Latvijā
Rīga

“Rīgas nami” sākuši vislielākās nelegālās izgāztuves likvidēšanu 16

Foto – Lauma Kalniņa

Vairāku simtu metru garumā, dažviet pat četru piecu metru augstumā lidostas “Spilve” teritorijā izveidotos būvgružu kalnus aizvadītajā nedēļā sāka šķirot un noglabāt SIA “Rīgas nami” rīkotā iepirkuma konkursa uzvarētājs SIA “Clean R”. Eksperti aplēsuši – būvgružu izvešanai no pērn ļaunprātīgu būvgružotāju izveidotās nelegālās izgāztuves nākamo trīs nedēļu laikā vajadzēs ne mazāk kā 600 kravas mašīnu braucienu. Teritorijas sakopšanai pašvaldības uzņēmums “Rīgas nami” tērēs 50 000 eiro. “Tas ir ļoti sāpīgs trieciens uzņēmuma budžetam. Tā vietā, lai šovasar atjaunotu Spilves vēsturisko lidostas ēku, esam spiesti remontdarbiem paredzētos līdzekļus ieguldīt izgāztuves aizvākšanā,” stāsta SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētāja Vineta Verika, norādot, ka šis gadījums tikai vēlreiz ilustrē dramatisko situāciju, kādā būvgružotāju nelikumīgais rūpals jau gadiem ilgi nostāda zemes īpašniekus un uzņēmējus. V. Verika arī atklāj, ka viņas vadītais uzņēmums pirms izgāztuves likvidēšanas darbu sākšanas teritoriju ierobežojis ar sētu, liktas videonovērošanas kameras, tomēr agresīvos vides piesārņotājus nekas nav spējis atturēt no nelikumīgās darbības. Patlaban spēkā esošie likumi ļauj sodīt vainīgos piesārņotājus vien tad, ja tos “pieķer pie rokas”.

Neilgi pirms Līgo svētkiem par kontroles mehānismiem būvgružotāju darbības ierobežošanai sprieda arī Saeimas Vides un klimata apakškomisijā. “Zemes īpašnieki būvgružotāju visatļautības dēļ cieš simtiem tūkstošu eiro zaudējumu,” norāda V. Verika, vienlaikus uzsverot, ka neviens būvgružotājs nav anonīms. “Katrā no šādām izgāztuvēm var atrast ne vienu vien pierādījumu, kas varētu aizvest līdz pat būvgružotāja mājas slieksnim, dodot iespēju policijai saukt viņus pie atbildības,” pārliecināta “Rīgas namu” vadītāja, cerot uz tiesībsargājošo iestāžu atbalstu šādu noziegumu atklāšanā.

Žurnālisti aizvadītajā nedēļā nelegālajā izgāztuvē pārliecinājās, kā SIA “Clean R” darbinieki šķiro būvgružus to otrreizējai izmantošanai un kā tos iekrauj kravas tvertnēs. Ieva Jansone, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “Clean R” valdes priekšsēdētāja, kopējo būvniecības atkritumu daudzumu Spilves lidlaukā novērtēja piecstāvu mājas lielumā. I. Jansone:

“Ir uzskatāmi redzams, ka teritorijas piesārņošana ir bezatbildīgas būvgružu izvešanas sekas. Lai līdzīgus gadījumus novērstu nākotnē, būvgružu apsaimniekošanas pro­blēma būtu risināma kompleksi, savu atbildības daļu uzņemoties zemju īpašniekiem, atkritumu radītājiem un atbildīgajām institūcijām. Ja zināmākās kompānijas būvgružu izvešanas pakalpojumu piedāvā par vienu summu, bet nepazīstamas – uz pusi lētāk, tad atkritumu radītājam būtu jāsaprot, ka būvgruži, visticamāk, nonāks līdzīgā vietā kā šī.” Tātad arī no būvgružu radītājiem ir atkarīgs, kādā vidē dzīvosim.

Ar darbu norisi Spilves lidlaukā aizvadītajā nedēļā klātienē iepazinās arī Rīgas vicemērs Andris Ameriks. Viņš atgādināja, ka pašvaldības uzņēmums SIA “Rīgas meži” ik gadu no Rīgas un Pierīgas mežiem izved 4500 kubikmetru atkritumu. Administratīvajā inspekcijā atrodas lietas par desmit nelegālajām izgāztuvēm. A. Ameriks: “Rīgas pašvaldība iegulda milzu darbu un līdzekļus, lai pirmkārt, pieķertu tos, kuri izgāž būvgružus Pierīgas mežos, un, otrkārt, lai pēc tam sakārtotu piemēslotās teritorijas. Diemžēl katru gadu tiek uzieti vairāki desmiti jaunu nelegālo izgāztuvju, un patlaban ir skaidrs, ka būtu nepieciešams būtiski pārskatīt esošo likumdošanu, lai stingrāk kontrolētu iespējamos piemēslotājus. Taču ir nepieciešama arī aktīva līdzcilvēku rīcība, kas palīdz mums konstatēt, pieķert un sodīt cūkotājus, jo neviens taču nevēlas dzīvot piemēslotā vidē.”

Rīgas pašvaldībai piederošo “Spilves” lidostas aptuveni 100 hektārus lielo teritoriju pēc sakopšanas iecerēts iznomāt. A. Ameriks skaidro – visticamāk, uzņēmumam, kas saistīts ar aviāciju. Viņš sola, ka jaunais teritorijas apsaimniekotājs varētu būt zināms jau šā gada rudenī.

Apmaksāta publikācija

LA.lv