Uncategorized

Rīgas cirks sāk sezonu ar klaunādi “Tikai kauliņi” 0

Publicitātes foto

Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā “Zirgu pasts” 16. un 17. decembrī Rīgas cirka sezonas pirmajās izrādēs uzstāsies pasaules cirka festivālos daudzkārt godalgots mākslinieks no Jaunzēlandes – Toms Monktons virtuozā klaunādē “Tikai kauliņi”.

Izrāde ir virtuozas, humorpilnas, ļoti profesionālas un personiskas klaunādes spilgts piemērs, kas parāda mūsdienu cirka daudzveidību un iespējas. “Tikai kauliņi” ir T. Monktona solo izrāde, kas tapusi sadarbībā ar somu kompāniju “Kallo Collective”. Izmantojot cilvēka ķermeņa spējas, deju, cirka elementus un klaunādi, “Tikai kauliņi” parāda pasauli, kurā ar minimāliem tehniskiem līdzekļiem iespējams panākt tik daudz, ka brīžiem šķiet – gandrīz visu. Nelielā skatuves laukumā, vienas spuldzītes gaismā, izrādē bez vārdiem, māksliniekam atklājot fiziskās spējas un izdomu, rodas pārdzīvojums, kas gan uzjautrina, gan liek padomāt.

“Tas ir gandrīz vai brīnums, ka, neskatoties uz aizņemtību, svētku laikā Rīgā ar vairākām izrādēm uzstāsies tādas raudzes mākslinieks kā T. Monktons. Otrs brīnums, ka praktiski tikai ar ķermeni un sejas mīmiku iespējams panākt tādu efektu. Ne velti izrāde piedzīvo stāvovācijas dažādās pasaules malās,” saka Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers.

T. Monktons, cirka un fiziskā teātra mākslinieks, ir dzimis Jaunzēlandē. Sākotnēji mākslinieks apguva cirku Jaunzēlandes vienīgajā cirka skolā “CircoArts” un 17 gadu vecumā devās uz Parīzi studēt fizisko teātri pie aktiera un mīma Žaka Lekoka. Tieši šeit T. Monktons sāka sadarbību ar Eiropas māksliniekiem. Šobrīd mākslinieks dzīvo Helsinkos, Somijā.

T. Monktona debijas izrāde “Moving Stationery”, kas ir par kādu entuziasma pilnu biroja darbinieku, kuram uzbrūk viss ofisa aprīkojums, pat līdzi paņemtās pusdienas, ieguva sešas balvas Jaunzēlandes “Fringe” festivālā 2012. gadā, kā arī mākslinieks par to saņēma Jaunzēlandes profesionālo teātra apbalvojumu “Gada aktieris”. Mākslinieks ir uzstājies neskaitāmos festivālos visā pasaulē, tostarp – Londonas mīmu festivālā, “Mimos” festivālā Perigē un Monreālas laikmetīgā cirka festivālā “Complètement cirque”. Viņa izrāde bērniem “Kāpuri”, kuru izpilda divi klauni, ieguva balvas par labāko teātra izrādi un labākajiem tērpiem Oklendas “Fringe” festivālā 2015. gadā.

17. decembra vakarā pēc izrādes mākslinieks piedalīsies “Sarunās par cirku”, atklājot vairāk par izrādes aizkulisēm un mākslinieka – klauna – ikdienu, bet no 18. līdz 21. decembrim T. Monktons Rīgā pasniegs arī meistarklases Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem un topošajiem cirka profesionāļiem.

 

16. XII 19.00 un 17. XII 15.00 un 17.00 LKA Teātra mājā “Zirgu pasts”, Rīgā

22. XII 19.00 un 21.00 K. K. fon Stricka villā

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: No 13,60 līdz 20

LA.lv