×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
17. decembris, 2014
Drukāt

“Rīgas pilsētbūvnieks” aicina neiekulties parādos

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība “Rīgas pilsētbūvnieks” – vairāku desmitu īres un sociālo namu apsaimniekotājs Rīgā un tās apkaimē – aicina īrniekus vērīgāk sekot viņiem sūtīto īres un komunālo pakalpojumu rēķiniem un neiekulties parādos.

“Rīgas pilsētbūvnieka” Juridiskās pārvaldes vadītāja Zane Kronberga vēsta, ka pašlaik parādi par īri un komunālajiem pakalpojumiem iedzīvotājiem ir 19 īres un sociālajos namos Rīgā, Baldonē, Ropažos un Siguldā. Pašlaik šie parādi iekrājušies 625 000 eiro apmērā.

“Pret ļaunprātīgiem un ilgstošiem nemaksātājiem mums neatliek nekas cits kā vērsties tiesā, prasot viņu izlikšanu un parādu piedziņu. Ar tiesas spriedumu jau ir vai drīzumā tiks izlikti īrnieki no vairāk nekā 30 dzīvokļiem. Piespiedu kārtā jau esam atbrīvojuši 15 dzīvokļus, un ar tiesu izpildītāju palīdzību izliktas vairāk nekā 70 tajos dzīvojošas personas,” stāsta Zane Kronberga.

Uzņēmuma pārstāve atklāj, ka pašlaik pret ļaunprātīgiem un ilgstošiem īres un komunālo maksājumu nemaksātājiem uzsākti vēl 309 tiesvedības procesi. Arī turpmāk “Rīgas pilsētbūvnieks” būs spiests vērsties pret parādniekiem, izmantojot visas likumā noteiktās iespējas. Viņasprāt, nav taisnīgi, ka parādnieku dēļ jācieš tiem namu iedzīvotājiem, kuri godīgi maksā par īri un komunālajiem pakalpojumiem. Viena vai vairāku īrnieku iekrātie parādi kādā namā samazina tā remontēšanai un pagalma uzturēšanai paredzēto summu.

Juridiskās pārvaldes vadītāja brīdina, ka tiesvedība parādniekam var maksāt dārgi. “Katrā pret parādnieku celtajā prasībā “Rīgas pilsētbūvnieks” sākumā sedz tiesas izdevumus, dažreiz pat līdz 700 eiro. Bet saskaņā ar uzņēmumam labvēlīgu tiesas spriedumu šo summu pēc tam piedzen no parādniekiem. Papildus viņam būs jāsedz arī tiesu izpildītāju izdevumi,” piebilst Zane Kronberga.

“Diemžēl bieži tie paši iemītnieki, kuri laikus nesamaksā par īri un komunālajiem pakalpojumiem, izceļas arī ar necienīgu uzvedību – izdemolē ārdurvis, lifta kabīnes, apķēpā kāpņu sienas, lauž kāpņu telpu aprīkojumu, kunga dūšā izsit logu stiklus,” atzīst “Rīgas pilsētbūvnieka” Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes vadītājs Uldis Bārbalis.

Kā viņš skaidro, postītāji uzdarbojas ne tikai īres, bet arī sociālajos dzīvojamos namos. “Lielākoties tie ir ļaudis, kas agrāk dzīvojuši tā sauktajās dienesta viesnīcās, kurās arī izcēlušies ar necienīgu uzvedību. Sociālajos namos ir iekārtoti diennakts dežurantu posteņi, kas novērš dažādu konfliktu, demolēšanas vai vandalisma gadījumus un nodrošina iespēju savlaicīgi izsaukt policiju, ievērojami samazinot mājas postīšanas riskus. Bet īres namos šos postītājus pie rokas bieži pat nevaram noķert, jo kāpņu telpās dežurantu nav,” turpina Uldis Bārbalis, “savukārt citi īrnieki izliekas, ka neko nav redzējuši vai dzirdējuši, kaut arī nereti ļoti labi zina, kurš bijis postītājs.”

“Diemžēl ar parādiem un parādniekiem saskaras visi namu apsaimniekotāji. Šī problēma ir visās pašvaldībās,” atzīst “Rīgas pilsētbūvnieka” valdes priekšsēdētāja Inga Cerbule. “Iespējams, ka no citiem apsaimniekotājiem mēs atšķiramies ar to, ka mūsu pārziņā ir nami, kuros lielākoties dzīvo ļaudis ar maziem ienākumiem un veselības traucējumiem. Tas, protams, apsaimniekotājam sagādā papildu raizes, jo mums tik un tā jāmeklē iespējas, kā ik mēnesi samaksāt par iedzīvotāju patērēto siltumu, ūdeni un citiem komunālajiem pakalpojumiem. Tāpēc aicinām mūsu īrniekus nekrāt parādus un apmaksāt rēķinus laikus.”

Īrniekam, kurš jūt, ka nespēs samaksāt, Inga Cerbule iesaka negaidīt, kamēr parāds izaug milzu apmēros, bet laikus atnākt pie apsaimniekotāja un vienoties par maksājumiem citā, viņam izdevīgā termiņā. “Tas ir iespējams, un no savas puses mēs labprāt meklēsim kādu abpusēji izdevīgu risinājumu,” viņa saka.

“Ja lieta nonāk tiesā, īrnieks tiek izlikts no pašvaldības īres dzīvokļa un piedevām būs spiests samaksāt iekrāto parādu. Vēl ļaunāk, ja parāda nasta tiek uzvelta viņa bērniem. Piedziņas process turpinās tik ilgi, līdz viss parāds nomaksāts, un minētajām darbībām nav laika ierobežojuma, tas nozīmē, ka piespiedu piedziņa tiek veikta ilgus gadus līdz parāda pilnīgai dzēšanai,” piebilst Zane Kronberga.

UZZIŅA

* Pašlaik “Rīgas pilsētbūvnieka” apsaimniekošanā ir 63 daudzstāvu dzīvojamie nami ar 5400 dzīvokļiem. No kopskaita 17 ir sociālās dzīvojamās ēkas Rīgā, bet astoņi īres nami atrodas aiz Rīgas robežām – Baldonē, Olainē, Ādažos, Silakrogā un Siguldā.

* SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” ir Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība, ko izveidoja ar Rīgas domes lēmumu 2002. gada 26. martā. Uzņēmuma uzdevums – veicināt pašvaldības dzīvojamā fonda attīstību, gādāt par dzīvojamo ēku un citu nekustamo īpašumu būvniecību un atjaunošanu.

* Pēc Rīgas pašvaldības pasūtījuma “Rīgas pilsētbūvnieks” organizē daudzdzīvokļu dzīvojamo namu un sociālo namu atjaunošanu, pārbūvi, jaunu ēku celtniecību, kā arī nodarbojas ar šo namu apsaimniekošanu.

Apmaksāta publikācija

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+