā ekspluatācijā nodotās būves, īpaši atzīmējot jauno objektu nozīmi pilsēttelpas kvalitātes nodrošināšanā. Gada balva tiks piešķirta skatē par labāko atzītās būves autoram vai autoriem.

Lai izceltu un popularizētu sasniegumus Rīgas arhitektūrā, sekmējot kvalitatīvas pilsētvides attīstību, un apzinātu arhitektu veikumu, kopš 2006. gada tiek organizēta jaunāko objektu skate. Tās mērķis ir rosināt profesionālu diskusiju par vērtībām pilsētas arhitektūrā un kritērijiem kvalitatīvas pilsētvides novērtēšanā un veicināt sabiedrības pieprasījumu pēc kvalitatīvas dzīves telpas, ar to gan vairojot izpratni un līdzdalību, gan veidojot pieprasījumu pēc kvalitatīviem pakalpojumiem arhitektūras jomā.

Pērn Rīgas arhitektūras balva piešķirta uzņēmumam SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”, arhitektei Liesmai Markovai, arhitektes palīdzei Tatjanai Toropovai un arhitektei Aigai Rozentālei par Rīgas biržas ēkas atjaunošanu Doma laukumā 6.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+