×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
23. jūnijs, 2017
Drukāt

Rīgas domes opozīcija nakts vidū pamet sēdi (20)

1. Sēde dziļā naktī

1no4
Foto - LETA, kolāža - la.lvFoto - LETA, kolāža - la.lv

Nesamierinoties ar Rīgas domes valdošo partiju izstrādāto frakciju vietu sadalījumu komitejās, opozīcijas deputāti pameta nakts vidū notiekošo domes sēdi un gatavojas vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), apstrīdot vietu sadalījumu komitejās.

Sākot izskatīt jautājumu par komiteju sastāvu apstiprināšanu, opozīcijas deputāti norādīja, ka, iedalot komiteju vietas frakcijām, nav ievērots proporcionalitātes princips. Partijas “Vienotība” Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis skaidroja, ka līdz šim izstrādātajā komiteju sastāva projektā ir nesaprotama un neloģiska proporcija, kas turklāt neatbilst normatīvajiem aktiem.

Domes pozīcija noraidīja pārmetumus, uzsverot, ka normatīvie akti nenosaka, kādā veidā proporcija nosakāma, un, viņuprāt, izstrādātais komiteju vietu sadalījums ir atbilstošs proporcionālajam sadalījumam.

Deputāts Juris Pūce (LA) sacīja, ka, ja tiks apstiprināts šāds komiteju sastāvs, tad tas būs prettiesisks, līdz ar to tādi būs arī turpmākie komiteju lēmumi. Tādēļ viņš aicināja vadošās partijas neatbalstīt šādu projektu, uzsverot, ka par šo lēmumu būs atbildīgs katrs no deputātiem.

Pēc viedokļu apmaiņas opozīcijas partiju deputāti vienojās nepiedalīties, viņuprāt, prettiesiskā balsojumā un pameta sēžu zāli.

“Tas, ko patlaban veic Rīgas domes pozīcija, ir kā minimums antidemokrātiski, jo mūsu vēlēšanu sistēma balstās uz proporcionalitātes principu, proti, katram ir atbilstošs deputātu skaits un iespēja piedalīties komiteju darbā atbilstoši vēlētāju dotajai uzticībai. Tagad šis proporcionalitātes princips netiek ievērots un mēs šajā nelikumīgajā lēmumu pieņemšanā nevaram piedalīties. Tāpēc pametām sēžu zāli,” aģentūrai LETA sacīja Ķirsis.

Viņš uzsvēra, ka šodien nakts vidū apstiprināto komisijas sastāvu opozīcijas partijas apstrīdēs VARAM, paturot iespēju apstrīdēt arī pirms divām dienām grozīto Rīgas domes nolikumu, kas ļāva palielināt pozīcijas deputātu skaitu komisijā.

Juta Strīķe (JKP) aģentūrai LETA norādīja, ka jau no rīta opozīcijas partijām izdevās novērst “pilnīgi prettiesisku mēģinājumu ierobežot debašu ilgumu un jautājumu skaitu mēra kandidātiem”.

“Mēs pēc vairākiem pieprasītajiem pārtraukumiem un skaidrojumiem panācām, ka viņi atsauc savas prettiesiskās darbības. Tikko, neskatoties uz deputātu vienlīdzīgām tiesībām piedalīties komiteju darbā, ir nepamatoti samazināts opozīcijas pārstāvju skaits komitejās. Tas nav proporcionāli vēlētāju gribai – sanāk, ka opozīcijas tiesības ir mazākas, nekā pozīcijas deputātiem,” teica Strīķe.

Deputāte uzsvēra, ka ar izdomāto aprēķinu pozīcijas partijas ir sev dubultojušas pozīcijas un opozīcijas partiju deputātu starpību komitejās. “Pēc vēlētāju gribas pozīcijai komitejās būtu jābūt tikai par vienu cilvēku vairāk, taču tagad ar savām darbībām panākts, ka ir par diviem cilvēkiem vairāk,” teica Strīķe.

Viņasprāt, tas ir klaji prettiesiski, jo vēlētājs ir izlēmis to, kas strādās Rīgas domē, piebilstot, ka šāds lēmums tiks pārsūdzēts VARAM.

Strīķe pauda cerību, ka, izpētot situāciju, pozīcijas deputāti apdomāsies un nepieņems prettiesisku lēmumu.

