Viedokļi
Komentāri

Franks Gordons: Rīgas krievu avīzes nekrietnie paņēmieni21


Franks Gordons
Franks Gordons
Foto – Timurs Subhankulovs

Man jau reiz nācies norādīt uz Rīgas krievu laikraksta “Segodņa” vulgāriem un “bulvārīgiem” paņēmieniem, iepazīstinot lasītājus ar Izraēlas specdienesta veterāna, pensionāra Jākova Kedmi (Kazakova) izteicieniem, kas atspoguļo Krievijas viedokli. Tas pats arī šoreiz minētās avīzes tīmekļa variantā “vesti.lv”: “Baltijas valstis pazudīs XXI gadsimta vidū”, šāds virsraksts, protams, liek lasītajam nodrebēt. Tālāk trekniem burtiem nāk šāda rind-kopa: “Krievija necietīs pastāvīgi vācu, angļu, amerikāņu tankus 700 km no Maskavas un amerikāņu militārās eskadriļas 10 lidojuma minūtēs no Pēterburgas” – raksta avīze “Segodņa”.”

Lūk, tā: Krievija necietīs, “raksta avīze”. Šīs niknās, draudīgās rindkopas autors nav minēts, un biedējošais efekts jau sasniegts! Te jāņem vērā, ka avīzes tīmekļa vietni lasa vairāk cilvēku, nekā drukāto laikrakstu.

Šiem spalgajiem, kliedzošiem teikumiem seko penterējums par to, kā avīzei “Segodņa” izdevās ar “Vispasaules krievu preses asociācijas” palīdzību izmangot Jākova Kedmi piekrišanu intervijai. Šis Maskavā 1947. gadā dzimušais vīrs (Izraēlā dzīvo kopš 1969. gada) kādu laiku vadīja šīs valsts specdienestu “Nativ” un nu jau vecuma gados regulāri uzstājas Krievijas valsts televīzijas raidījumos, konsekventi aizstāvot Kremļa viedokli.

Intervija sākas ar nomierinošu apgalvojumu: “Kara nebūs.” Tālāk nāk nožēla par Lībijas diktatora Muamara Kadafi “iznīcināšanu” un mājiens, ka nebūs nekas slikts, ja Asads paturēs Sīriju savā varā. Rietumi uzskata, turpina Kedmi, “ka viņi, novācot Putinu, varēs darīt ar valsti (Krieviju. – F. G.) to, ko viņi darīja Gorbačova un Jeļcina laikā”. Kedmi, kurš jaunībā lauztin lauzās uz Izraēlu, spītējot Padomijas varai, vecumdienās nevar piedot Gorbačovam un Jeļcinam PSRS sabrukuma paātrināšanu…

Un tikai tālāk, intervijas beigu posmā, Kremļa rupors Kedmi metas uzbrukumā. Atbildot uz jautājumu, kādas sekas būs NATO spēku izvietošanai Baltijas valstīs, Kedmi spriež: “Galu galā tas beigsies tā – vai nu viņi paši aizies, vai viņus sviedīs ārā. (..) Krievija nevarēs ilgi paciest tādu situāciju. Samaksās par to līdzās NATO karavīriem Lietuvas, Latvijas un Igaunijas iedzīvotāji.” Tālāk seko teikums: “Krievija necietīs…”, ko Rīgas krievu avīze likusi pašā augšā kā baisu brīdinājumu. Intervijas tekstā Kedmi šos Kremļa draudus vēl pastiprina: “Pēc kāda laika, bet viņa (Krievija. – F. G.) tam darīs galu. Labāk, ja tam darīs galu paši šo valstu iedzīvotāji, vienojoties ar NATO. Ja ne, tad Krievija lietos spēku un izsviedīs tos.” Bet pašā intervijas sākumā Kedmi taču nomierināja: “Kara nebūs”…

Un nobeigumā – daži vārdi par otru nekrietno paņēmienu, ko atļāvusies Rīgas krievu avīze: kliedzošais virsraksts “Baltijas valstis pazudīs XXI gadsimta vidū”, kas skan kā pasaules gals, kā apokalipse, nozīmē vien to, ka zemā dzimstība un masveida emigrācija “iztukšos” Latviju, Lietuvu un Igauniju. Uz to savas intervijas pašās beigās norāda Kedmi. Tā ir skumja perspektīva, demogrāfija ir Baltijas valstu sāpīgākā problēma, un man, kā Latvijā dzimušam un uzaugušam, par to sāp sirds. Bet vizuālais veids, kā to pasniedz “Segodņa”, ir nekrietns.

LA.lv