×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. decembris, 2017
Drukāt

Rīgas domē – kā Kremļa teritorijā. Saruna ar Jutu Strīķi (44)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Juta Strīķe

Rīgas domes deputāte
Vidusskolu beigusi Maskavā, juristes izglītību ieguva Latvijas Universitātē.
1994. – 2003. g. strādājusi par izmeklētāju Drošības policijā un Iekšlietu ministrijā.
2004. – 2014. g. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietniece.
No 2017. g. Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) biedre un Rīgas nodaļas vadītāja.
Laulībā ar Maiguru Strīķi.

Tikai nedaudz pietrūka, lai šovasar vēlēšanās gāztu prokremlisko varu Rīgas domē. Pie vainas vājais KNAB, uzskata Juta Strīķe. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju viņa nomainījusi pret pašvaldības deputātes amatu, jo politikā varot panākt vairāk, nekā darbojoties atsevišķā institūcijā. Kā Strīķes cerības izskatās tuvplānā?

Rīgas domē jums esot tāds skarbs darba režīms – sēdes notiek līdz pat pusnaktij, pēc tam vēl komitejas sēdes. Kādas atziņas pēc pusgada deputātes krēslā?

Kad sāku strādāt Rīgas domē, radās sajūta, ka iekāpju Kremļa teritorijā – gluži kā pārslēgtu pulti uz kādu Krievijas kanālu. Apzināti vai ne, viņi kopē varas vertikāles uzvedību, kas izplatīta Krievijā. Ja domes vai komitejas sēdē izskan viedoklis, kas viņiem nepatīk, cenšas pārkliegt, samāksloti smieties, taisīt troksni ar kājām.

Arī Saeimā deputāti mēdz patrokšņot.

Parlamentā huligāniskas izpausmes var būt atsevišķiem cilvēkiem, Rīgas domē tas notiek organizēti, ir iepriekš izrunāts un režisēts. Tā ir “Saskaņas” politika, “Gods kalpot Rīgai” – mazāk. Kas nav bijis Rīgas domē, to nesapratīs. Esam ieviesuši tiešraides no komitejām, tagad jebkurš iedzīvotājs var visu vērot internetā, arī to, kā “Saskaņas” deputāti darba laikā baksta telefonu vai guļ.

Politikā katram savi cīņas paņēmieni.

Tā kā politika man ir pavisam jauns lauks, pirms stāšanās partijā es par to aizdomājos. Pats galvenais – nepazaudēt sevi, nemainīties kaut kādās ārējās vai iekšējās izpausmēs, un pie tā arī pieturos. Vispār jau cilvēki pēc 40 gadiem savā būtībā vairs nemainās, jo ir nostabilizējusies vērtību sistēma, izveidojies raksturs.

Jūs kā Rīgas domes deputāte ārēji gan esat kļuvusi mierīgāka, līdzsvarotāka salīdzinājumā ar to Strīķi, kas strādāja KNAB. Vai mediju treniņos samācījāties?

Treniņus neesmu apmeklējusi, es no tiem pat baidos.

Mums pieder viss, kas ar mums ir noticis. Iedomājieties, ka jūs piecreiz atlaiž ne par ko, neļauj strādāt un nepārtraukti terorizē ar disciplinārlietām. Arī šāda pieredze ir noderīga. Esmu iemācījusies adekvātāk reaģēt uz publisku vēršanos pret mani, kā atbildēt uz sitieniem un risināt situācijas. Kad kāds mēģina mūs kacināt, nodomāju – tas jau ir piedzīvots. Kolēģi pat saka, kā tu ar humoru vari izturēties pret tām ķengām, ko šovasar Lembergs izplatīja*? Neesmu tās lasījusi, taču viens no maniem paziņām, kas pašlaik mācās vēsturi un filozofiju, teica, ka ar Jurašu uz vāka esam attēloti līdzīgi, kā viņš vēstures grāmatās redzējis attēlojam Hitlera laikā ebrejus.

