×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
30. maijs, 2013
Drukāt

Rīgas priedes sazāģēs “Norupē”


Foto - Baiba BucenieceFoto - Baiba Buceniece

Pagājušajā nedēļā atklāta jaunā, Rīgas pašvaldībai piederošā kokzāģētava “Norupe”, kur gadā plānots pārstrādāt līdz 50 000 kubikmetru Rīgas mežos zāģētas apaļkoksnes. 


 

Tā ir aptuveni trešā daļa no līdz šim SIA “Rīgas meži” augošu koku izsolēs pārdotā apjoma. Svinīgajā atklāšanas ceremonijā SIA “Rīgas meži” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš uzsvēra, ka zāģētava uzcelta par spīti oponentu viedoklim, ka pašvaldībai ar biznesu nav jānodarbojas, taču, to darot, iespējams iegūt papildu līdzekļus, kas nepieciešami Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā esošo mežu, Rīgas dārzu un parku un kultūras un atpūtas parka “Mežaparks” apsaimniekošanai.

Kokzāģētavā “Norupe” paredzēts pārstrādāt neliela izmēra skujkoku baļķus, kuru tievgaļa izmērs nepārsniedz 22 centimetrus. Galvenais gatavās produkcijas veids būs žāvētas un ēvelētas mēbeļu sagataves un apdares dēļi. Gadā “Norupē” paredzēts saražot 25 000 kubikmetru gatavās produkcijas.

Kokzāģētavas iekārtas ir nelielas, ekonomiskas un nepatērē daudz enerģijas. Tās ir ražotas Krievijā, tāpēc ir relatīvi lētas un piemērotas nelielu kvalitatīvas produkcijas apjomu izlaidei.

Kokzāģētava spēj ātri un elastīgi pārprofilēt ražošanas iekārtas, lai piemērotos ikviena klienta vajadzībām un ražotu plašu produkcijas spektru tiem klientiem, kam nav nepieciešami lieli produkcijas apjomi. Materiālu apstrādē tiek izmantota ēvelmašīna no firmas “Weinig” (Vācija).

Kokzāģētavā ir piecas modernas kokmateriālu žāvēšanas kameras, kas ražotas Čehijā un Itālijā un atbilst visām prasībām, lai ražotu kvalitatīvu produkciju. Plānotais koksnes mitrums mēbeļu sagatavēm ir 8 – 14%, bet apdares dēļiem – 18%. Tā kā žāvēšanas kamerām ir dažādi izmēri, kokzāģētava spēj operatīvi reaģēt uz klienta prasībām un piedāvāt nepieciešamo produkcijas apjomu ar vajadzīgajiem izmēriem.

Kokzāģētavas darbībai un materiālu žāvēšanai nepieciešamā siltumenerģija tiek ražota no biomasas, kas arī iegūta turpat Rīgas pilsētai piederošajos mežos. Kokzāģētavas katlumāja projektēta un komplektēta SIA “Inos” un paredzēta darbam arī ar ļoti slapju kurināmo, kā mitrums var sasniegt 70 – 80%.

Kokzāģētavā maiņā strādā 25 darbinieki, viņu rīcībā ir ērtas ģērbtuves, dušas un virtuve. Nākotnē, kad ražošanas process tiks pienācīgi noregulēts, darbs, iespējams, norisināsies divās maiņās, un šādā gadījumā apaļkoksnes pārstrādes apjoms var augt līdz 80 000 kubikmetru gadā.

Kokzāģētavu “Norupe” paredzēts iekļaut SIA “Rīgas meži” Vides izglītības centra “Zaļajā klasē”, kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību meža apsaimniekošanai un meža nozares lielajai nozīmei Latvijā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+