Latvijā
Rīga

Rīgas domes opozīcija nakts vidū pamet sēdi 16

Foto – LETA, kolāža – la.lv

Sēde dziļā naktī

Nesamierinoties ar Rīgas domes valdošo partiju izstrādāto frakciju vietu sadalījumu komitejās, opozīcijas deputāti pameta nakts vidū notiekošo domes sēdi un gatavojas vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), apstrīdot vietu sadalījumu komitejās.

Sākot izskatīt jautājumu par komiteju sastāvu apstiprināšanu, opozīcijas deputāti norādīja, ka, iedalot komiteju vietas frakcijām, nav ievērots proporcionalitātes princips. Partijas “Vienotība” Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis skaidroja, ka līdz šim izstrādātajā komiteju sastāva projektā ir nesaprotama un neloģiska proporcija, kas turklāt neatbilst normatīvajiem aktiem.

Domes pozīcija noraidīja pārmetumus, uzsverot, ka normatīvie akti nenosaka, kādā veidā proporcija nosakāma, un, viņuprāt, izstrādātais komiteju vietu sadalījums ir atbilstošs proporcionālajam sadalījumam.

Deputāts Juris Pūce (LA) sacīja, ka, ja tiks apstiprināts šāds komiteju sastāvs, tad tas būs prettiesisks, līdz ar to tādi būs arī turpmākie komiteju lēmumi. Tādēļ viņš aicināja vadošās partijas neatbalstīt šādu projektu, uzsverot, ka par šo lēmumu būs atbildīgs katrs no deputātiem.

Pēc viedokļu apmaiņas opozīcijas partiju deputāti vienojās nepiedalīties, viņuprāt, prettiesiskā balsojumā un pameta sēžu zāli.

“Tas, ko patlaban veic Rīgas domes pozīcija, ir kā minimums antidemokrātiski, jo mūsu vēlēšanu sistēma balstās uz proporcionalitātes principu, proti, katram ir atbilstošs deputātu skaits un iespēja piedalīties komiteju darbā atbilstoši vēlētāju dotajai uzticībai. Tagad šis proporcionalitātes princips netiek ievērots un mēs šajā nelikumīgajā lēmumu pieņemšanā nevaram piedalīties. Tāpēc pametām sēžu zāli,” aģentūrai LETA sacīja Ķirsis.

Viņš uzsvēra, ka šodien nakts vidū apstiprināto komisijas sastāvu opozīcijas partijas apstrīdēs VARAM, paturot iespēju apstrīdēt arī pirms divām dienām grozīto Rīgas domes nolikumu, kas ļāva palielināt pozīcijas deputātu skaitu komisijā.

Juta Strīķe (JKP) aģentūrai LETA norādīja, ka jau no rīta opozīcijas partijām izdevās novērst “pilnīgi prettiesisku mēģinājumu ierobežot debašu ilgumu un jautājumu skaitu mēra kandidātiem”.

“Mēs pēc vairākiem pieprasītajiem pārtraukumiem un skaidrojumiem panācām, ka viņi atsauc savas prettiesiskās darbības. Tikko, neskatoties uz deputātu vienlīdzīgām tiesībām piedalīties komiteju darbā, ir nepamatoti samazināts opozīcijas pārstāvju skaits komitejās. Tas nav proporcionāli vēlētāju gribai – sanāk, ka opozīcijas tiesības ir mazākas, nekā pozīcijas deputātiem,” teica Strīķe.

Deputāte uzsvēra, ka ar izdomāto aprēķinu pozīcijas partijas ir sev dubultojušas pozīcijas un opozīcijas partiju deputātu starpību komitejās. “Pēc vēlētāju gribas pozīcijai komitejās būtu jābūt tikai par vienu cilvēku vairāk, taču tagad ar savām darbībām panākts, ka ir par diviem cilvēkiem vairāk,” teica Strīķe.

Viņasprāt, tas ir klaji prettiesiski, jo vēlētājs ir izlēmis to, kas strādās Rīgas domē, piebilstot, ka šāds lēmums tiks pārsūdzēts VARAM.

Strīķe pauda cerību, ka, izpētot situāciju, pozīcijas deputāti apdomāsies un nepieņems prettiesisku lēmumu.

Taču pretēji cerībām, opozīcijai pametot zāli, tribīnē kāpa Rīgas mērs Nils Ušakovs (S), kurš skaidroja, kāpēc aprēķini ir šādi. “Mums viss ir kārtībā, gan ar likumiem, gan ar matemātiku, gan ar katru dienu domes dzīvē,” teica Ušakovs.

Zālē palikušie 32 “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) deputāti turpināja runāt par komiteju locekļiem, GKR pārstāvjiem izsakot priekšlikumus par saviem kandidātiem komitejās.