Kad Rīgas domē redzu, ka Ušakovs kļūst nervozs, un tāds ir visai bieži, lieto neētiskus izteicienus, pie sevis nosmaidu – tu vari darīt, ko gribi, bet atlaist mani nevari un pat disciplinārlietu nevari ierosināt. Starp citu, televīzijā Ušakovs izklausās gudrāks nekā komiteju sēdēs, jo konkrētos jautājumos trūkst dziļāku un pamatīgāku zināšanu, tāpēc uz precīziem jautājumiem viņš nevar pateikt neko vairāk par to, ko jau pavēstījis žurnālistiem.

Ar labām likumu un ekonomikas zināšanām varat iedzīt pozīciju stūrī?

To mēs arī darām. Un ir zināma valoda, kuru “Saskaņa” saprot. Ja esi uzstājīgs un precīzs, izdevies diezgan daudz ko panākt, piemēram, kad jautājumā par azartspēļu likvidāciju Rīgas vēsturiskajā centrā Drošības un korupcijas komitejas sēdē vairāki “Saskaņas” deputāti, atsaucoties uz materiāla it kā nepilnībām, centās to atlikt, ar Jurašu izskaidrojām, ka par tiesas lēmuma nepildīšanu draud kriminālatbildība un mēs zinām, kā to iniciēt. Komiteja nobalsoja, ka azartspēļu vietas paliek tikai viesnīcās. Kā partija saprotam, ka azartspēles Vecrīgā nav lielākais ļaunums, mums jādara viss, lai tās izskaustu mikrorajonos, kur pilns ar spēļu vietām – tās ierīkotas pat daudzdzīvokļu namu pirmajos stāvos. No sava iepriekšējā darba zinu, ka ļoti bieži azartspēles kļūst par cēloni noziegumiem. Cilvēks paņem kukuli, tūlīt ar to dodas pie spēļu automāta, paspēlē naudu un domā, kā tikt pie nākamā kukuļa. Atkarība no azartspēlēm ir iemesls zādzībām, ne velti blakus spēļu zālēm mēdz ierīkot lombardu, kur ieķīlāt sazagtās mantas, tās ir arī cēlonis neapdomīgai ātro kredītu ņemšanai, laupīšanai. Saprotam, ka pozīcija nedarīs neko, lai ierobežotu azartspēles mikrorajonos, taču mēs to esam izvirzījuši par vienu no partijas mērķiem.

Kā KNAB priekšnieka vietniece 2013. gadā teicāt, ka Rīgas dome necīnās ar korupciju, lai gan tā ir aktuāla, ar ilgstošu un sistēmisku raksturu. Kā izskatās tagad?

Redzot, kāda ir Rīgas domes personāla politika, nozīmīgos amatos pieņemot cilvēkus arī bez konkursa, tas izklausās pat pārāk piesardzīgi. Toreiz runāju par Centrāltirgu, kurā nozīmīgu amatu ieņēma persona ar sodāmību un kur vairākas reizes par korupciju tika aizturēti tirgus vadītāji. Arī šodien rodas sajūta, ja kāds ir aizturēts, apsūdzēts vai sodīts, pozīcijai, īpaši jau “Saskaņai”, tā ir kvalitātes zīme, ka tam var uzticēties, ir savējais un darīs, ko liks.

Pēdējā domes sēdē bez konkursa, pamatojuma un izvērtēšanas tika pieņemts Administratīvās komisijas priekšnieka vietnieks, pret kuru skaļi iebildām, jautājām, kā viņš izvēlēts un ar ko labāks par daudziem citiem juristiem Latvijā, taču atbildi nesaņēmām. Īres valdes vadītāja amatā gandrīz tika pieņemts ļoti apšaubāmas reputācijas kandidāts Antons Šepetis, kas ar agresīvām metodēm atbrīvojas no saviem īrniekiem. Mēs protestējām, un Mājokļu un vides komiteja nolēma viņu neapstiprināt. Kur viņi vispār tādus atrod!

Ko jūs varat panākt tajā haosā, kas notiek ar daudzām Rīgas ielām?

