Dabā
Zaļā dzīvošana

Rīgas jūras līcī pie Kolkas ūdens sasilis līdz teju +27 grādiem!0


Jūras ķīvīte.
Jūras ķīvīte.
Foto – LETA/Edgars Lediņš, Latvijas Ornitoloģijas biedrība

Papildināta ziņa pl.21:46

Ceturtdienas vakarā Rīgas jūras līcī pie Kolkas ūdens sasila līdz +27,1 grādam, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Visu dienu spīdot saulei, ūdens temperatūra Kolkas novērojumu stacijā paaugstinājās no +25 grādiem rītā līdz +27,1 grādam deviņos vakarā. Rojā un Mērsragā tā sasniedza attiecīgi +23,7 un +26,6 grādus.

Kolkā reģistrēta viena no augstākajām jūras ūdens temperatūrām Latvijas meteoroloģisko novērojumu vēsturē. 2014.gada 26.jūlijā Kolkā bija līdz +26,5 grādiem silts ūdens, savukārt 2010.gada vasarā, kas Latvijā bija karstākā novērojumu vēsturē, ūdens temperatūra Kolkā nepārsniedza +24,7 grādus.

Visaugstākā ūdens temperatūra Kolkā novērota 1973.gada 7.jūlijā, kad ūdens sasila līdz +27,8 grādiem.

Jau vairākas nedēļas siltākais ūdens Latvijas piekrastē ir Rīgas līča rietumos – no Jūrmalas līdz Kolkai. Valdošo ziemeļu un austrumu vēju ietekmē krietni vēsāks ūdens saglabājas Vidzemes piekrastē, kā arī atklātā jūrā Kurzemes rietumkrastā.

Siltajos ūdeņos ir vairāk ūdensaugu un aļģu, savukārt vēsie ūdeņi ir vistīrākie.

Tuvākajās dienās ūdens temperatūra Rīgas jūras līča Kurzemes piekrastē var pakāpties vēl augstāk.

Ūdens temperatūra lielākajā daļā Latvijas upju un ezeru ir +21..+26 grādi.

Jau ziņots, ka pēdējās dienās Baltijas jūrā novērota pasaulē lielākā ūdens temperatūras anomālija – ūdens virsējo slāņu temperatūra lielā platībā par vairāk nekā pieciem grādiem pārsniedz ilggadējo vidējo rādītāju.

Tapat jau LETA vēstīja, ka Veselības inspekcija (VI) ir noteikusi ierobežojumus peldēties vairākās Latvijas peldvietās saistībā ar zilaļģu savairošanos tajās, aģentūrai LETA pavēstīja VI pārstāve Elīna Šķēle.

Viņa norādīja, ka, ilgstoši pastāvot karstam un sausam laikam, Latvijas peldvietās tiek novērota pastiprināta zilaļģu savairošanās.

Šobrīd, pēc VI rīcībā esošās informācijas, potenciāli toksiskās zilaļģes savairojušās tādā apmērā, ka piemērojami peldēšanās ierobežojumi ir Daugavas peldvietā Ķīpsalā pie Vanšu tilta, Mazajā Daugavā Lucavsalas D daļā, Buļļupes peldvietā pie Birzes ielas, kā arī Mazā Baltezera peldvietā Alderi.

Zilaļģu savairošanās pazīmes novērotas arī Lielvārdes peldvietās Daugavā “Austriņu ceļš” un “Daugavas iela”.

Saskaņā ar saņemto informāciju no iedzīvotājiem un pašvaldību pārstāvjiem, zilaļģes novērotas arī Ķīšezera peldvietā Šmerļupītes ietekas tuvumā, Lielā Baltezera peldvietā pie “Hotel Baltvilla”, Mazā Baltezera peldvietā Alderi, Daugavas kreisajā krastā Aizkrauklē, pie Pļaviņu hidroelektrostacijas, Lubezerā Valdemārpilī, kā arī Lancenieku (Dzirnavu) ezerā Džūkstes pagastā Tukuma novadā.

Visa informācija par peldvietām, kurās tiek pārbaudīta ūdens kvalitāte, pieejama VI tīmekļa vietnes “www.vi.gov.lv” sadaļā “Vides veselība – Peldūdens – Peldūdens monitorings”.

Saistītie raksti

Inspekcija aicina pirms peldes vizuāli novērtēt ūdens stāvokli un atturēties no peldēšanās, ja ūdenī visā peldvietas akvatorijā novēro ūdens saduļķošanos un tā iekrāsošanos zaļā krāsā, kā arī netīri zilganzaļu plēvi virs ūdens vai aļģu saskalojumus.

LA.lv