×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
18. aprīlis, 2018
Drukāt

Rīgas centrs kļuvis tukšāks: grib pievilināt vairāk iedzīvotāju (27)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Rīgas centrs.

Rīgā ir jābūt plānam, kā pilsētas centru padarīt pievilcīgu iedzīvotājiem un palielināt iedzīvotāju skaitu, trešdien atzina diskusijas “Latvija-Rīga-Skanste 2024” dalībnieki.

Skanstes attīstības aģentūras valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags informēja, ka iedzīvotāju skaits Rīgā kopš 2000.gada ir samazinājies par 16%, bet Rīgas centrā – par 40%. Savukārt Pierīgā šajā laikā iedzīvotāju skaits audzis par 5%.

“Piemēram, Mārupes novadā šajā laikā iedzīvotāju skaits audzis par 1,2 reizes, bet Garkalnes novadā – par 1,4 reizes. Šāda situācija nav ilgtspējīga – braucot uz darbu, tie nelietderīgi pavadīts laiks, tiek radīts vides piesārņojums. Savukārt centrs vakaros un brīvdienās kļūst tukšs. Patlaban ekonomiski aktīviem cilvēkiem nav populāra ideja dzīvot centrā, jo tā nav cilvēkam draudzīga vide. Toties Ziemeļeiropas pilsētas ļoti mērķtiecīgi iegulda centru attīstībā,” stāstīja Vanags.

Viņš norādīja, ka Skanste kā Rīgas centra modernā daļa var dot grūdienu pilsētas centra attīstībai. Patlaban Skanstē jau ir radītas 10 000 darbavietas, bet, īstenojot iecerētos projektus, līdz 2024.gadam darbavietu skaits var pieaugt līdz 24 000.

Pilsētplānošanas uzņēmuma “Grupa 93” vadītājs Neils Balgalis uzsvēra, ka pasaulē tendences mainās un kopš 2000.gada cilvēki atkal vēlas dzīvot pilsētu centros, bet tuvu pie dabas, tā dēvētajos pilsētlaukos. Skanstē ir attīstībai piemērota teritorija un ir aktīvs attīstītāju kopums, norādīja Balgalis, piebilstot, ka Skanstes lokālplānojums paredz jaukta tipa izmantošanu, kas nākotnes pilsētai ir galvenais.

“No Skanstes līdz centram ir 16 minūtes kājām. Te ir paredzēts labs funkciju salikums, lai cilvēks varētu dzīvot, strādāt, saņemt pakalpojumus. Patlaban Skanstē jau ir 13 000 iedzīvotāji, bet plāns paredz iedzīvotāju skaitu līdz 2030.gadam palielināt līdz 42 700,” sacīja Balgalis.

Būvfirmas “Merks” valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš norādīja, ka pilsētai ir jābūt plānam, kā palielināt iedzīvotāju skaitu uz centra rēķina, pretējā gadījumā tiek zaudēts laiks braucot uz un no darba, kā arī tiek piesārņota vide.

“Patlaban ekonomiski aktīvie cilvēki dzīvo Mārupē, taču šajā ziņā no Skandināvijas esam iepalikuši par 40 gadiem. Tur jau sen cilvēki pārvācas atpakaļ uz centru. Nevaram gaidīt 40 gadus, ir nepieciešams radīt atbilstošu vidi, lai cilvēki gribētu dzīvot centru. Izveidojot zaļu vidi, aizvācot no centra automašīnas un atvieglojot centra apbūves noteikumus kādos septiņos līdz 15 gados varētu atdzīvināt centru,” sacīja Ozoliņš.

Viņš uzsvēra, ka vispirms jāveic kapitālieguldījumi infrastruktūrā, vidē, apbūvē un tad atnāks cilvēki nevis otrādi – vispirms gaidīt, lai parādās cilvēki un pēc tam sākt domāt, kā viņus apkalpot. “Veidojot infrastruktūru, ielas jāplāno mazāk automašīnām, vairāk sabiedriskajam transportam, velosipēdistiem, gājējiem, zaļumiem,” piebilda Ozoliņš.

Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta direktora pienākumu izpildītājs Armands Krūze sacīja, ka Skanste ir apliecinājums veiksmīgai Rīgas attīstībai. Krūze norādīja, ka pērn Skanstē radītas 1500 jaunas darbavietas, vēl 8500 plānots radīt tuvākajos gados.