Vēlāk deputāti ievēlēja komiteju sastāvus, vienbalsīgi gan noraidot, gan apstiprinot vairākas pieteiktās opozīcijas kandidatūras darbam komisijās. Visbeidzot deputāti pieņēma gala lēmumu, apstiprinot jau iepriekš sagatavoto lēmuma projektu “Par Rīgas domes pastāvīgo komiteju ievēlēšanu”.

“Vienotība” vēlējās vairāku savu deputātu pārstāvniecību komitejās, tomēr apstiprināti katrā komitejā tika pa vienam partijas pārstāvim. “Vienotība” bija izteikusi priekšlikumu darbam Finanšu un administrācijas lietu komitejā apstiprināt Vilni Ķirsi, kurš vienbalsīgi tika ievēlēts komisijā. Tāpat Ķirsi ievēlēja darbam Satiksmes un transporta lietu komitejā.

Savukārt noraidīta tika Olafa Pulka (V) kandidatūra darbam Finanšu un administrācijas lietu komitejā. Vienlaikus viņu apstiprināja Pilsētas attīstības komitejas sastāvā, kā arī Sociālo jautājumu komitejā.

Noraidīta tika Ineses Andersones (V) kandidatūra darbam Pilsētas attīstības komitejas sastāvā, vienlaikus ar 32 balsīm par Andersone tika ievēlēta darbam Izglītības, kultūras un sporta komitejā un Pilsētas īpašuma komitejā.

Noraidīta tika Laura Ērenpreisa (V) kandidatūra darbam Izglītības, kultūras un sporta komitejā, tomēr viņš ievēlēts Mājokļu un vides komitejā, kā arī Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā.

Tālāk deputāti balsoja par “Bordāna priekšlikumu”, neprecizējot detaļas. Domes darba parādās Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcijas priekšsēdētāja Jāņa Bordāna pieteikums par JKP pārstāvjiem domes komitejās. JKP katrā komitejā bija pieteikusi pa trim kandidātiem. Zālē esošie pozīcijas deputāti vienā balsojumā vienbalsīgi atbalstīja šo pieteikumu.

Vēlāk notika balsojums par divu “Saskaņas”/GKR deputātu priekšlikumiem, skaļi neprecizējot konkrēti par kādiem. Ar to domes sēde arī beidzās, deputātiem dodoties vēlēt komiteju vadītājus.

Komiteju vadība nemainās

Sešās no astoņām Rīgas domes komitejām vadību saglabājuši līdzšinējie priekšsēdētāji – vadība mainījusies vien Pilsētas īpašuma komitejai, kuru turpmāk vadīs Oļegs Burovs (GKR), tādējādi ieņemot Rīgas vicemēra Andra Amerika (GKR) vietu.

Ameriks gan turpinās darboties šajā komitejā. Viņš šovakar kolēģiem norādīja, ka nekandidēs uz nevienas komitejas vadītāja amatu, minot, ka ir tādi cilvēki kā, piemēram, Burovs, kurš saņēmis lielu vēlētāju atbalstu un kuram būtu jādod iespēja vadīt kādu komiteju.

Burovs ilgus gadus vadīja Rīgas domes Īpašuma departamentu, tomēr uzrakstīja atlūgumu, lai kļūtu par deputātu.

Lēmumus par komiteju vadītājiem partiju “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” deputāti pieņēma bez opozīcijas klātbūtnes īsās atsevišķās komiteju sēdēs. Opozīcija, nesamierinoties ar Rīgas domes valdošo partiju izstrādāto komiteju vietu sadalījumu frakcijām, nakts vidū pameta domi.

Finanšu un administrācijas lietu komitejas vadītāja amatu saglabājis domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S), Sociālo jautājumu komiteju turpinās vadīt Olga Veidiņa (S), bet Pilsētas attīstības komiteju – Maksims Tolstojs (S), Izglītības, kultūras un sporta komiteju – Eiženija Aldermane (GKR), Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komiteju – Vadims Baraņniks (S), Rīgas domes Mājokļu un vides komiteju – Vjačeslavs Stepaņenko (GKR), savukārt Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komiteju turpinās vadīt Dainis Turlais (GKR).

Iepriekš vēstīts, ka partiju “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” koalīcija aizejošā Rīgas domes sasaukuma pēdējā sēdē trešdien veica priekšdarbus, lai spētu nodrošināt stabilu vairākumu visās Rīgas domes komitejās arī nākamajā sasaukumā, kurā abas partijas būtiski zaudējušas pozīcijas, tādējādi līdzšinējā nolikuma apstākļos tas būtu apgrūtinoši. Tika noteikts, ka turpmāk katrs deputāts varēs darboties vairāk nekā divās domes komitejās. Tomēr katrā komitejā varēs būt līdz 20 deputātiem.

