SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” logo.
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” logo.
Foto-LETA

“Rīgas namu pārvaldnieka” fiktīvi nodarbināto darbinieku lietā viena no apsūdzētajām savu vainu atzinusi 1

Lietā par fiktīvi nodarbinātiem darbiniekiem pašvaldības uzņēmumā “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) savu vainu atzinusi un sodu samaksājusi bijusī RNP darbiniece Olga Mūrniece, kura ir bijušā RNP valdes priekšsēdētāja Aleksandra Antonova māsa, šodien vēsta LTV raidījums “de facto”.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Raidījums vēsta, ka pērn decembrī Mūrniece par konstatētajiem pārkāpumiem savu vainu atzina un spēkā stājies prokurores priekšraksts par sodu bijušajai RNP darbiniecei Mūrniecei. Viņa jau ir samaksājusi prokurores noteikto naudas sodu – 18 minimālās mēnešalgas jeb nepilnus 7000 eiro. Tāpat Mūrniece ir atmaksājusi RNP kā algu noziedzīgi iegūtos 7400 eiro.

Taču šajā lietā uz apsūdzēto sola maijā sēdīšoties RNP Ēku atjaunošanas nodaļas vadītāja vietniece Evija Melbārde.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt par pārējām 10 personām izmeklēšana turpinās.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) ir pārliecināts, ka pret 10 cilvēkiem, pret kuriem turpinās pirmstiesas izmeklēšana, lieta “beigsies ar neko”. Viņam neesot informācijas, ka ar “Saskaņu” būtu saistīta vainu atzinusī Mūrniece vai Melbārde, pret kuru izdalīto lietu maija beigās sāks skatīt tiesa. Melbārde, kas apzūdzēta par krāpšanu personu grupā un dokumentu viltošanu, joprojām strādā RNP. Viņa bija un joprojām ir vadītāja vietniece Uzņēmējdarbības veicināšanas nodaļā, kas nupat pārsaukta par Ēku atjaunošanas nodaļu. Uz “de facto” telefona zvaniem un e-pastiem Melbārde nav atbildējusi.

Pirms pusgada RNP vadītāja amatā ieceltais Aivars Gontarevs apgalvojis, ka Melbārde reāli strādā un viņas tiešais priekšnieks ar darbu esot apmierināts. Uzņēmums gan nav atsaucies uz prokurores aicinājumu pieteikties par cietušo kriminālprocesā, kā arī pieteikt mantiskā zaudējuma kompensāciju.

Jau ziņots, ka Valsts policija (VP) izmeklēšanā noskaidrojusi, ka fiktīvi nodarbinot cilvēkus, no pašvaldības uzņēmuma “Rīgas namu pārvaldnieks” izkrāpti gandrīz 150 000 eiro. Lieta šobrīd pret 12 aizdomās turētajiem nodota prokuratūrai apsūdzības uzrādīšanai, aģentūru LETA iepriekš informēja VP.

Veicot revīziju “Rīgas namu pārvaldniekā”, Valsts kontrole konstatēja, ka uzņēmumā aptuveni gada garumā laika posmā no 2014.gada marta līdz 2015.gada aprīlim, iespējams, fiktīvi tika nodarbināti 12 darbinieki, kuri par faktiski neveiktiem darba pienākumiem saņēmuši darba algu. Par šīm aizdomām Valsts kontrole vērsās prokuratūrā, kura par minēto faktu sāka kriminālprocesu un nodeva to tālākām izmeklēšanas darbībām VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei.

Reklāma
Reklāma

Policija pirmstiesas izmeklēšanas laikā ieguva pierādījumus, kas liecina par šo personu iespējamu darba pienākumu apzinātu nepildīšanu, vienlaikus par to saņemot algu. Tādējādi, par faktiski neveiktiem darba pienākumiem, personas ar viltu izkrāpušas naudas līdzekļus no pašvaldības uzņēmuma gandrīz 150 000 eiro apmērā.

Turpinot izmeklēšanu, par notikušo policijā tika sākts kriminālprocess par dokumenta viltošanu. Tāpat daļai aizdomās turēto kriminālprocess ierosināts par krāpšanu.

Kriminālprocess ar 12 aizdomās turētām personām 2017.gada 31.martā nodots Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

“Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāve Santa Vaļuma aģentūrai LETA pastāstīja, ka nodaļa, kurā strādāja minētie darbinieki, tika likvidēta jau pirms Valsts kontroles ziņojuma, jo uzņēmuma valde secināja, ka darbinieki strādā neapmierinoši.

Jau 2015.gada augustā pēc Valsts kontroles revīzijas “Rīgas namu pārvaldnieks” noraidīja Valsts kontroles “pieņēmumus” par darbinieku nelikumīgu nodarbināšanu. Toreiz Vaļuma pauda, ka ar revīzijā minētajiem darbiniekiem bija noslēgti tiesiski darba līgumi un to nodarbināšana veikta atbilstoši likumdošanas prasībām.

RNP pastāvīgi izvērtējot personāla nodarbinātības efektivitāti, un, ja nepieciešams, tiek veiktas izmaiņas. Arī šajā gadījumā 2015.gada februārī RNP valde esot konstatējusi, ka konkrētā struktūrvienība nesasniedz tai noteiktos mērķus, un efektivitātes uzlabošanas nolūkos kā labākais risinājums ticis pieņemts lēmums par struktūras optimizāciju un likvidāciju.

Savukārt Valsts kontroles pārstāve Zane Ozola aģentūru LETA informēja, ka “Rīgas namu pārvaldnieka” valde lēmumu likvidēt nodaļu pieņēma 2015.gada 17.aprīlī. Tas ir dienu pēc Valsts kontroles revidentu lūguma sniegt skaidrojumu par darbinieku e-pasta kontu izveides datumu neatbilstībām ar darba attiecību uzsākšanas datumiem “Rīgas namu pārvaldniekā”.

“Rīgas namu pārvaldnieka” vienošanās par darba tiesisko attiecību izbeigšanu ar Attīstības projektu nodaļas darbiniekiem noslēdza nekavējoties, uzreiz pēc lēmuma par nodaļas likvidāciju pieņemšanas, tai skaitā, arī ar tiem, par kuriem ir aizdomas par fiktīvu noformēšanu darbā.