×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. augusts, 2013
Drukāt

Rīgas dome gatavo būtiskas izmaiņas atkritumu saimniecībā

Foto-LETAFoto-LETA

Aizvadītajā mēnesī Rīgas domes apstiprināto atkritumu apsaimniekošanas noteikumu kvalitāti apšauba gan nozares uzņēmēji, gan arī eksperti.

 

Deputāti lēmuši, ka jau no nākamā gada 1. janvāra četru pārējas gadu laikā par sadzīves atkritumu apsaimniekotāju galvaspilsētā kļūs Rīgas pašvaldība. Rīgas dome pirkšot konteinerus, lai ikviens rīdzinieks varētu atkritumus šķirot. Iecerēts, ka visas atkritumu tvertnes aprīkos ar integrētu radiofrekvenču identifikācijas mikroshēmu (RFID) un reģistrēs pilsētas atkritumu radītāju informatīvajā sistēmā (PARIS). Konteinerus iecerēts pirkt ar līzinga nosacījumiem, maksājumi būšot jāveic atkritumu apsaimniekošanas firmām kā nomas maksa par šīm tvertnēm.

PARIS iecerēts iekļaut ziņas par visiem Rīgas nekustamo īpašumu īpašniekiem, valdītājiem un pārvaldniekiem un citu informāciju. Šī sistēma reģistrēs informāciju par atkritumu tvertņu tukšošanas biežumu, tajās savākto atkritumu veidu, daudzumu un specializētajiem transporta līdzekļiem, to piederību, parametriem un kustības maršrutiem. Nekustamā īpašuma īpašniekiem vai pārvaldītājam būs rakstveidā jāsniedz ziņas par katru cilvēku, kas dzīvo viņa īpašumā vai veic saimniecisko darbību, par šķiroto sadzīves atkritumu veidiem un daudzumu, kā arī vietu, kur izvietotas viņu nekustamajos īpašumos radītajiem sadzīves atkritumiem paredzētās atkritumu tvertnes.

Galvaspilsētas teritoriju iecerēts sadalīt trīs zonās, katrai izsludinās sadzīves atkritumu iepirkuma konkursu un slēgs līgumu ar uzvarētāju. 
Tādējādi tikšot novēr­sta situācija, kad pa vienu ielu dažādos laikos pārvietojas vairāku firmu atkritumu pārvadāšanas mašīnas, apkalpojot katra savus klientus.

Atkritumu apsaimniekotāji uzsver – jaunie noteikumi ir izveidoti bez saskaņošanas ar viņiem. SIA “L&T” vadītājs Reinis Ceplis uz jautājumu, vai rīdziniekiem par atkritumu izvešanu būs jāmaksā dārgāk, atbildēja – šāds risks esot. “Mēs nezinām, cik par jaunajiem konteineriem maksās pilsēta un kādas izmaksas liks apsaimniekotājam iekļaut tarifā. Ja iepirkumu veiktu privātuzņēmējs, tad viņš izdarītu vislētāko izvēli,” tā R. Ceplis.

SIA “Vides pakalpojumu grupa” valdes priekšsēdētāja Ieva Jansone teic, ka apsveicama ir domes vēlēšanās sakārtot šo nozari. Tāpat pareiza esot trīs zonu izveide, tomēr nav pamatota konteineru čipošana, kas ir ļoti dārga.

Rīgas atkritumu apsaimniekošanas noteikumus patlaban vētī Vides un reģionālās attīstības ministrijā. Latvijas Atkritumu asociācijas prezidente, Latvijas Universitātes docente Rūta Bendere teic, ka Rīgas pašvaldības noteikumos nav ņemti vērā Ministru kabineta noteikumi nr. 598 “Noteikumi par atkritumu dalītu savākšanu, sagatavošanu atkārtotai izmantošanai, pārstrādi un materiālu reģenerāciju”. Noteikumos norādīts, ka, citastarp, pašvaldība sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem atkritumus apsaimnieko atbilstoši valsts plānam, atkritumu apsaimniekošanas reģionālajiem plāniem un normatīvajiem aktiem par 
atkritumu savākšanas, šķirošanas un bioloģiski noārdāmo atkritumu kompostēšanas vietām, līdz 
2014. gada 31. decembrim izveidojot dalītas savākšanas sistēmu šādu atkritumu kategorijām:
papīru saturošajiem atkritumiem, metālu saturošajiem atkritumiem, plastmasu saturošajiem atkritumiem un stiklu saturošajiem atkritumiem. Nav ņemtas vērā arī Ministru kabineta noteikumu nr. 898 “Noteikumi par atkritumu šķirošanas vietām” prasības. Tātad, iespējams, Rīgas domei noteikumi būs jālabo.

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.8
Alūksne +10.8
Daugavpils +11
Saldus +10.5
Liepāja +11.0
Jelgava +11.6
Ventspils +13.0
Limbaži +9
Madona +11.3
Rēzekne +10.6
Draugiem Facebook Twitter Google+