×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
4. novembris, 2013
Drukāt

Rīgas Mākslas Telpā atklās plašāko Igaunijas laikmetīgās mākslas izstādi

Publicitātes fotoPublicitātes foto

8. novembrī Rīgas Mākslas Telpas Lielajā zālē atklās Igaunijas mākslinieku grupas jubilejas izstādi KURSI KOOLKOND – KURSI SKOLA. Pēdējo gadu laikā Latvijā plašākajā igauņu laikmetīgās mākslas izstādē būs skatāmi deviņu mākslinieku grupas Kursi skola darbi. Grupas māksliniekus vieno 25 gadus ilga sadarbība, katru gadu rīkojot kopizstādes Igaunijā un ārvalstīs.

Igaunijā bieži runā, ka mistiskā Kursi skola ir sagrāvusi uz metropoli centrēto mākslas modeli. Ilgu laiku kursieši tika uzskatīti par zināmā mērā trakajiem, kas gadskārtējos Kursi stila almanahos ar māksliniekiem piemītošo parodējošo, brīžiem pat dzēlīgo toni, uzkurināja pretsparu oficiālajai mākslai. Igauņu mākslinieku grupa tika dibināta 1988. gada 28. aprīlī, kad četri jauni mākslinieki no Tartu Pēters Alliks, Alberts Gulks, Ilmārs Krūsamē  un Prīts Pangseps apvienojās, lai nostātos opozīcijā Tallinai kā mākslas centram. Grupas nosaukums tika aizgūts no neliela ciemata Kursi, kas atrodas starp Tartu un Tallinu, apmēram 40 km no Tartu.

Pirms 25 gadiem, kad radās Kursi skola, grupas dalībnieki publiski ironizēja un dēvēja sevi par provinciāliem māksliniekiem. Mūsdienās no Kursi skolas nāk gan biennāļu mākslinieki, gan valsts mākslas balvu laureāti, gan Igaunijas mākslas institūciju vadītāji un priekšsēdētāji.

„Par spīti nemanāmai saplūšanai ar lielo mākslu, šī grupa joprojām turas kopā, un arī konfrontācija ar oficiālo mākslu ir nedaudz izplūdusi. Saskaņā ar labi zināmo Herberta Rīda apgalvojumu, ka mākslinieku grupas turas kopā aptuveni četrus piecus gadus, kursieši ir pārspējuši visus rekordus. Viens no iemesliem varētu būt tas, ka te mēs nevaram runāt par skolu tās ierastajā izpratnē. Vai kāds var izskaidrot, kas kopīgs hiperreālistiskajiem Ilmāra Krūsamee portretiem ar Alberta Gulka sirreālistiskajiem zīmējumiem, Marko Meetamma konceptuālismam un Pētera Allika groteskumam?
Protams, skaidrojumus varēs atrast, no kuriem, šķiet, vienkāršākais ir neatkarīgā, rotaļīgā un asā kursiešu mentalitāte. Viņi visi ir turējušies pretī dažādiem igauņu mākslas meinstrīmiem. Viņu darbus var pazīt pa gabalu. Kursi skola ir ievērojamu personību skola,” tā kursiešus un viņu darbus raksturo kritiķis un mākslas zinātnieks Ants Juske.

Izstāde „KURSI KOOLKOND – KURSI SKOLA” Rīgas Mākslas telpā būs skatāma no 9.novembra līdz 2014.gada 12. janvārim. Izstādes kuratore Baiba Morkāne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+