“Blakus vēsturiskajam centram tiek radītas jaunas attīstības teritorijas. Parādās vairāk iedzīvotāju – parādījās autobusa maršruts. Tāpat arī plānotais tramvajs būs liels ieguldījums. Tāpat pilsētas plānos ir novirzīt kravas autotransporta plūsmu nost no Skanstes un Pērnavas ielas un nomainīt to pret klusu bezvibrācijas sabiedrisko transportu. Tuvākajos gados paredzēts iestādīt arī 1500 kokus un krūmus,” sacīja Krūze.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Pievienojos jau izteiktajam par prastu reklāmu Skanstei ! Visa šābrīža un nākotnē plānotā Rīgas attīstība balstīta sen senā iekarotāju filozofijā – kad esošais ir nodzīvots tas tiek pamests un tiek ieņemtas jaunas teritorijas un cikls atsākas no jauna ! Nekā kopēja ar ilgstpējīgu un racionālu saimniekošanu !
  Ko šobrīd var redzēt Skanstē – tikai kaut kādu Ķeņgraga, Imantas vai Purvciema modernāku versiju, nekā kopēja ar ideju par “dārzu pilsētu” !
  Tā vietā lai ieguldot minimālus līdzekļus un atjaunotu, modernizētu esošo, tiek celts jauns “pūšot cenu burbuli”, jo naudas daudzums cilvēku maciņos jau nepieaug un matemātiku neapmānīsi – renovācija par 200eur/m2 normālā 100 m2 platībā (summā 20000 eur)tiek aizstāta ar jaunbūves “būcenīti” 20 m2 patībā par tiem pašiem 20000 eur un vēl papildus kredītsaistībām n-to gadu desmitu garumā

 2. Kamēr tiks izveidotas jaunas auto maksas stāvvietu zonas un kamēr cilvēki tiks sodīti par katru sīku pārkāpumu, tikmēr cilvēki pametīs Rīgu. Drīz mūsu ierēdņi varēs paši sev nodokļus maksāt, sevi sodīt un atkatus no sevis iekasēt.

 3. Tas raksts jau nav par centra neapdzīvotību, bet reklāma Skanstes jaunapbūvētajajm rajonam. Centrs jau nav Skanstē un labi, ka tā, ne jau velti tik ilgus gadus tur neviens neko nebūvēja, jo tā vieta nav piemērota daudzstāvu namiem.

 4. Novāciet vienreiz, lūdzu, šo psihopāta murgu!

 5. Atvainojos par dubultošanās gļuku. Turklāt mūsdienu tehnoloģiju attīstība, kurai pamazām pievelk klāt arī likumdošanu par darba laika uzskaiti, strādājot no mājām, pavisam drīz ļaus dzīvot pie Pāvilostas mola vai Krāslavas mežos un strādāt Rīgas centrā esošā uzņēmumā, līdz Rīgai ne reizi neaizbraucot. Rīgas centrs prihvatizācijas dēļ ir nolemts sabrukumam – tas ir neatgriezeniski… Daudzinātajā Skandināvijā tieši tā notiek – Stokholmā, Malmē un Gēteborgā dzīvo tikai migranti un pabalstu prasītāji, ekonomiski aktīvie dzīvo visur citur 😀

 6. Var jau plānot atbrīvot centru no mašīnām, bet, kamēr Rīgas centrā īres maksa par apšaubāmas kvalitātes pakalpojumiem, nepietiekamu ūdens padeves spiedienu un temperatūru, būs lielāka nekā Štokholmā, tikmēr neviens nedzīvos centrā, bet darīs, kā es to novēroju – novieto Pārdaugavā automašīnu, izvelk no bagāžnieki divriteni un laiž tālāk. Dzīvot Rīgas centrā pie pašreizējām centra nekustamā īpašuma cenām te neviens nedzīvos – tie, kas var atļauties, negrib tādus dzīves apstākļus :DDD

 7. Var jau plānot atbrīvot centru no mašīnām, bet, kamēr Rīgas centrā īres maksa par apšaubāmas kvalitātes pakalpojumiem, nepietiekamu ūdens padeves spiedienu un temperatūru, būs lielāka nekā Štokholmā, tikmēr neviens nedzīvos centrā, bet darīs, kā es to novēroju – novieto Pārdaugavā automašīnu, izvelk no bagāžnieki divriteni un laiž tālāk. Dzīvot Rīgas centrā pie pašreizējām centra nekustamā īpašuma cenām te neviens nedzīvos – tie, kas var atļauties, negrib tādus dzīves apstākļus :DDD