Ušakovs apzināti noorganizēja tā, lai remontdarbi un ar tiem saistītais haoss sāktos pēc vēlēšanām un viņi nepazaudētu vēlētāju balsis. Ja remonti sāktos agrāk – aprīlī, maijā, rīdzinieki neapmierinātību izrādītu vēlēšanās. Ikdienā braucu ar sabiedrisko transportu un dzirdu, kā cilvēki, kam šādā situācijā uz darbu jābrauc pat pusotru stundu, lamā Ušakovu.

Ko mēs darām – sasaucam sēdes, pieprasām informāciju no Satiksmes departamenta, kur vairāk nekā gadu nav pilntiesīga vadītāja. Pret iepriekšējo ierosināta krimināllieta, taču viņš no darba nav atlaists, pat nav ierosināta disciplinārlieta, Vitālijs Reinbahs atrodas kaut kādā mistiskā dīkstāvē. Tāda situācija, kas var ilgt gadiem, ir piesegšana un lojalitātes izrādīšana pret cilvēkiem, kuriem ir apsūdzības krimināllietās.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. Ko Jūs te tikdaudz “vārāties”? Cilvēki taču redz, ka tādi remonti un būvdarbi, kā tagad, vēl Rīgas vēsturē nekad nav veikti. Vai tad 100 gadu laikā kāda Rīgas dome ir remontējusi – ielas, iekšpagalmus , skolas, beŗnudārzus, koncertzāles, parkus, stadionus, izbūvējusi lielus bērnu rotaļu laukumus un tā joprojām.
  Manuprāt, lai celtu savu popularitāti pirms vēlēšanām, nonicinot citu veikto darbu, ir vienkārši nezolīdi!!!!!

 2. Kā tad- no kurienes nākusi, par to arī runā un tā jūtas…

 3. Vai tad J.Strīķei nav taisnība,Miķelsona,Magones ,Lemberga lietā?Jūrmalas un Rīgas Domers sakarā.
  To ka zooloģisks naida pret Strīķi tiek vērsts tieši no Ventspils pundura atbalstītājiem,var redzēt pa gabalu un tagad kad viņa iedrošinas uzstāties pret “svēto nilu”,tiem pievienojušies migranti un par autobusa taloniem nopirktie latvijieši!

 4. Jā! jutai vajag apvienoties ar sudrabu, zaķi un līdaku tad tik sāksies uzplaukums Rīgā un ne tikai, visā Latvijā, vienīgi gribētos lai viņa uzvārdu nomaina atpakaļ! cik saprotu knab viņa paveica milzīgu darbu tur tagad jau viss ir kārtībā, tagad atliek tik sakārtot Rīgu

 5. Vai visi ārzemju aģenti ir salikti aiz restēm, kā šī ?

 6. Vai ir iemesls, kāpēc šī sieviete vēl aizvien rēgojas publiski?
  Kāpēc nav bijusi tiesa? Kas Šī persona ir???

 7. Vai ir iemesls, kāpēc šī sieviete vēl aizvien rēgojas publiski? Kas sedz aho?
  Kāpēc nav bijusi tiesa?

 8. Juta ir malacis ! Un viņai jābalotējas Saeimā. Ja šī sieviete kļūtu par premjēru, daudzi oligarhiņi momentā aizlaistos no Latvijas ! Arī Bordāns ir goda vecis ! Saprotams, ka jau tagad viņus mēģina nomālēt ar dubļiem, jo baidās. Turies Juta !

 9. Lielkrievu šovimisms spragst Rigā pa visām vilem

 10. Nu ilgi nevar tā vilkties ka Riga arvien tālak iet uz pārkrievošanos.
  Nu grib tā krievu tauta dzivot Latvijā bet ar savu krievu”es”.kā lielkrievu šovinists.Ari Ušakovs

 11. no strīķes un bordāna tik pat daudz labuma, kā no manis balerīna.

 12. Raksts labs, tomēr:
  “…vide bija ļoti nežēlīga no pedagogu puses, kas bija kompartijas šovinisti un baltiešus uzskatīja par fašistiem.”
  šim neticu!
  No pers. pieredzes spriežot, ka esmu latvietis, man Krievijā ticis drīzāk + siņš nekā – usiņš.
  Un es tur PSRS laikā dienēju, jau LR laikā 2x pa gadam strādāju. Bija ok, ja kas. Pat nezinu, kā būtu jāuzvedas, lai mani apsaukātu…, un pat vēl par fašistu…, to jāmāk.

