Latvijā
Sabiedrība

Rīgas Doma baznīcas koncertā pieminēs Komunistiskā genocīda upurus0

Foto: LETA/Evija Trifanova

Rīgas Doma baznīcā 25.martā plkst.19 notiks Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts koncerts “Rekviēms”, aģentūru LETA informēja orķestra “Rīga” mārketinga speciāliste Baiba Tilhena.

Skanēs latviešu komponistes Ilonas Breģes “Rekviēms – soprānam, tenoram, jauktajam korim un orķestrim”, piedaloties orķestrim “Rīga”, Valsts Akadēmiskajam korim “Latvija” un solistiem – Jūlijai Vasiļjevai (soprāns) un Mihailam Čuļpajevam (tenors) diriģenta Valda Butāna vadībā. Koncerts notiks pavasara festivāla “Windstream” programmas ietvaros.

Rekviēms jeb mesa mirušo piemiņai tradicionāli ir luterāņu ticības apliecinājums mūzikā un veltījums garīgās pasaules sēru un skumju dienai – Jēzus Kristus nāves dienai Lielajā Piektdienā. Tā forma atainota septiņās daļās, un vēstījums atklājas latīņu tekstā. Kā vēsta Rekviēma ievads, “Kungs, dod viņiem mūžīgo mieru”, tas simbolizē mieru un lūdz par līdzcilvēkiem. Šajā reizē skaņdarbs izskanēs kā piemiņa Komunistiskā genocīda upuriem.

Saistītie raksti

Breģes Rekviēms sacerēts 2010.gadā un pirmatskaņojumu piedzīvojis koncertā Rīgas Domā. Latviešu mūzikas kontekstā šis skaņdarbs ir unikāls gan tādēļ, ka radīts pūšaminstrumentu nevis simfoniskajam orķestrim, gan arī tādēļ, ka rekviēma žanrs latviešu mūzikā nav bieži sastopams.

Butāns akcentē šo kā izcilu vokāli simfonisko skaņdarbu latviešu mūzikā, norādot, ka šim darbam ir īpaša vieta ne tikai komponistes Breģes mūzikas kontekstā, bet arī lielās formas mūzikas pulkā. “Tam ir ļoti plašs vēriens. Šajā mūzikā redzu virkni interesantu un jaunu muzikālu atradumu, kas paredz ārkārtīgi lielu mūziķu meistarību. Iedziļinoties skaņdarba saturā un būtībā, arvien vairāk mani uzrunā Rekviēma atskaņošanai izvēlētais laiks. Šobrīd kultūras jomā mūžībā aizgājušas lielas personības, tāpēc vēlos, lai mūzika šajā reizē skan kā veltījums ne tikai Latvijai nozīmīgu vēsturisko notikumu kontekstā, bet arī šo cilvēku piemiņai,” teica Butāns.

LA.lv
GS
Gundega Skagale
Latvijā
Izsola nacionālos dārgumus. “Ordeņa izcelsme joprojām ir mīkla. Versijas ir dažādas.”
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Tukšvārdības cena
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1919. gada 22. novembrī. Bermontiāde kā muzejiska vērtība
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
Izsola nacionālos dārgumus. “Ordeņa izcelsme joprojām ir mīkla. Versijas ir dažādas.”
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
TV3: Vērienīga kratīšana Rīgas Centrāltirgū: aizturēti pārdevēji, apsargi
22 minūtes
LE
LETA
Dabā
Gaidāma aukstākā diena kopš gada sākuma
2 stundas
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Tukšvārdības cena
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Atrada bezsamaņā, bet glābt neizdevās: traģisks notikums Ventspilī
41 minūtes