LETA

Rīgas mēra kandidātiem atšķirīgs vērtējums par korupciju 0

Politiskajiem spēkiem, kas saskaņā ar reitingiem pretendē uz iekļūšanu Rīgas domē, ir visai atšķirīgi viedokļi par to, cik liela problēma Rīgas pašvaldībā ir korupcija. Tagad Rīgā pie varas esošais “Saskaņas centrs” (SC) uzskata, ka korupcija pastāv, bet atklāto gadījumu skaits ir “normas robežās”. Savukārt citi korupciju Rīgā sauc par “sistēmisku problēmu”, liecina aģentūras BNS intervijas ar Rīgas mēra amata kandidātiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

“Kopumā, ja nemaldos, četru gadu laikā atklāti astoņi korupcijas gadījumi. Divus no tiem paši nodevām policijas rokās – “Rīgas namu pārvalnieka” un “Rīgas namu” lietu. Astoņi cilvēki, protams, ir vairāk nekā nulle, bet uz kopējā darbinieku skaita – 25 tūkstoši – fona rezultāts ir pietiekami pieticīgs. Ir ko darīt, ir cilvēki, kas tiks pakāpeniski mainīti, bet rādītājs ir normas robežās,” uzskata SC Rīgas saraksta līderis un tagadējais Rīgas mērs Nils Ušakovs.

Savukārt korupcijas iespēju izskaušanu viņš redz tajā, ka mazinās iespējas vienam cilvēkam pieņemt lēmumus. “Tiek strādāts, bet tā kā saimniecība mums ir milzīga, tas prasa laiku. Taču nav pamatojuma šobrīd kliegt “šausmas, šausmas”…,” visai apmierināts ar situāciju ir Ušakovs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pilnīgi pretējs viedoklis ir partijas “Vienotība” saraksta līderei Sarmītei Ēlertei, kas turklāt norāda uz Korupcijas Novēršanas un apkarošanas biroja teikto, ka izmaiņas Rīgā netiek veiktas pat tad, ja tiek piedāvāts mainīt ļoti konkrētas procedūras.

“Var teikt, ka korupcija Rīgas domē ir sistēmiska. Par to liecina arī korupcijas skandāli, kuri ik pa mirklim tur ir. Piemēram, kā var pazaudēt 1,2 miljonus latu naudas konvertācijā uzņēmums, kuram nav nepieciešami valūtas līdzekļi? Šī uzņēmuma kapitāldaļu turētājs ir Andris Ameriks. Tas nozīmē, ka tas ir viens slikti kontrolēts uzņēmums. “Rīgas satiksme” – uzņēmums, kuram aiziet vislielākā atsevišķā budžeta dotācija jeb 60 miljoni latu gadā. Nevienai atsevišķai lietai no Rīgas pilsētas budžeta neaiziet tik milzīga nauda. Šo uzņēmumu pārvalda nekompetenti “Saskaņas centra” deputāti, kuri nespēj nodrošināt pat to, lai par katru šīs dotācijas latu Rīgas iedzīvotājiem būtu saprotama atskaite. Lai dabūtu “Rīgas satiksmes” gada pārskatu, ir jāpērk dati no “Lursoft”. Tas nav pieejams ne “Rīgas satiksmes”, ne Rīgas domes mājas lapā. Tas nozīmē, ka šis uzņēmums ir viens melnais caurums, kuru rīdzinieki nevar kontrolēt,” kategoriska ir Ēlerte.

Arī Nacionālās apvienības Rīgas mēra kandidāte Baiba Broka norāda uz regularitāti, ar kādu tiesībsargājošās institūcijas apmeklē Rīgas domes struktūras. “Savulaik Rīgas domē bija Korupcijas novēršanas komisija, domāju, ka šī ir tā institūcija, kas ir atjaunojama. Manuprāt, jāstrādā ir preventīvi. Daudzās lietās prevencija ir svarīga,” sacīja Broka.

Pēc viņas domām augstākie korupcijas riski Rīgā ir saistīti ar teritoriālo plānošanu. “Pilsētas attīstības plāns un viss, kas saistās ar būvniecību, ir diezgan neskaidri regulēts. Neskaidrība ir labvēlīga augsne, kurā koruptīvām pazīmēm attīstīties. Detālplānojumu ļoti daudzās teritorijās nav, un tiklīdz tas ir atkarīgs no divu, trīs cilvēku lēmuma, tā ir sistēma, kas rada labvēlīgu augsni korupcijai,” sacīja Broka, piebilstot, ka daudz jautājumu ir arī par iepirkumu konkursiem.

Savukārt Reformu partijas Rīgas saraksta līdere Inga Antāne atzīst, ka pašai Rīgas domes struktūrās ar korupciju vai mājieniem uz to nav nācies saskarties, lai gan viņa kā juriste ir palīdzējusi cilvēkiem risināt situācijas ar Rīgas domi, būvvaldi un dažādām citām iestādēm.

Reklāma
Reklāma

“Bet, ja cilvēki Rīgā par to runā, ja uzņēmēji par to stāsta, tad ir jāpārbauda. Manuprāt, publiski redzamie stāsti jeb aisberga virsotne ir skaidri signāli man kā mēra amata kandidātei, ka ir jāskatās, vai darām visu, lai novērstu pat šaubas par korupciju,” sacīja Antāne, kā risinājumu piedāvājot skaidras vienas pieturas aģentūras principa ieviešanu.