  • Par skolām nezinu,bet pat izglītotu cilvēku vidū,varēji runāt par jebkuru tēmu,lamāt Brežņevu un stāstīt anekdotes,bet tikko pieskāries nacionālajam jautājumam,tā pat no pārliecinātākā režīma nīdēja,līda ārā šovinista un impērista āža kāja.

  • šodien to naideli kurina rotšildplukatas ! Atbildēt

   jā, līdz kādam 82-83. gadam vispār šis vārdels “fašists” netika pieminets, bet vēlāk gan baltiešus mēdza šad tad tieši šitā apsaukāt armijā, turklat kas dīvainākais- reģionos kur neviens fašists(acīmredzams domāti vācu nacisteļi) netika kāju spēris, piem. Kamčatkā, Sahalīnā, Piejūras apgabalā..

 13. Atnalstu JKP, Jāni Bordānu un pārējos. Juta stāsta precīzi un godīgi. Tā ir jauna politikas virzība. Bet nevajag pieļaut naivumu arī – vajag “uzbrukt” ar argumentiem, vajag “strīdēties” ar ļaunumu un parādīt, kāds tas ir, nevis – mēs jau stāstam tikai par saviem darbiem, pretiniekus neaiztiekam. Tas ir naivums – ļaunums uz katra soļ – kā runa par politiku, tā piesau – re, tie viņi, ko dara, kaut nav sacītajam bijis neviena argumenta.

  Pie varas šodien čekistiski (stukaču) -komunistikā grupējuma NOMENKLATŪRA un viņu lidzskrējēji – TB/LNNK./ NA, ZZS, Vienotība un Interfronte.

  • Protams, viņa stāsta visu, kas bankrotējušajiem “veiksmesstāstniekiem” varētu ļaut pāriet no piešmucētās siles (bankrotējušās partijas) pie citas, kazi, labākas un pilnākas. Vēl jau viss nav “izleksēts”, vēl jau diklti gribas turpināt to sili tukšot!

 14. Strīķe Maskavā augusi, mācījusies, kas zina viņas mērķus un uzdevumus. KNABu jau padarīja par nespējīgu veikt savus uzdevumus, Latvijai nevajadzīgs cilvēciņš.

  • Pareizi,jo labāks cilvēks tiek Latvijai jo vairāk viņu knābā mantrauši vai to izdzimteņi.JKP ir jauna partija un par to ir nākošgad jābalso,ja četru gadu laika sevi nepierāda,balsojam par tādu partiju,kas domā par cilvēkiem par mūsu valsti.Vecās partijas tik strādā savā labā par tautu nedomā,nu gandrīz nedomā.Nesaprotu,cik lielam idiotam ir jābūt lai balsotu kaut vai par tādu partiju kā zzs ?????????

   • Par to balsošanu... Atbildēt

    Jābūt tieši tikpat lielam idiotam, cik liels ir tas, kurš balsos par JKP- “jēli zaļās krāsas vienoto” vienas palielas daļas jauno “apmetni”…

 15. Pirms vēlēšanām ,ja pareizi atceros Stendzenieks bija ierakstījis,ka Strīķe ir galīgi nodzērusies un pievienojis attiecīgu viņas foto.Tā kā viņš ir daudzu nejēdzīgu pirmsvēlēšanu reklāmu autors,tad man uzreiz bija skaidrs,ka balsošu par JKP Rīgas domes vēlēšanās!

 16. Prieks,ka ir tā Strīķe,Bordans,Juraš ar savu komandu

 17. JKP vajag nemt vera tris punktus pirms velesanam . 1. neticet un atmaskot uzpirkto aptauju kaktu kantorus .2. uztaisit mapiti par korupciju RD un Valsti . 3. panakt , ka velesanu nakti butu pie balsu skaitisanas uzticami noverotaji . It seviski galvenaja balsu skaitisanas kantori.

