×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
9. jūnijs, 2014
Drukāt

Rīgas Mākslas telpa iepazīstina ar Krievijas laikmetīgo mākslu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

13. jūnijā plkst. 16.30 Rīgas Mākslas Telpas Intro zālē atklās plašu starptautisku atzinību guvušās Krievijas laikmetīgās mākslinieces Olgas Černiševas personālizstādi “Baltas līnijas uz zemes, tumšas līnijas debesīs”, kuras atklāšanā piedalīsies pati māksliniece, vēsta RMT apsaimniekotāji SIA “Rīgas Nami”. Šī būs pirmā mākslinieces personālizstāde Baltijas valstīs.

Olga Černiševa ir viena no redzamākajām krievu laikmetīgās mākslas pārstāvēm, kura mākslinieces karjeru sāka 90. gadu sākumā un ātri ieguva starptautisku slavu. Izstādes “Baltas līnijas uz zemes, tumšas līnijas debesīs” ietvaros skatītājiem tiek piedāvāts iepazīties ar pēdējos gados radītiem mākslinieces zīmējumiem un video darbiem, kuri kļuvuši aktuāli pasaules laikmetīgās mākslas kontekstā.

Olgas Černiševas darbos uzmirdz viņas dabiskā spēja ikdienas bezjēdzību pārveidot jēgpilnā mākslā. Mākslas zinātniece un izstādes kuratore Jekaterina Andrejeva uzskata, ka šī spēja izriet no mākslinieces spēcīgās vēlmes būt saskarsmē ar pasauli un viņas ticības mākslas brīnumam. Černiševa ir animācijas meistare. Nereti viņas talants tiek izmantots, lai zīmējumos iemūžinātu cilvēku tēlus, kas dzīvo šķietami bezmērķīgi. Olgas darbos mēs ieraugam to pelēko ikdienu, kuru mūsu ikdienas steigas notrulinātās maņas ir atradinājušās pamanīt, ievērot. Māksla pamanīt ir vēl viena Černiševas talanta šķautne.

Savos darbos Olga Černiševa apzināti izvairās no monumentalitātes. Mākslinieci var iedvesmot kāds nenozīmīgs avīzes izgriezums vai neliela populāra dziesmiņa, kas noklausīta pilsētas taksometrā. Radot mākslas darbus, viņa paliek neitrālas vērotājas pozīcijās un cilvēku ikdienas dzīvi atspoguļo atklāti, bez nosodījuma vai izskaistinājumiem. Vienā no savām intervijām Olga Černiševa saka: “Man mana darbība ir aktivitātes veids, mazs birojs, kas nodarbojas ar dzīves poētiskās patiesības meklējumiem. Neprogresējošs un nedinamisks process. Mēģinājumi. Piemēram, tāda nodarbe: sapņot par to, kas tev ir. Tad var redzēt esošo priekšmetu līdz ar sapņa stāvokli.” Un vēl viņa turpina: “Man pats interesantākais ir – saprast, vai skats uz lietām maina pašas lietas.”

Olga Černiševa (dzimusi 1962. gadā, Maskavā) ir absolvējusi Vissavienības Valsts Kinematogrāfijas institūtu (VGIK) Maskavā, kā arī Amsterdamas Karaliskās Mākslas akadēmiju (Rijksakademie van beeldende Kunsten) Nīderlandē. Māksliniece regulāri piedalās grupu izstādēs un kopš 1992. gada ir sarīkojusi vairāk nekā četrdesmit personālizstādes dažādās pasaules valstīs. Olgas Černiševas darbi atrodas nozīmīgākajās mūsdienu mākslas kolekcijās pasaulē – Teita Modernās mākslas galerijā Londonā, Ņujorkas Modernās mākslas muzejā (MoMA), Valsts Tretjakova mākslas galerijā Maskavā, Vīnes Albertina muzejā u.c.

Izstāde “Baltas līnijas uz zemes, tumšas līnijas debesīs” būs skatāma no 14. jūnija līdz 24. augustam. Izstādes kuratori ir Jekaterina Andrejeva (Krievija) un Māris Vītols. Izstādi organizē biedrība “Latvijas Kultūras projekti” sadarbībā ar ABLV Charitable Foundation, SIA “Rīgas nami” un laikmetīgās mākslas galeriju “DIEHL” (Vācija).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+