Ameriks saglabā Rīgas vicemēra amatu

Rīgas domes sēdē piektdienas naktī vicemēra amatā ievēlēts partijas “Gods kalpot Rīgai” dibinātājs Andris Ameriks, kurš šo amatu ieņems trešo termiņu pēc kārtas.

Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) uz priekšsēdētāja vietnieka amatu izvirzīja Amerika kandidatūru, bet domes deputāte Juta Strīķe (JKP) amatam izvirzīja Jāni Bordānu (JKP).

Rīgas vicemēra vēlēšanās piedalījās 58 deputāti. Par Ameriku nobalsoja 32 deputāti, savukārt Bordāns saņēma 26 domnieku atbalstu.

Kā liecina Rīgas domes sēžu darbakārtība, vicemēru bija plānots izraudzīties aptuveni pusotras stundas laikā, sēdei sākoties plkst.22, jo jau plkst.23.30 bija ieplānota nākamā sēde, kas paredzēta domes komiteju sastāva apstiprināšanai. Taču uzrunu, jautājumu sesijas un debašu cikls vien aizņēma vairāk nekā trīs stundas, pēc kā sekoja stundu garš balsošanas process.

Jautājumu un atbilžu sesija būtiski neatšķīrās no pirms tam notikušās domes priekšsēdētāja amata kandidātu iztaujāšanas – opozīcijas partiju izvirzītās kandidatūras galvenokārt izvaicāja opozīcijas partiju deputāti. Ar jautājumu palīdzību opozīcijas partiju deputāti deva iespēju Bordānam izklāstīt savu redzējumu par pilsētas attīstības jautājumiem, vienlaikus uzsverot, ar ko viņa izvēlētais attīstības kurss ir labāks par līdz šim piekopto.

Tikai opozīcijas partijas pamatā izvaicāja arī domē līdz šim valdošo partiju izvirzīto kandidātu Ameriku, šajā gadījumā gan biežāk izceļot viņa darbā līdz šim fiksētās nepilnības.

Debašu sesijā opozīcijas deputāti vairākkārt uzsvēra, ka pie tik līdzīga spēku samēra domē, būtu tikai pareizi un loģiski vicemēra amatu uzticēt opozīcijas pārstāvim, ņemot vērā, ka pašvaldības vadītājs turpinās būt Ušakovs.

Jau vēstīs, ka Rīgas domes jaunā sasaukuma pirmā sēde sākās ceturtdien plkst.9 un noslēdzās īsi pirms plkst.19, priekšsēdētāja amatā trešo termiņu pēc kārtas tiekot apstiprinātam Nilam Ušakovam (V).

Ušakovs pieļauj Rīgas domes opozīcijas partiju līderu maiņu

Saistītie raksti

Ir jāsaprot, ka, iespējams, piedzīvosim Rīgas domes opozīcijas partiju līderu maiņu līdz ar Saeimas vēlēšanām, aģentūrai LETA sacīja trešo reizi Rīgas mēra amatā ieceltais Nils Ušakovs (S).

Jautāts par to, kā, viņaprāt, raugoties uz ceturtdien notikušo pirmos jaunā sasaukuma sēdi, varētu mainīties domes opozīcijas darba stils, Ušakovs atturējās no prognozēm.

Ušakovs sacīja, ka viņš uz opozīciju kopumā neraugās četru gadu periodā, drīzāk – laika posmā līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, kas notiks pēc pusotora gada.

“Skatoties uz no opozīcijas partijām ievēlētajiem deputātiem, ir jāsaprot, ka, iespējams, ļoti liela daļa no viņiem mainīsies pēc gada un četriem mēnešiem. Mēs veicām aptauju starp saviem deputātiem – Saeimas vēlēšanās būtu gatavs piedalīties varbūt tikai viens deputāts. Taču te mēs redzam [Mārtiņu] Bondaru, [Juri] Pūci. Pēc būtības visi līderi, skaidrs, tēmēs atpakaļ uz Saeimu,” teica Ušakovs.

Jautāts, vai jaunā sasaukuma pirmās sēdes norise bija pārsteigums, Ušakovs uzsvēra, ka šī ir ilgākā sēde, kurā tika vēlēts mērs.

“Gaidīju, ka pirmā sēde nebūs viennozīmīga,” sacīja Rīgas mērs.

Kā ziņots, Ušakovs ceturtdien vēsturiski ilgākajā Rīgas mēra vēlēšanu procesā jau uz trešo termiņu saglabāja galvaspilsētas priekšsēdētāja krēslu.

LA.lv