Taču pretēji cerībām, opozīcijai pametot zāli, tribīnē kāpa Rīgas mērs Nils Ušakovs (S), kurš skaidroja, kāpēc aprēķini ir šādi. “Mums viss ir kārtībā, gan ar likumiem, gan ar matemātiku, gan ar katru dienu domes dzīvē,” teica Ušakovs.

Zālē palikušie 32 “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) deputāti turpināja runāt par komiteju locekļiem, GKR pārstāvjiem izsakot priekšlikumus par saviem kandidātiem komitejās.

Vēlāk deputāti ievēlēja komiteju sastāvus, vienbalsīgi gan noraidot, gan apstiprinot vairākas pieteiktās opozīcijas kandidatūras darbam komisijās. Visbeidzot deputāti pieņēma gala lēmumu, apstiprinot jau iepriekš sagatavoto lēmuma projektu “Par Rīgas domes pastāvīgo komiteju ievēlēšanu”.

“Vienotība” vēlējās vairāku savu deputātu pārstāvniecību komitejās, tomēr apstiprināti katrā komitejā tika pa vienam partijas pārstāvim. “Vienotība” bija izteikusi priekšlikumu darbam Finanšu un administrācijas lietu komitejā apstiprināt Vilni Ķirsi, kurš vienbalsīgi tika ievēlēts komisijā. Tāpat Ķirsi ievēlēja darbam Satiksmes un transporta lietu komitejā.

Savukārt noraidīta tika Olafa Pulka (V) kandidatūra darbam Finanšu un administrācijas lietu komitejā. Vienlaikus viņu apstiprināja Pilsētas attīstības komitejas sastāvā, kā arī Sociālo jautājumu komitejā.

Noraidīta tika Ineses Andersones (V) kandidatūra darbam Pilsētas attīstības komitejas sastāvā, vienlaikus ar 32 balsīm par Andersone tika ievēlēta darbam Izglītības, kultūras un sporta komitejā un Pilsētas īpašuma komitejā.

Noraidīta tika Laura Ērenpreisa (V) kandidatūra darbam Izglītības, kultūras un sporta komitejā, tomēr viņš ievēlēts Mājokļu un vides komitejā, kā arī Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komitejā.

Tālāk deputāti balsoja par “Bordāna priekšlikumu”, neprecizējot detaļas. Domes darba parādās Jaunās konservatīvās partijas (JKP) frakcijas priekšsēdētāja Jāņa Bordāna pieteikums par JKP pārstāvjiem domes komitejās. JKP katrā komitejā bija pieteikusi pa trim kandidātiem. Zālē esošie pozīcijas deputāti vienā balsojumā vienbalsīgi atbalstīja šo pieteikumu.

Vēlāk notika balsojums par divu “Saskaņas”/GKR deputātu priekšlikumiem, skaļi neprecizējot konkrēti par kādiem. Ar to domes sēde arī beidzās, deputātiem dodoties vēlēt komiteju vadītājus.

 1. Sēde dziļā naktī
 2. Komiteju vadība nemainās
 3. Ameriks saglabā Rīgas vicemēra amatu
 4. Ušakovs pieļauj Rīgas domes opozīcijas partiju līderu maiņu

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. piemeram Bondars kurs moskalu uzdevuma nogremdeja latvijas krajbanku tagad teme uz treknu vietu rigas dome…vai nacionalu lepnums Broka kura piestrada pie Usakova osta vai nu divas vai trijas naudigas dolznosjas.. ta ir tipa Usakova opozicija ko organizeja Maskava lai Usakovam un Amerikam palikt savas vietas..

 2. Ušmeriki ņirgājas par latviešiem

 3. Vēl četrus gadus Rīgu vadīs šo zemi un tautu spējīgs apmuļkot, izmantot savā un savu draugu labā ,bet būtībā dziļi neinteliģents,prasts darbonis,augstprātīgs un tukšs muldoņa….Par atbalstu gan jauZZS, NA dabūs kādus atmestus labumus?..

 4. Prāgas iedzīvotāji 15.g.s. šo jautājumu vienkārši atrisināja.Kad varu pilsētas Rātē bija sagrābuši sveštautieši (vācieši) čehi vienkārši izmeta tos pa logu.