 8. Pēc 25 gadu dzīvošanas Rīgas centrā pārcēlos uz Mārupi, jo mājas īpašniekiem kā īrnieks nebiju interesants. Mārupē, jo tur jauns dzīvoklis relatīvi lētāks un pilnīgi skaidras īpašuma attiecības, kā tas nav Rīgas centrā. Tiesa, joprojām piederīgāks jūtos Rīgas centram, tomēr lielās dzīvokļu platību cenu dēļ, neredzu atgriešanās iespējas, pie tam arī Rīgas centrs kļuvis par Ušmerikistānu…

 9. Man patīk ekspertu atzinums ka ekonomiski aktīvie cilvēki dzīvo mārupē,lielspaldies viņiem no mums pasīvajiem

 10. Man patīk ekspertu atzinums ka ekonomiski aktīvie cilvēki dzīvo Mārupē,liels paldies viņiem no mums pārējiem pasīvajiem.

 11. Man patīk ekspertu atzinums ka ekonomiski aktīvie cilvēki dzīvo Mārupē,liels paldies viņiem no mums pārējiem pasīvajiem

 12. Interesanti, uz kuru piepilsētu aizmukuši Ventspils jaunieši, ka vakaros pilsēta kā izmirusi?

 13. Nav 16min ar kājām, bet gan 25. Un tajā rajonā ir tādi putekļi no ostas un ielām. Plus vēl reizēm smaka no ostas. Un īres cenas arī ir nereālas. Tāpat kā komunālie maksājumi

 14. Nav 16min ar kājām, bet gan 25. Un tajā rajonā ir tādi putekļi no ostas un ielām. Plus vēl reizēm smaka no ostas. Un īres cenas arī ir nereālas.

 15. Nav 16min ar kājām, bet gan 25. Un tajā rajonā ir tādi putekļi no ostas un ielām. Plus vēl reizēm smaka no ostas. Un īres cenas arī ir nereālas.

 16. Un kurš ar kādiem paņēmieniem izdzina iedzīvotājus no Vecrīgas? Patiesībā – kuram iedzīvotājam patīk, ka visu Vecrīgu vasarā pārvērš par vienu lielu krogu?

 17. Neskatoties ne uz ko ceļ tikai nekustamā īpašuma nodokli, bet grib, lai centrā dzīvotu daudz iedzīvotāju.

 18. Skanstē īrēt dīvokli pa 1k mēnesī.. To normāls, latvietis nevar atļauties.

 19. kam ta smirdiga riga vajadziga

 20. Skanste nav centrs. Nomalīte. Attīstītāji cepas, jo peļņas nebūs.

 21. mulkibas??! Sakuma prihvatizacijas rezulata izmet cilvekus no Rigas centra un tad, kad tas top dargs un nepieejams tiek denmagogiski runats, ka neesot populari. … :)Atdodiet manai gimenei atnemto dzivesvietu vai vismaz tamlidzigu un es to sakartoshu un apdzivoshu!Ta Riga stav simtiem tukshu namu. Pastaigajiet pa Rigu vakaros. Stav lielas ekas ka monstri pilnigi tumshi. labi ,ja kada bode ir pirmaja stava Cilveki izmesti, nami desmito reizi parpardpti , iekilati vai vienkarshi sapudinati. Ka kaut ko tadu vareja pielaut?!

  • viņi tak runā par skantes namiem, savu biznesu attīstīt. īstais centrs tiem pie kājas. nez, cik to gudro spriedēju paši dzīvo centrā, nevis pierīgā

  • viņi tak runā par skanstes namiem, savu biznesu attīstīt. īstais centrs tiem pie kājas. nez, cik to gudro spriedēju paši dzīvo centrā, nevis pierīgā

 22. Zaļumu pietiek, tik izīrētāji aptrakuši un autostāvvietas. Var visur kokus piestādīt, tik tas situāciju neatrisinās.

 23. Centrs ir interesants tikai tusētājiem, kuriem tad nav tālu jāiet no kroga līdz gultai. Es, piemēram, centrā izvairītos dzīvot kaut vai tāpēc ka ir problēmas bez maksas novietot savu auto. Vasarā ir smacīgāks kā piepilsētā. Nereti vidējais trokšņa līmenis ir augstāks kā nomalē. Centra NĪ nodokļi ir augstāki. Vēl iemeslus uzskaitīt?

 24. Pievilinās ar īrnieku izlikšanas likumu? Ak jā, Merkele jau apsolījusi padalīties …

Draugiem Facebook Twitter Google+