Kultūra
Māksla

Rīgas Mākslas telpā sestdien iezagsies “Kramplauzis” 0

Publicitātes foto

Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” laikā sestdien, 5. septembrī, Rīgas mākslas telpā tiks atklāta Francijas laikmetīgās mākslas izstāde “Kramplauzis/Le Cambrioleur”, aģentūru LETA informēja “Baltās nakts 2015” komunikācijas vadītāja Linda Vītola-Barānova.

Izstāde ir veidota īpaši Rīgai, apkopojot mākslas darbus, kas nākuši no Starptautiskās Francijas mākslas izplatīšanas asociācijas (ADIAF) kolekcionāru privātkolekcijām. Izstādē apskatāmi 56 mākslinieku vairāk nekā 80 darbi un, ja neskaita performances mākslu, tajā pārstāvēti visi izteiksmes veidi no gleznām līdz video. Izstāde “Kramplauzis/Le Cambrioleur” piedāvā mākslas darbus, kas tapuši no 1992. gada līdz mūsdienām. Daži no tiem publikai tiks rādīti pirmo reizi, bet citi jau iemantojuši ievērību Francijā un arī ārpus tās.

Kā norāda Vītola-Barānova, šī ir visplašākā un daudzveidīgākā laikmetīgās mākslas izstāde no Francijas, kas Rīgā jebkad ir viesojusies.

“Izstāde “ielaužas” Francijas mākslas pasaulē un atklāj tās dažādību. Atspoguļojot dziļo konfrontāciju starp dažnedažādajiem mājokļiem, no kuriem darbi “nozagti”, izstāde spēlējas ar pretstatiem, mājieniem un sadursmēm, kas skatītājiem, cerams, atklās skaistus mirkļus un negaidītus pavērsienus,” izsakās izstādes kurators Gēls Šarbo no Francijas.

Savukārt izstādes producente Latvijā Inga Šteimane stāsta: “Pirms astoņiem gadiem Rīgu bija sasniedzis “Francijas pavasaris” ar vērienīgu izstādi “Fovisma skats: franču glezniecība 20.gadsimta sākumā”. Fovistu ietekme uz mūsu 20. gadsimta sākuma modernistiem – Rīgas grupas māksliniekiem – ir nenoliedzama, un tā bija skaista tikšanās. Savukārt izstāde “Kramplauzis” ir lielākā Francijas laikmetīgās mākslas izstāde, kāda Latvijā jebkad notikusi. Te ir 21. gadsimts. Turklāt izstāde veidota, sadarbojoties ar ADIAF, kas organizē Marsela Dišāna balvu – galveno laikmetīgās mākslas apbalvojumu Francijā, ko piešķir nu jau 15 gadus, un “Kramplauzī” mēs redzēsim daudzus šīs balvas laureātus un nominantus.”

Izstāde “Kramplauzis/Le Cambrioleur” Rīgā būs atvērta līdz 20. novembrim. “Baltajā naktī” to aplūkot varēs no plkst. 18 līdz 3.

Jau ziņots, ka mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” šogad notiks naktī no 5. uz 6. septembri, piedāvājot 53 notikumus. Par foruma programmas vadmotīvu šogad izvēlēta gaismas tēma, tā atbalstot ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) izsludināto Gaismas un gaismas tehnoloģiju gada ideju.

LA.lv