 5. ar “gonoru” neko nepanāks, to Bondrītim vajadzētu ielāgot vai tad VVF nav iemācījusi, slikti būs mācījies

 6. Atcerieties labi un iegaumējiet! Tas, ka Ušakovu Rīgas domē ievēlēja atkārtoti ir 100% ekskomunista
  Brigmaņa un viņa vadītās ZZS nopelns. Tieši ZZS “izlēma” startēt šajās vēlēšanās ar atsevišķu sarakstu
  un jau ar reizi caurkritušu kandidātu, tā apzināti ļaujot uzvarēt citiem ekskomunistiem – “Saskaņai”. Un te nav jāstāsta, ka tā bija nejaušība. Pretējā gadījumā Rīgas mērs būtu no latviešu partijām. Cik ilgi vēl šie padomisti vazās tautu aiz deguna? Augstprātīga, nicinoša attieksme pret opozīciju piemīt tikai komunistiem
  un pirmās sēdes tieši to arī apstiprina.

  • ka tev ir ļoti liels naids uz zzs. bet tas nav iemesls visu laiku dirst ka viņi vainigi. esi vīrs un beidzot saproti ka tudaliņu partijas vienkārši nav spējigas ne izvirzit sakarigu kandidātu, nedz ari vienoties par sakarigām programmām. un veletāji jau gan ir pelēka masa savā vairākumā, bet pat ši pelēkā masa pa lielam jau saprot kas ir kas

 7. varetu vispār uz sēdēm neiet un viss. dome vares mierigi strādāt, auda ietaupisies, nebus jāmaksā deputātiem par darbu……

 8. Bāleliņi atzina sakāvi un aizgāja izraudāties.

 9. “Muļķi arī baznīcā dabū pērienu”- tāds sens latviešu sakāmvārs. Šoreiz ikurāt par to mūsu opozīciju. “Kā mežā sauc, tā atskan”- kā “opozīcija” pret “pozīciju”, tā “dabū atpakaļ”, kā Saeimā “pozīcija” pret “opozīciju”, tā pašvaldībās “dabū atpakaļ”. Kad reiz tie deputātnieki sapratīs, ka kopīgi jāstrādā gan pilsētai, gan valstij, gan tautai, ne savai kabata par labu ?!

 10. Skumji, ka tā viss notiek. Vakardienas mēra vēlēšanas parādīja reāli kāds kurš ir. Biju šokā par augstprātīgu, nihilistisku un nicinošu attieksmi no bijušā mēra puses pret jauno opozīciju un tās līderiem. Skumji, ka tas viss notiek Rīgā un tik ļoti gribas, lai beidzot te ir īsts, foršs pilsētas saimnieks……bet nekā, atkal būs jāgaida nākamās vēlēšanas. Vakardienas vēlēšanās kāds sev sapelnīja mīnusus un parādīja, cik zemu var nolaisties, lai tikai krēsls neizšļuktu no dibenapakšas 🙂

  • Tāds ar tādu sazatika Atbildēt

   Ar ko gan tie “mūsu” opozīcijas pārstāvji bija labāki? Kāds gan skaistums un cēlums, godaprāts un tautas interešu pārstāvība, nesavtīgums un lēnprātība, galu galā- saprāts- bija viņu “kaismīgajās runās”? Kā ir bijis ar viņu darbiem?

  • Vai ir kāds pamats domāt, ka vara Rīgā viegli iekritīs rokās? Kad tautas vairākums beidzot vairs nebūs gatavs samierināties ar pastāvošās varas muļļāšanos un piekoptām nelikumībām, iespējams, varas maiņa var notikt ātrāk kā paredzēts vēlēšanu nolikumā

 11. Paredzu, ka nākošās Rīgas pašvaldību vēlēšanās beidzot mainīsies gan Rīgas mērs, gan opozīcija nomainīs pozīciju, ja opozīcija darbu turpinās tik enerģiski kā pirmajā Rīgas domes sēdē. Vēlu spēku un izturību konsekventas rīcības īstenošanā visam četru gadu darba cēlienam! Paldies!

 12. Līdzīgi domāja arī Saskaņa, kad tā palika opozīcijā Saeimā un loģiski, nedabūja nevienu portfeli.
  Tā kā, mazākums tomēr nav vairākums, kas var darīt kā grib, khe, khē.

 13. kā tudaliņiem savas zāles negaršo Atbildēt

  tieši tāpat saeimā opozicija var spirināties kā grib, un valdošās partijas dara kā grib, bet tāpec jau neviens prom neskrien. te tūdaliņi taisa cirku jo pirmkārt jārāda ka “cīnās” (nav jau gan īsti par ko, ja neskaita savus maciņus) un otrkārt nav jau raduši ka šos noliek pie vietas.

 14. Vajag tagat no saimas visām komitsjām izmest visus ušakova suņus.

Draugiem Facebook Twitter Google+