Foto-LETA

Rīgas būvvalde aktivizēs cīņu ar patvaļīgu būvniecību 1

Rīgas pilsētas būvvalde preventīvos nolūkos plāno pārbaudīt Rīgas autostāvvietas un veikalus-kafejnīcas, sākot no pilsētas centra un Vecrīgas, lai pārliecinātos, ka šie objekti ir izbūvēti atbilstoši normatīvajiem aktiem, aģentūrai LETA pastāstīja būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Vircavs skaidroja, ka nereti ir gadījumi, kad komersantam tiek izsniegta būvatļauja, konkrētā vietā tiek izveidots būvlaukums, bet, kā novēro būvvalde, nākotnē šajā vietā nenotiek būvniecība, bet gan tiek novietotas automašīnas, kas nozīmē, ka komersants patvaļīgi ir ierīkojis autostāvvietu, nesaskaņojot to ar būvvaldi un nenodrošinot normatīvajos aktos noteiktos apstākļus autostāvvietas izbūvei.

“Bieži nevar saprast – varbūt komersantam aptrūkusies naudiņa nākamajam būvniecības posmam, bet laukumā novietotas mašīnas un tiek iekasēta nauda,” skaidro Vircavs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būvvaldes vadītājs uzsver, ka normatīvajos aktos ir noteikts, kādam ir jābūt autostāvvietas segumam, ir arī jābūt nodrošinātam konkrētam apstādījuma procentam – vismaz 10% no teritorijas krūmājam vai 7% no teritorijas kokiem. Tāpat, ja mašīnu skaits stāvvietā pārsniedz 50, komersantam ir jāpieslēdzas pie kanalizācijas sistēmas, lai tiktu novadīti visi šķidrumi, ko izdala autotransports, pretējā gadījumā notiek gruntsūdeņu un augsnes piesārņojums. Normatīvie akti arī nosaka, cik kvadrātmetrus liela platība ir jāatvēl vienam auto, atkarībā no tā veida – kravas vai vieglā automašīna un tamlīdzīgi.

“Stāvvietām šīm prasībām jāatbilst. Kamēr tas netiek nodrošināts, rodas gan estētisks kaitējums, gan dabas piesārņojums, gan arī netiek maksāti attiecīgie nodokļi,” patvaļīgas un pretlikumīgas būvniecības sekas skaidro Vircavs.

“Tās pašuzceltās būdiņas, arī tepat Vecrīgā, izskatās bēdīgi, ļoti maigi izsakoties. Un vēl sargs, kas stāv, kustina šlagbaumu – laiž mašīnas iekšā un ārā. Un tas notiek Vecrīgā – UNESCO Aizsardzības zonā, ar ko cenšamies lepoties visā pasaulē,” sašutumu pauda būvvaldes vadītājs.

Vircavs skaidroja, ka šīs pārbaudes būvvalde sāks Vecrīgā – galvaspilsētas centrā – vietās, kur krietni lielāki negatīvie efekti. Šādi pakāpeniski, atbilstoši būvvaldes resursiem tiks pārbaudītas pilsētā nelegāli izvietotās autostāvvietas. Tā kā šīs autostāvvietas izbūvētas nelegāli, nav pieejams to reģistrs, bet internetā ir pieejama informācija par autostāvvietu atrašanās vietām Rīgā, ar to būvvalde arī sākšot.

Līdz janvāra beigām šiem komersantiem arī plānots izsūtīt vēstules par to, ka būvvaldes rīcībā ir informācija par autostāvvietas darbību, bet iestādē nav saņemta attiecīga dokumentācija, pastāstīja Vircavs. “Līdz februāra vidum viņiem būs laiks atbildei – varbūt kaut kāda iemesla dēļ dokumenti līdz mums nav nonākuši,” skaidroja būvvaldes vadītājs.

Reklāma
Reklāma

Pārkāpuma gadījumā būvvaldē tiks noformēts administratīvais protokols, uz ko pamatojoties varēs tikt piemērota soda nauda par pārkāpuma faktu. Ja komersants pārkāpumu nelabos, viņam var tikt piemērota piespiedu nauda, kas pieaugs ar katru atkārtota pārkāpuma konstatēšanu – tā darbosies kā motivējošs rīks sakārtot objektu atbilstoši normatīvajiem aktiem. Būvvaldes galējais instruments būs tiesības pārtraukt objekta ekspluatāciju.

Soda naudas apmēri ir noteikti Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 152.panta trešajā daļā – fiziskām personām no 70 līdz 1400 eiro, bet juridiskām personām no 70 līdz 7100 eiro.

Līdzīgā veidā būvvalde nākotnē plāno pārbaudīt arī veikalus-kafejnīcas, tāpat – sākot no pilsētas centra un balstoties uz informāciju internetā par to atrašanās vietām, kā arī vērā ņemot iedzīvotāju sūdzības.

Vircavs skaidroja, ka bieži šādas “kafejnīcas” tiek ierīkotas pat vēl ekspluatācijā nenodotā mājā.

Viņš skaidroja, ka šī patvaļīgas būvniecības problēma ir sekas Latvijas likumdošanai, kas balstīta uzņēmējdarbības veicināšanā. Normatīvie akti neparedz apgrūtinājumus uzņēmējdarbības sākšanai, tā, piemēram, reģistrējot tirdzniecības vietu, netiek prasīts uzrādīt kompetences iestādes atļauju – licenci vai dokumentu par telpu funkcijas atbilstību komercijas mērķim. Tāpat tas ir, piemēram, ar pirmsskolas izglītības iestādes reģistrēšanu.

“Likumdošana ir ļoti draudzīga uzņēmējiem, bet viņi, to acīmredzot izmanto ļaunprātīgi,” skaidroja Vircavs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.