Kultūra
Teātris un kino

Rīgas cirks atklās sezonu ar godalgotu izrādi no Austrālijas0

Foto: LETA

Ir pabeigta Rīgas cirka ēkas fasādes renovācija un nostiprināšana, tādēļ jau septembrī 130 gadus senā ēka varēs uzņemt apmeklētājus, un tajā risināsies 10. laikmetīgās mākslas festivāls “Survival kit”, preses konferencē otrdien pauda Rīgas cirka valdes locekle Ināra Kehre.

Ēkas rekonstrukcijas nozīmīgākie darbi vēl priekšā, tomēr jau septembrī cirkā notiks laikmetīgā mākslas festivāla “Survival kit” pasākumi, kuriem Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopā ar Gētes institūtu Rīgā devis nosaukumu “Tukšā | Telpa – Leer | Stelle”. “Būtiska festivāla sastāvdaļa ir neapdzīvotu ēku izmantošana, un šī gada festivāla tēma aicina runāt par iedzīvotājiem, kas nejūtas piederīgi sociālajām grupām,” gaidāmo festivālu aprakstīja Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.

Cirka sezonu iecerēts atklāt 5. un 6. septembrī, tiesa, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, kur ar izrādi “Vienkārši kosmoss” viesosies trupa “Gravity and other myths” no Austrālijas.

Oktobra Rīgas cirka telpās regulārās izrādes sākšot jauno teātra mākslinieku trupa “Kvadrifrons”. Pirmais trupas un Rīgas cirka vadības veidotais multimediālais projekts būs veltīts cirka ēkas 130 gadu vēsturei, iepazīstinot apmeklētājus ar Rīgas cirka dibinātājiem, kā arī citiem dažādu laiku iemītniekiem un to stāstiem. “Izrāde būs ironiski spokains piedzīvojums skatītājiem līdz šim slēgtajās cirka telpās,” gaidāmo izrādi aprakstīja “Kvadrifrona” dramaturgs Evarts Melnalksnis.

Vēl rudenī Rīgas cirka apmeklētājiem paredzēts piedāvāt izrādes “Dvēseļu utenis” turpinājumu “Sidraba šķidrums”. To skatītāji varēs vērot cirka Zirgu stallī, savukārt Ziloņu stallī novembrī paredzēts atklāt pirmo mākslas izstādi.

Tāpat no septembra plānots atklāt otro “Cirka skolas” gadu, kura laikā darba dienu vakaros Merķeļa ielā 4 notiks bērniem paredzētas nodarbības.

Savukārt cirka arēnā pirmā izrāde plānota šī gada decembrī, kad Rīgā ar izrādi “Fauna” viesosies viesmākslinieki no Lielbritānijas.

1888.gadā celtajam Rīgas cirkam ir noteikts valsts nozīmes kultūras objekta statuss. Pagājušā gada martā amatā ieceltā cirka direktore Kehre iepriekš paudusi cerību, ka Rīgas cirks kļūs par daudzfunkcionālu un laikmetīgu cirka mākslas, mūzikas, dejas un citu starpdisciplināru pasākumu norises vietu. Tajā varētu darbosies arī cirka mākslas izglītības un rezidenču programmas.

Lai cirka tehniskā stāvokļa problēmu risinātu, no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ēkas fasādes remontdarbiem tika piešķirti 349 676 eiro, bet konkursa rezultātā remontdarbus par 208 959 eiro veica SIA “Velve”. Pagājušajā gadā šis pats uzņēmums par 6600 eiro veica arī ēkas fasādes nostiprināšanas darbus.

Tāpat šī gada maijā valdība cirka fasādes konservācijai un nostiprināšanai piešķīra vēl 228 624 eiro.

Rīgas cirka ēka Merķeļa ielā ir vienīgā saglabājusies celtne Baltijas valstīs, kas celta cirka mākslai. To projektējis arhitekts Jānis Fridrihs Baumanis un tā uzcelta pirms gadā. Tieši pirms simt gadiem, 1918. gadā, ēka pārbūvēta pēdējo reizi.

LA.lv