 18. Citāts: ”Ar kolēģiem esam vienojušies, ka darām, kā labāk, pareizāk un racionālāk partijai, nevis kādam no mums.”
  Lūk tas ir tas, ko visas partijas dara, līdz ar to, arī šī ne ar ko neatšķiras no pārējām. Viss partijas labā, bet kā tad ar pārējo sabiedrību? Reņģuēdājiem, lauku darba rūķiem un citiem nodokļu maksātājiem? Varu diezgan droši apgalvot, ka nekā jauna. Un kamēr tā būs, vēlētāji būs kūtri balsotāji.
  Vēlētāji nu jau droši sāk vērtēt pēc darbiem nevis saukļiem, lai arī tas ļoti sarūgtina pie varas esošos.

 19. Strīķe jau kā Baltā nama pārstāve – emisāru uzticības persona? Pietiek jau, uzdzīvoja Rīgas Domē 90. gados i nacionāļi, i liberasti, i zoziāldemokrāti ar dižausekli īvānu priekšgalā. Ušakovam un Saskaņai ar vairākuma rīdzinieku atbalstu tagad gadus 50 nāksies smagi strādāt, lai satīrītu un iztīrītu Rīgu. Spēļus zāles, kazino un Marijas ielas grausti nav vajadzīgi Rīgā.

  • kvadrātainais padlatvijietis arī iečiepstējās.

   • Tātad vecais “Kvadrāts”mums no Padomju Latvijas,tātad Padlatvietis,vai īsāk sakot padla!

    • spiežu roku Kvadrātam! Atbildēt

     kas te piemin “kvadrātu”? Lopi tādi, Sarkano Kvadrātu izlaupīja, izjauca , iekartas izzaga (tās tagad štancē galošas Pnompeņjā) cilvēki palika bez darba, iekrājumi nozagti…un tu vel šņuksti par latviešiem, ute =zagļu līdzdalībniece “anā(l)konda”?

 20. Šī jau arī pozē rītā vakarā,kā VVF, modele

 21. Prieks, ka Rīgā kaut azartspēles tiek izstumtas no vecpilsētas. Citādi staigājot pa Rīgu ušakova laikā tā stipri izmainījusies sliktā,bezgaumīgā veidā,tas labi redzams kad ilgāk neesi bijis Rīgā. Paldies Jutai Strīķei un sabiedrotajiem, kas iebilst pret ušakova kremļa politiku Rīgā. Ticu, ka augs atbalstītāju skaits īstai Latvijai!

 22. Tad vajadzēja tās azartspēles izskauzt no mikrorajoniem, nevis no Vecrīgas,kur brauc tūristi

 23. Šobrīd mūsu Latvijā valstsvīru nav ….. vienīgais Levits , bet to neievēlēja , kārtība būtu !!! Vējonītis tik nespējīgs , jo ne jau viņš domā …. kas atliek , piedalīties izklaidēs , tur nav politikas .

 24. Ušakovs ir vienīgais valstsvīrs Latvijā ,tā nesen intervijā dzirdēju no bijušās veselības ministres Rozentāles mutes,bet blakus sēdošais ,,tumbočkas,, Kampars par tādu uzskata geju Rinkēviču.
  Latvijai ar Krieviju daudz kas kopējs un arī nedaudz kas atšķirīgs. Kopējs ir milzīga cilvēku noslāņošanās mantiskā ziņā,korupcija,valsts izzagšana. Iespējamos sociālos nemierus Latvijā vara slāpē atbalstot nabagu emigrāciju uz labklājības zemēm,bet Krievijā trūkumā nonākošiem iepotē lepnumu par Krievijas lielo kodolarsenālu,armiju un visu krievu aizstāvēšanas ideju neatkarīgi no tā kurā vietā uz planētas viņi atrastos.Krievijas dabas bagātības nav izzogamas,bet ar Latviju šajā ziņā ir pavisam bēdīgi.

  • Tas ir tikai laika jautājums Atbildēt

   Pirms Krievijas trūkumā nonākušie un vajātie sacelsies un saplosīs Putina varzu gabalos. Tāpēc vińš to tautu grib tā kontrolēt un zombēt…. jo cits vińam nav ko darīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+